Sendikamızdan Sosyal Sendikacılık Adına Önemli Kazanım

 

Sendikamızın toplu görüşme kazanımlarından olan engelli yakını olan memura günlük bir saat izin, nöbet ve vardiyalı çalışmadan muafiyet hakkı konusunu da içeren Başbakanlık Genelgesi yayımlandı

 

2009 Toplu Görüşmelerinde, Sendikamızın talebi üzerine, ailesinde engelli bulunan memura, bir saat erken mesai ile nöbet ve vardiyalı çalışma muafiyeti hakkı konusunda mutabakata varılmıştı. Konu ile ilgili düzenleme, toplu görüşmelerde mutabakata varılan kararların uygulanması hakkında 30 Ocak 2010 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan imzalı Başbakanlık Genelgesi içinde yer aldı.

 

SOSYAL SENDİKACILIK AÇISINDAN ÖNEMLİ BİR KAZANIM

 

Toplu görüşmelerde mutabakata aldırdıkları bu konuyu sosyal sendikacılık açısından önemli bir kazanım olarak değerlendirdiklerini ifade eden Genel Başkanımız Mahmut Kaçar şu değerlendirmelerde bulundu:

 

“Anadolu’nun ücra bir köşesinden bize dileğini ileten üyemizin sesini,  onun gibi, günlük hayatta olağan dışı birçok zorlukla başa çıkmaya çalışan tüm memurların hayatlarını kolaylaştırmak adına, toplu görüşme masasına taşıdık. Özellikle engelli yakını olup gece vardiyasına kalmak zorunda kalan bayanların hayatını kolaylaştırma adına çok önemli bir katkı olduğunu düşünüyoruz. Engelli yakını bulunan memura verilen bu hakkı, Türkiye’deki klasik ücret sendikacılığı anlayışını, çağın gerekleri ve üyelerinin değişen ihtiyaçları temelinde hizmet sendikacılığına dönüştürme mücadelemiz adına önemli bir kazanım sayıyoruz.”

 

Başbakanlık Genelgesinde yer verilen “Özürlü aile ferdinin günlük bakımı için izin kullanımında gerekli kolaylık sağlanacak” ibaresinin mutabakat metninde yer alan ifadeyi tam olarak karşılamadığını ifade eden Genel Başkanımız, “Toplu görüşme mutabakat metninde günlük bir saat izin ile nöbet ve gece vardiyasından muafiyet için mevzuat düzenlemesi yapılması kararı yer almıştır. Mutabakat metnindeki açık ifade doğrultusunda düzenleme yapılması gerekmektedir” şeklinde konuştu.

 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo