Sendikamızdan Coşkulu Yetki Kutlaması

 

2009 yılında yetkiyi alarak, toplu görüşme masasına oturan Sendikamız, ‘Yetki Kutlaması’ yaptı. Yaklaşık 2 bin 200 temsilcimizin katıldığı kutlama programında konuşan Genel Başkanımız Mahmut Kaçar, yetki sürecinde emeği olan herkese teşekkür etti. 

 

Genel Merkezimizin öncülüğünde Antalya’da 5 Aralık 2009 tarihinde gerçekleştirilen programın ilk bölümü, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.  Yetki Kutlaması Programı, Sendikamızın tanıtım filmiyle devam etti. Daha sonra programın açış konuşmasını Genel Başkanımız Mahmut Kaçar yaptı.

 

“YOLUMUZ ER KİŞİLERİN GİDEBİLECEĞİ YOLDUR”

 

Konuşmasına toplantıya katılan ve Sendikamızın yetki sürecinde emeği geçen herkese teşekkür ederek başlayan Kaçar, “81 ilden ve yüzlerce ilçeden yola çıkarak buluştuğumuz şu mekan; bugün, bizi biz yapan değerler uğruna, ülkesinin ve milletinin geleceği adına, sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının insan onuruna yaraşır bir hayat sürmeleri adına, özgürlük ve emek mücadelesi adına, çarpan binlerce yüreğe şahitlik etmektedir.

Üzerinde yaşadığımız bu topraklar, yüzlerce yıl, nasıl ki ecdadımızın adalet ve özgürlük mücadelesine ve bu uğurda batan nice güneşlere şahit olmuşsa, bugün de Türkiye’nin dört bir yanında, neme lazım demeden, yarının aydınlık Türkiye’si için, ecdadının yolundan yürüyen gönül erlerine şahit olmakta. Bu yol her kişinin gidebileceği bir yol değil. Haksızlık karşısında dik durabilmek, zulme karşı mazlumun yanında olabilmek,  Adalet için, özgürlük için, gerektiğinde bedel ödemeyi göze alabilmek ancak er kişinin gidebileceği bir yol” dedi.

 

DEMOKRASİ VURGUSU

 

Demokrasinin önemini bir kez daha vurgulayan Genel Başkan, Sendikamızın milletin değerlerine sahip çıktığına dikkat çekerek, konuşmasını şöyle sürdürdü: “80 yıllık Cumhuriyet tarihimizde kendilerini merkezde, milleti çevrede tutma hedefiyle, millet egemenliğine ve demokrasiye yönelik müdahaleler yapıldı.  Son örneğini; YÖK’ün katsayı uygulamasını durduran Danıştay kararında gördüğümüz gibi,  Anayasa ve evrensel hukuk kuralları ile teminat altına alınmış en temel insani haklara, ideolojik saldırılar gerçekleştirildi.

 

Ancak hiç bir şey eskisi gibi değil. Dünya değişiyor, Türkiye değişiyor. Ülkemiz demokratikleşme sancıları yaşıyor. Buna mukabil kamu çalışanları da kendi tercihlerini tekrar gözden geçiriyor. Milletimiz, iradesine sahip çıkma noktasında daha hassas ve daha cesur davranırken; kamu çalışanları da, sendikacılığı sadece yaşasın ve kahrolsun sloganlarına sıkıştıran, Türkiye’nin hassasiyetleri üzerinden, 80 öncesi siyasi söylemlerle sendikacılık yapmaya çalışan yaklaşımları, tasfiye ederken, yerine, insanı merkeze alan hizmet sendikacılığı anlayışını yetkiye taşıyordu. Evet, Sağlık-Sen 2007’de 45 bin 500, 2008’de 71 bin 222, 2009 15 Mayıs’ta ise 93 bin 705 ve bugün itibariyle siz değerli teşkilatımızın özverili çalışmaları ile 100 bin üye ile hizmet kolunun en büyük ve tek yetkili sendikası olarak yoluna devam etmektedir”

 

TOPLU GÖRÜŞME, SOSYAL VE ÖZLÜK HAKLAR

 

Genel Başkanımız Mahmut Kaçar, Sendikamızın toplu görüşmelerdeki kazanımlarıyla ilgili detaylı bilgiler verdiği konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

“Yetkili sendika olarak ilk kez oturduğumuz toplu görüşmelerde mali haklar dışında 40 maddede mutabakat sağlanmıştır. Şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki, 2009 yılı Toplu görüşmelerine Sağlık-Sen damgasını vurmuştur. Geçmiş mutabakat metinlerinde sağlık çalışanlarının ismi dahi geçmezken, 2009 toplu görüşme mutabakat metninde Sağlık-Sen başta ek ödeme mahsuplaşması olmak üzere, 17 talebini mutabakat metnine aldırarak farkını ortaya koymuştur. Bu fark, insanı merkeze alan sendikal anlayışımızın; her ne koşulda olursa olsun, hitap ettiği kitlenin hak ve kazanımları uğrunda mücadele etme kararlılığımızın sonucudur.

Bu fark; sendikacılığı yaşasın-kahrolsun sloganlarının sığ dünyasından çıkarıp, çağdaş, kurumsal ve bilimsel bir kimliğe kavuşturmuş olmamızın semeresidir Ve bu fark, ‘Ne aldatanlardan, Ne de aldananlardan olunuz’ düsturuyla, tabandan aldığı emaneti Asım’ın nesline yaraşır bir safiyet içinde koruma hassasiyetinin ürünüdür.”

 

Sağlık-Sen’in, hitap ettiği kitlenin ve toplumun bilgi çağına paralel olarak yaşadığı değişimi doğru etüt ettiğini dile getiren Genel Başkanımız Mahmut Kaçar, “Sendikamız, bu değişim sürecinin doğurduğu talep ve beklentilere cevap verebilme noktasında kendisini örgütlemiştir. Sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının var olan sorunlarının çözümü, ekonomik ve sosyal haklardan çalışma koşullarına kadar çağdaş haklara kavuşması noktasında, çözüm odaklı, bilimsel temelli, çok yönlü ve dinamik bir mücadele yürütmekteyiz” şeklinde konuştu.

 

MÜCADELEMİZ AYNI KARARLILIKDA DEVAM EDECEKTİR

 

Sözleşmeli personel sorunlarından, döner sermaye adaletsizliğine, Tam Gün Yasası’ndan lisans tamamlama hakkına, sosyal hizmet çalışanlarının yaşadığı mağduriyetlerden üniversite hastanelerindeki sorunlara kadar pek çok konuda, düzenlediğimiz bilimsel etkinlikler, çıkardığımız nitelikli yayınlar ile medya gücü en etkin şekilde kullanarak sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının gündemini kamuoyunun gündemi haline dönüştürdük.

 

Yataklı Tedavi kurumlarında ücretsiz yemek uygulaması, memurların veri hazırlama kadrosuna geçişi, lisans tamamlama hakkı, yıllardır açılmayan görevde yükselme sınavının toplam ihtiyaca büyük ölçüde cevap verebilecek bir şekilde açılması ve geriye dönük daha pek çok kazanım, doğru zamanda, doğru adımlar atmamızı sağlayan kurumsal yapımız ve anlayışımızla elde edilmiştir. Önümüzde duran tüm sorunların çözümü noktasında da en küçük bir zafiyet göstermeden mücadelemiz devam edecektir.”

 

Teşkilat toplantısına katılan 2200 yönetici ve temsilcimize Sağlık-Sen’in hizmet sendikacılığını, sağlık ve sosyal hizmet kolunun tek çatısı haline getirme hedefini gösteren Genel Başkanımız Mahmut Kaçar, büyük alkış alan konuşmasını, Necip Fazıl’ın ‘Yarın elbet bizim, elbet bizimdir! Gün doğmuş, gün batmış, ebed bizimdir!’ dizeleriyle noktaladı.

 

 

MEMURSEN GENEL BAŞKANI AHMET GÜNDOĞDU:

“MASA DEĞİL, YASA SORUNLU”

 

Memur-Sen Konfederasyonumuzun Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu ise yaptığı konuşmada, 2009 toplu görüşmelerinde toplu sözleşme ve grev hakkı ile aylık ücretlere yapılacak zam konusunda uzlaşma sağlanamadığını hatırlatarak, “Biz her platformda dile getiriyoruz. Masa değil, yasa sorunlu. Mevcut yasa ve bu yasanın gölgesinde yapılan toplu görüşmeler, kamu çalışanlarının haklarını savunmada yeterli gelmemektedir. Bu yasa değişmedikçe, kamu çalışanlarına toplu sözleşme ve grev hakkı verilmedikçe gelecek yılki toplu görüşmelere katılmayacağız” şeklinde konuştu.

Ergenekon terör örgütü ve bunların uzantılarının halkın birlik ve beraberliğini kafes planlarıyla bozmak için çalıştıklarını söyleyen Gündoğdu, “Biz bunun için diyoruz ki; Demokratik açılım önemlidir. Terörden beslenenlerle, şehit ailelerinin gözyaşlarından siyasi rant elde etmek isteyenlerin elinden bunların alınması gerekmektedir” dedi. 

 

 

GENEL SEKRETER MENDERES TURBAY:

“BİRLİK VE BERABERLİKTEN ÖDÜN VERMEYECEĞİZ”

Teşkilat toplantımızda sendikamız Genel Merkez Yönetim Kurulu üyeleri de birer konuşma yaptılar.

 

Genel Sekreterimiz Menderes Turbay da Necip Fazıl’ın

 

“Aç kapıyı haber var, ötenin ötesinden,

Dudaklarda şarkılar, kurtuluş bestesinden,

Biz geldik bilen bilsin, gönül girilsin,

İnsanlar devşirilsin, sonsuzluk destesinden.

 

dizeleriyle konuşmasına başladı. Birlik ve beraberlikten ödün vermeden, yapıcı, inşacı ve ihyacı sendikacılık anlayışı ile hareket ettiklerini ifade eden Turbay, “Artık kamu sendikacılığında yeni bir dönem başladı. Önyargıları yenme, farklı düşüncelere saygı gösterme felsefesi ile sendikacılık yapıyoruz. Biz Sağlık-Sen olarak daha özgür, müreffeh ve barış içinde yaşayabileceğimiz bir Türkiye’nin teminatı olmaya devam edeceğiz “dedi.

 

GENEL TEŞKİLAT SEKRETERİ METİN MEMİŞ:

“HEDEFİMİZ 400 BİN SAĞLIK VE SOSYAL HİZMET ÇALIŞANI”

Genel Teşkilatlandırma Sekreterimiz Metin Memiş de yaptığı konuşmada, “Emaneti bizlere teslim ettiğiniz 2008 yılının Şubatında, etkili ve de yetkili sendika sloganı ile yola çıktığımız yetki hedefi doğrultusunda yaklaşık 15 aylık sürede 50 bin üye yaptık. Hedefimiz ise 400 bin sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının hepsini Sağlık-Sen çatısı altına almaktır” dedi. Yetki sürecinde emeği geçen herkese teşekkür eden Memiş, Türkiye’nin her bölgesinde yetkili olduklarını söyleyerek, “Biz sendikacılığı birilerinin yaptığı gibi politik amaçlar için değil demokratik ekonomik ve mesleki hakların kazanılması için yapıyoruz” diye konuştu.

 

“GENEL MALİ SEKRETER MEHMET GÜNER ERDOĞDU:

“SÜTÜMÜZE SU KATMAYACAĞIZ”

 

Genel Mali Sekreterimiz Mehmet Güner Erdoğdu da teşkilat mensuplarımıza yönelik konuşmasına Memur-Sen’in kurucusu rahmetli Akif İnan’ın dizeleri ile başladı.

 

Akif İnan’ın;

“Soyundum çileye dönmemesine

Bilendim ışıktan gözyaşlarıyla

Acılar umudu buldurur bize

Bir zırha büründüm bu çağa karşı

 

Dizeleriyle ifade ettiği gibi, sendikacılığı inanç ve özveri ile yapmaya çalıştıklarını belirten Erdoğdu, üyelerimizin hak ve menfaatleri uğruna bu yola girdiklerini ifade ederek, “Bu yolculuğumuza geçmişte olduğu gibi bugün de sütümüze su katmadan devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

GENEL MEVZUAT  VE TOPLU GÖRÜŞME SEKRETERİ MUSTAFA KULLUK:

“İNSANA HİZMET KUTSAL BİR GÖREVDİR”

 

Genel Mevzuat ve Toplu Görüşme Sekreterimiz Mustafa Kulluk da Sendikamızı yetkiye taşıyan Şube Başkanlarımıza, Şube Yöneticilerimize ilçe ve işyeri temsilcilerimize teşekkür ederek, “En küçük sağlık ocağı temsilcimizden Şube Yönetimlerimize Şube Başkanlarımızdan Genel Merkez Yönetimimize Şubelerimizde çalışan personelden Genel Merkezimizde çalışan personele kadar bir ekip olmayı, büyük bir aile olmayı başararak hem Sağlık Bakanlığı’nda hem Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumunda yetkiyi alarak Genel Yetkili Sendika olduk” dedi. Kulluk, “Sendikal faaliyet hem insana hem topluma hizmettir. Peygamber Efendimiz bir Hadis-i Şerifinde ‘İçinizden birinizin bir kardeşinizin herhangi bir ihtiyacını gidermek için yürümesi benim şu mescidimde iki ay itikâfta olmaktan daha hayırlıdır’ buyurmuşlardır. Bizler Hem sağlık ve soysal hizmet çalışanı olarak kutsal bir görev ifa etmekte hem de sendikacı olarak ayrıca kutsal bir vazife üstlenmekteyiz” diye konuştu.

 

GENEL BASIN YAYIN VE DIŞ İLİŞKİLER SEKRETERİ SEMİH DURMUŞ:

“HİZMET SENDİKACILIĞIMIZ AYNI KARARLILIKLA DEVAM EDECEK”

Genel Basın Yayın ve Dış İlişkiler Sekreterimiz Semih Durmuş ise Türkiye’de değişim ve dönüşümün yaşandığını ifade etti. Demokrasi ve sivilleşme adına her şeyin yeniden tanımlandığını hatırlatan Durmuş, bu dönemde herkese önemli görevler düştüğünü söyledi. Memur-Sen’in sivilleşme sürecinde önemli görevler üstlendiğini vurgulayan Semih Durmuş, insanı merkeze alan sendikacılık yaptıklarını kaydetti.

 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo