Genel Başkanımız Samanyolu Haber TV’nin Konuğu Oldu

 

Samanyolu Haber TV’de Haber Ankara programına konuk olan Genel Başkanımız Mahmut Kaçar, Sağlık Bakanlığı’ndaki kadrolu-sözleşmeli personel istihdamının oluşturduğu yanlışlıklara bir kez daha dikkat çekerek, “Aynı işi yapanlar aynı haklara sahip değil, temennimiz bütün personelin tek çatı altında toplanmasıdır” dedi.

 

Genel Başkanımız Mahmut Kaçar, Samanyolu Haber Televizyonunda yayınlanan ve Cafer Tayyar Kala’nın sunduğu Haber Ankara programına konuk oldu. Sağlık Bakanlığı’ndaki personel istihdamındaki yanlışlıklara dikkat çeken Kaçar, sözleşmeli personelin en çok Sağlık Bakanlığı bünyesinde bulunduğunu ifade etti. Genel Başkan, “Sağlık Bakanlığı’nda 4/B’li, 4924, vekil ebe, vekil hemşire gibi statülerde yaklaşık 75 bin sözleşmeli personel mevcuttur. Son 5 yıl içinde Sağlık Bakanlığı’nda personel istihdamının yüzde 80’i sözleşmeli statüde gerçekleştirilmiştir. Sağlık Bakanlığı, sözleşmeli personel mevcudu en yüksek Bakanlık haline gelmiştir.” diye konuştu.

 

Sözleşmeli-kadrolu ayrımının haksızlıklar doğurduğunu ifade eden Genel Başkanımız Mahmut Kaçar, aynı işi yapanların aynı haklara sahip olmasının Anayasal bir hak olduğuna dikkat çekerek, “Aynı zamanda Anayasamızın 128. Maddesi, devletin asli görevlerinin devlet memuru eliyle gördürüleceği hükmüne amirdir. Bu nedenle sözleşmeli personel uygulaması Anayasa’nın özüne de aykırılık teşkil etmektedir” dedi.

 

Sağlık Bakanlığı Kurum İdari Kurulu toplantısında sözleşmeli personel sorunlarına ilişkin çözüm taleplerini mutabakat metnine aldırdıklarını bildiren Genel Başkan Mahmut Kaçar, açıklamalarına şöyle devam etti: “Sağlık Bakanlığı önümüzdeki günlerde 6 bin 98 yeni sözleşmeli personel alacak. Bizim talebimiz doğrultusunda yasal düzenleme bugün itibariyle yapılmış olsaydı, nakil hakkı içeren düzenleme hayata geçirilmiş olsaydı, halen çalışmakta olan 75 bin sözleşmeli personele, açılan 6098 kadroya geçme hakkı tanınabilirdi” diye konuştu. 

 

TÜM PERSONELE TEK ÇATI

 

 Sağlık Bakanlığı’nda farklı adlar altında çalıştırılan tüm sözleşmeli personel için acilen yasal düzenlemeye ihtiyaç olduğunu vurgulayan Genel Başkan, şunları söyledi:

“Kurum İdari Kurulu toplantısında, Bakanlık teşkilatında 4/B, 4924, Vekil Ebe-Hemşire gibi farklı adlar altında çalıştırılan tüm personelin aynı sosyal ve özlük haklara sahip olmasını talebimizi ilettik ve Bakanlık yetkilileri ile bu konuda mutabık kaldık. Zaten geçmişte Sağlık Bakanımızla yaptığımız çeşitli görüşmelerde bu sorunları gündeme getirdik. Sayın Bakan, kamuda sözleşmeli kadrolu ayrımına son verecek düzenlemeleri desteklemektedir. Hatta sürecin ilerlemesi noktasında büyük katkı sağlamıştır. Sözleşmeli personeli tek çatı altında toplayacak, kadrolu-sözleşmeli personel arasındaki farkları sona erdirecek bir düzenlemenin en kısa zamanda çıkmasını bekliyoruz”

 

Genel Başkanımız Mahmut Kaçar’ın katıldığı Samanyolu Haber TV’deki “Haber Ankara” programını izlemek için tıklayınız

 

 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo