Filipinler İçin İnsanlık Vakti

Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, Filipinlerde on binlerce insanın hayatını kaybettiği, yaralandığı ve yüz binlerce insanın evsiz kaldığı tayfun felaketinin milletimizi derinden üzdüğünü söyledi. Gündoğdu, Memur-Sen ailesi olarak "Filipinler İçin İnsanlık Vakti" adıyla bir yardım kampanyası başlattıklarını kaydetti.

 

Memur-Sen ve Hak-İş, Haiyan Tayfununun ardından Filipinlerin yaralarının sarılmasına katkı sağlamak için yardım eli uzattı. İki konfederasyon, çeşitli yardım dernekleri aracılığıyla Filipinler'e 100 bin lira bağışladı. Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, Memur-Sen Genel Merkezinde, Hak-İş Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Toruntay, Kimse Yok mu, İHH, Deniz Feneri, Cansuyu ve Yardımeli derneklerinin temsilcilerinin de katıldığı basın toplantısı düzenledi.


 

Filipinler'de on binlerce insanın hayatını kaybettiği, yaralandığı ve yüz binlerce insanın evsiz kaldığı tayfun felaketinin kendilerini derinde üzdüğünü ifade eden Gündoğdu, yaraların sarılması ve sorunların çözümüne katkı sunmak için sivil toplum kuruluşlarıyla ortak hareket ettiklerini kaydetti. Genel Başkan Gündoğdu, bağlı sendikaların genel başkanlarıyla birlikte Memur-Sen ve Hak-İş'in Filipinler'e 50'şer bin lira olmak üzere toplam 100 bin liralık bağışta bulunduğunu, bu bağışın yardım kuruluşları eliyle felaket bölgesine ulaştırılacağını ve kampanyanın devam edeceğini söyledi.

 

"Memur-Sen, kurulduğu günden bu yana  gerek ulusal gerekse uluslararası alanda insanlığı ilgilendiren tüm meselelerde sorumluluk almış, bir yardım eli uzatılacaksa az-çok dememiş yardıma koşmuştur"  diyen Gündoğdu, Van depreminde, Samsun'da yaşanan sel felaketinde yaraların sarılması için seferber olan Memur-Sen, Somali, Açe, Arakan, Pakistan, Doğu Türkistan, Suriye ve Filistin başta olmak üzere dünyanın dört bir yanındaki mazlum ve mağdurların da yanında olduğunun altını çizdi.

 

 

 

 Memur-Sen'in ilkesel duruşunun her zaman mazlum ve mağdurdan yana olduğunun altını çizen Genel Başkan Ahmet Gündoğdu açıklamalarını şöyle sürdürdü, "Dünyanın neresinde olursa olsun, her zaman mazlumun, mağdurun yanında, haksızlığın, hukuksuzluğun ve zalimin karşısında olan Memur-Sen bugün de yaşanılan tayfun felaketi nedeniyle Filipinler halkının yanındadır. Mazlum ve mağdur insanların ne tenlerinin rengi, ne dinleri ne de dilleri önceliktir. Bir yerde 'imdat' çığlığı varsa karınca kararınca elimizi uzatmaya gayret ediyoruz. Bu inançla milletimiz ve milletin oluşturduğu kurumlar her zaman olduğu gibi sel felaketinde de  ilk yardıma koşanlar oldu, bundan sonra da olmaya devam edecektir. Bu vesileyle Filipinler'deki tayfunun mağduru insanların yardımına koşma zamanı, şimdi dayanışma ve yardım zamanı” diyerek bu kampanyayı organize etmeye karar verdi."

 

Tayfun dolayısıyla yüz binlerce mağdurun yaralarının sarılması için millet olarak az çok demeden yardım yapılmasının önemli olduğunu ifade eden Gündoğdu, " Bu yüzden gün Filipinler halkının yaralarını sarma ve gözyaşlarını dindirme günüdür.Yardım kuruluşlarımızın ifadeleriyle İyilik yapmak için en iyi an; bu an. Birlikte dünyayı değiştirme günü bugün. Acılarını paylaşmak, ortak olmak için elimizi uzatma günü bugün. Üstad Necip Fazıl'ın söylediği gibi  'Kim var? ' diye seslenilince, sağına ve soluna bakmadan fert fert 'ben varım' deme günü bugün." diye konuştu.

 

 

 

 

Hak-İş Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Toruntay ise Filipinler'e yapılacak en küçük bir yardımın çok büyük önem taşıdığına vurgu yaptı. HAK-İŞ Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Torun Tay ise “Filipinler de yaşananlara duyarsız kalamazdık. 50 bin lira hesap ile yardımlara başlamış bulunuyoruz. Bu yardımları artırarak herkese duyurmak istiyoruz. Bizim mazlumun mağdurun yanında olmak gibi bir durumumuz var” ifadelerini kullandı.

 

Kimse Yok mu Derneği Koordinatörü ibrahim Çiçek , İHH Ankara Sorumlusu Mustafa Sinan, Deniz Feneri Derneği Hamit Kurt , Cansuyu Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Özkanlı ve Yardımeli Derneği Ankara Şube Başkan Yardımcısı Şükrü Can da yapılan kampanyadan dolayı Memur-Sen ve Hak-İş yetkililerine teşekkür etti.

 

 

Konuşmaların ardından Memur-Sen ve Hak-İş tarafından hazırlanan 100 bin TL'lik temsili çekler yardım kuruluşları temsilcilerine sunuldu.

 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo