Grev Hakkı Vazgeçilmez Talebimizdir

 

Genel Başkanımız Mahmut Kaçar, Hükümet’in hazırladığı anayasa taslağında memurlar için toplu sözleşme hakkı olduğunu belirtti. Kaçar, “Ancak grev ve memura siyaset hakkı vazgeçilmez talebimizdir.” dedi.

 

Temsilcilerimize yönelik olarak gerçekleştirdiğimiz eğitim seminerlerimiz devam ediyor. Eğitimlerimiz 3-4 Nisan 2010 tarihlerinde de Iğdır ve Artvin’de gerçekleştirildi. Iğdır’da yapılan, Ağrı ve Kars şube temsilcilerinin de katıldığı eğitimlere Genel Başkanımız Mahmut Kaçar iştirak etti.

 

Genel Başkanımız Mahmut Kaçar eğitim seminerinde yaptığı konuşmada, TBMM gündemindeki anayasa değişikliği teklifini değerlendirdi. Türkiye'nin 1982 askeri darbesinin anayasası ile yönetildiğini ifade eden Kaçar, şunları kaydetti: “Bazı güçler milletin iradesi yerine kendisini koyarak, bizleri yönetmeye çalışıyor. Bugünkü anayasa, millet iradesini hiçe sayan bir anayasadır. Yeni bir anayasaya ihtiyaç var. Hükümetin hazırladığı anayasa taslağında kamu çalışanları için grev ve siyaset hakkı yok ama toplu sözleşme hakkı var. Biz bunu yetersiz bulmakla beraber olumlu bir adım olarak görüyoruz. Grev ve memura siyaset hakkı vazgeçilmez talebimizdir.” Genel Başkan, toplu sözleşme ve grev hakkı taleplerinin uluslararası hukukta da yerinin olduğunu da ifade etti.

 

 

 

Konfederasyonumuz Memur-Sen'in Türkiye'nin modern sivil toplum yüzü olarak demokratikleşme ve çağdaşlaşma sürecine damgasını vurduğunu belirten Mahmut Kaçar, sözlerine şöyle devam etti:

 

“Bu ülkede sivilleşme özürlü, millet iradesini hiçe sayan, sendikal mücadeleyi hukukun üstünlüğü temeline değil, üstün ve imtiyazlıların hukukunu gözetme temeline oturtan, onların çıkarlarına gönüllü payandalık edenlere karşı, milletin geleceği adına sorumluluk hissedip, sağına soluna bakmadan 'ben varım' diyen insanların oluşturduğu bir topluluk olarak milletin gönlünde yer ettik.”

 

GENEL TEŞKİLATLANDIRMA SEKRETERİMİZ DE ARTVİN’DEYDİ

 

 

 

Genel Teşkilatlandırma Sekreterimiz Metin Memiş de Artvin’de gerçekleştirilen eğitim seminerlerine katıldı. Eğitim öncesi bir konuşma yapan Memiş, sendikamızın kazanımları üzerinde durdu.

Sendikamızın 2009 toplu görüşmelerinde ve Sağlık Bakanlığı ile SHÇEK KİK toplantılarında çalışanların sorunlarını mutabakata aldırdığını hatırlatan Memiş, “Mutabakata aldırdığımız konuların hayata geçirilmesi hususunda çalışmalarımızı sürdürüyoruz.” dedi.

Çalışanların kadrolu, sözleşmeli, vekil ebe/hemşire gibi adlar altında çalıştırılmasının çalışma barışını, iş huzur ve motivasyonunu bozduğunu söyleyen Metin Memiş, “Dünyanın hiçbir yerinde aynı işi yapan ama farklı özlük haklarına sahip personel uygulaması yok. Sağlık-Sen olarak bu uygulamanın sona ermesi ve bütün çalışanların tek çatı altında toplanması için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.” açıklamasında bulundu.

 

Eğitimlerden Görüntüler:

 

 

 

 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo