Ek Ödeme Mahsuplaşması Sağlık-Sen’in 2009 Toplu Görüşme Kazanımıdır

 

Sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının tek yetkili sendikası olan Sağlık-Sen’in 2009 Toplu görüşmelerinde yetki farkını ortaya koyan en önemli kazanımlardan birisi, Ek ödeme farkının aylık mahsuplaşmasıdır. Sendikamızın talebi doğrultusunda mutabakata varılan ek ödemenin aylık mahsuplaşması  konusunda yasal düzenleme yapılmasıyla birlikte, döner sermaye gelirleri 375 Sayılı KHK’de belirtilen ek ödeme miktarının altında olan sağlık çalışanlarının her ay maaşı ile birlikte en az ek ödeme miktarı kadar gelir alması sağlanmış olacak. Söz konusu düzenleme ile birlikte yıllık izin, şua izni ve rapor dönemlerinde döner sermayesi kesilen sağlık çalışanları  da ek ödemeden yararlanabilecektir. 

 

Ek ödemede aylık mahsuplaşma ile ilgili toplu görüşme kazanımımız 14 Eylül 2009 tarihinde Ulusal basında geniş şekilde yankı bulmuştur.

 

 

14 Eylül 2009 tarihli gazete haberleri için tıklayınız

 

Öte yandan Eylül ayı içinde çıkan Sağlık-Sen Gazetemizde Sağlık-Sen’in diğer toplu görüşme kazanımları ile birlikte Ek Ödemede Aylık Mahsuplaşma kazanımımızın haberi de yer almış, yine hazırladığımız afiş ve broşürlerle aylar öncesinden sağlık çalışanları konu hakkında bilgilendirilmiştir.  

 

Sağlık-Sen’in yetkili sendika olarak ilk kez katıldığı toplu görüşmelerde elde ettiği “Ek ödemede aylık mahsuplaşma”, “Giyim Yardımının nakden ödenmesi” gibi kazanımlar, Türkiye genelinde tüm sağlık  çalışanları tarafından bilinirken, “Hakkı sahibine teslim etmekte” cimri davranan bazı çevrelerin, elde edilen başarıdan hak etmediği halde pay kapma telaşı içine düştükleri anlaşılmaktadır. 

 

Sağlık-Sen’in; “Aldatmayan ve Aldanmayan Sendikacılık” diyerek nitelendirdiği hizmet sendikacılığının bakiyesi olan kazanımların; Geçmişte sıkça rastlanılan “Hizmetliler için memur kadrosu”, “sözleşmelilere kadro” gibi kampanya sendikacılığının vaatlerinden ne kadar farklı ve gerçekçi olduğu, sağlık çalışanları tarafından net bir biçimde görülmüştür. 

 

Sağlık-Sen,  çözümsüzlüğe terk edilmiş bir çok sorunu çözüme kavuşturma adına mücadelesini sürdürürken, elde ettiği kazanımlarla da, hizmet kolumuzda geçmişin kötü sendikal tecrübelerinin, sağlık ve sosyal hizmet çalışanları üzerinde oluşturduğu güven bunalımının izlerini de yok etmektedir.  

 

Bu nedenle,  her geçen gün artan bir şekilde sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının teveccühünü kazanan Sağlık-Sen; yetkili sendika olarak, üyesinden aldığı emaneti layıkıyla koruma mücadelesini bundan sonra da aynı kararlılıkla sürdürecektir.

 

 

2009 Toplu Görüşme Mutabakat Metninde yer alan, ek ödemede aylık mahsuplaşma ile ilgili madde

2009 Toplu Görüşme Mutabakat Metninde yer alan, giyim yardımlarının nakden ödenmesi ile ilgili madde

 

 

 

 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo