TAM GÜN TASARISI GERİ ÇEKİLDİ

TBMM Genel Kurulu’nda bu hafta görüşülmesi beklenen Tam Gün Yasa Tasarısı, yeniden görüşülmek üzere, TBMM Aile ve Sağlık Komisyonu’na geri çekildi. Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, tam gün uygulamasından vazgeçilmesinin düşünüldüğü tasarıyı hafta sonu düzenledikleri basın toplantısı ile eleştirmiş ve endişelerini kamuoyu ile paylaşmıştı.

 
Konuyla ilgili bir açıklama yapan Metin Memiş, basın toplantılarının ardından eleştirilerinin dikkate alınarak söz konusu tasarının yeniden görüşülmek üzere geri çekilmesinin kendilerini sevindirdiğini belirtti. Metin Memiş, tasarının geri çekilmesinde emeği geçenlere teşekkür etti. Memiş, geri çekilen tasarının tam gün yasasının özüne aykırı olduğunu ve sadece üniversite hocalarına yönelik yapılacak düzenlemenin çalışma barışını daha da bozacağını kaydetti. Sağlık hizmetinin bir ekip işi olduğu gerçeğinden hareketle, tam gün düzenlemesinde bütün sağlık çalışanlarına özlük hakları konusunda yeni haklar verilmesini istediklerini belirten Metin Memiş, “Kamudaki hekimlerin büyük kesiminin (yüzde 96) büyük uyum sağlamasına karşın, azınlıktaki bir grubun baskısıyla tamgün uygulamasının esnetileceğine yönelik haberler basına yansıyordu. Sağlık-Sen olarak, buna karşı çıktık ve tam günün sağlığın bir ekip işi olduğundan hareketle yapılacak düzenlemelerle devam etmesini istedik. Bugün aldığımız habere göre, söz konusu düzenleme yeniden görüşülmek üzere komisyona geri çekildi. Konuyla ilgili olarak TBMM Aile ve Sağlık Komisyonu Başkanı Necdet Ünüvar’ı ziyaret ederek taleplerimizi ileteceğiz” şeklinde konuştu.

 

Tam gün yasasının sağlık çalışanlarının sorunlarını çözecek ve durumlarını iyileştirecek şekilde çıkması için taleplerini Komisyon Başkanı Ünüvar’a ileteceklerini ifade eden Memiş, “Hazırlanacak yeni yasada sağlık çalışanlarına yıpranma payı verilmesi, ek ödemelerin emekliliğe yansıtılması, nöbet ücretlerinin artırılması, vekil ebe hemşireler, kamu dışı aile sağlığı çalışanları ve 4/C’lilere kadro verilmesi, araştırmacıların özlük haklarının iyileştirilmesi, 2351 VHKİ’nin mağduriyetinin giderilmesi gibi taleplerimizi ileteceğiz ve bu taleplerimizin takipçisi olacağız. Düzenlemede yer almasını istediğimiz bir değişiklik ise performansa dayalı ödeme sisteminin daha rasyonel ve adil bir yapıya kavuşturulmasıdır. Performansa dayalı ödeme sistemi ile ilişkili olarak sağlık çalışanların toplam geliri içerisinde sabit gelirin payı en az % 80, performansın payı ise % 20 olmalı ve gelirin tümü emekliliğe yansımalıdır. “ dedi.

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo