Tam Gün’le İlgili Taleplerimiz Ali Babacan’a İletildi

 

Konfederasyonumuz Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu ve Sendikamız Genel Başkanı Mahmut Kaçar, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ı ziyaret etti. Görüşmede,  TBMM Genel Kurulu gündemine gelmesi beklenen Tam Gün Yasa Tasarısı ile ilgili taleplerimiz iletildi.

 

Görüşmede, Tam Gün Yasa Tasarısının Komisyon görüşmeleri sırasında, hekimler için değişik oranlarda ve emekli maaşlarına yansıyacak biçimde garanti gelir artışı yapılırken, hekim dışı   personele yönelik olarak herhangi bir artışın yapılmadığı hatırlatılarak, Devlet Bakanı Babacan’a, Bakanlık ve üniversite hastanelerinde çalışan hekim dışı personelin döner sermaye tavan oranlarının yüzde 200’e, riskli birimler için yüzde 250’ye yükseltilmesiyle var olan adaletsizliğin biraz olsun düzeltilmiş olacağı görüşü ifade edildi.

Görüşmede ayrıca Bakanlık ve üniversite hastanelerinde çalışan hekim dışı personelin almış olduğu döner sermayeden, 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname kapsamında emsali devlet memuruna verilen orandaki tutarın, malullük, yaşlılık ve ölüm sigortası ile sınırlı olacak şekilde ilave sigorta primine tabi tutulması konusunun da Tam Gün Yasası’nda yer alması talebi iletildi.

 

 

 

Görüşmede, toplu görüşme kazanımlarımızdan olan ek ödemede aylık mahsuplaşma, giyim yardımının nakden ödenmesi gibi hizmet kolumuzu ilgilendiren konuların yanı sıra sendikalı kamu çalışanlarının toplu görüşme primi konusu da gündeme geldi.

 

Konfederasyonumuz Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu ayrıca, Memur-Sen’e bağlı sendikaların gündemindeki sorunları içeren dosyayı da Ali Babacan’a takdim etti.

 

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ise, kendisine iletilen konularla ilgileneceğini söyledi. Bütçede, toplu görüşme pirimi için 110 milyon TL kaynak ayrıldığını söyleyen Babacan, toplu görüşme priminin Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmesi sebebiyle bu miktarın açıkta kaldığını belirtti. Gerekli yasal düzenlemenin yapılması halinde kaynak sorunu olmadığını ifade eden Ali Babacan, toplu görüşme mutabakat metninde yer alan bazı hususların hayata geçirildiğini, bazıları içinse gerekli olan yasal düzenlemenin gerçekleşmesi için TBMM’ye sevk edildiğini bildirdi.

 

Ziyarette Ahmet Gündoğdu’nun yanı sıra Memur-Sen Genel Sekreteri ve Sendikamız Genel Başkanı Mahmut Kaçar, Memur-Sen Genel Mevzuat ve Toplu Görüşme Sekreteri ve Enerji Bir-Sen Genel Başkanı Hacı Bayram Tonbul da yer aldı.

 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo