Acil Farkı İle İlgili Bir Yargı Kararı Daha

 

Sendikamızın açtığı davada, Yargı, fiilen riskli birimlerde çalışan ve nöbet tutan röntgen teknisyeninin döner sermaye ek ödemesinden faydalanması gerektiğine karar verdi

 

Manisa İdare Mahkemesi, Uşak Banaz Devlet Hastanesi’nde röntgen teknisyeni olarak görev yapan Ahmet Kaya’nın acil serviste fiilen çalışarak ve nöbet tutarak yaptığı görevler karşısında döner sermaye ek ödeme katsayısından faydalandırmayan idarenin işlemini iptal etti.

 

Mahkeme kararında, döner sermaye ek ödemelerinin niteliği itibariyle personelin fiilen çalışarak katkıda bulunduğu hizmetler karşılığında ödenmesi gereken tutarlar olduğuna vurgu yaparak, “Hastanede acil olarak sevk edilen hastalara acil serviste ve nöbet tutmak suretiyle laboratuar ve röntgen teknisyenlerince fiilen yapılan hizmetlerin karşılığı olarak bu hizmetler için belirlenen kat sayı üzerinden ek ödeme yapılması gerektiği sonucuna varıldığından, aksi yönde tesis edilen işlemde hukuka uyarlık bulunmadığı kanaatine varılmıştır” şeklinde görüş belirtti.

 

“İDARE YARGI KARARLARINI DİKKATE ALMALI”

 

Sendikamız Genel Başkanı Mahmut Kaçar, acil serviste hizmet veren röntgen ve laboratuar teknisyenlerinin bu birimler için belirlenen ek ödeme katsayısından faydalanmamasının büyük bir haksızlık olduğunu belirterek, şunları söyledi:

 

Yargının bu konudaki kararı nettir. Daha önce yine sendikamızın farklı illerde açtığı davalarda yargı, yaşanan hukuksuzluğu tespit etmiş ve bu hukuksuzluğa neden olan işlemleri iptal etmiştir. İdare’nin yargı kararlarını dikkate alması ve benzer hukuksuzlukların yaşanmasının önüne geçecek bir düzenleme yapmasını bekliyoruz.”

 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo