Konfederasyonumuz Memur-Sen’in 1 Mayıs Değerlendirmesi

 

 6 konfederasyon ile ortak hareket ederek hazırlandığımız 1 Mayıs'ta ortaya çıkan üzücü olayın, 1 Mayıs'ın bayram havasında gerçekleşmesi için verdiğimiz sözün ve toplumsal sorumluluğumuzun önüne geçmesine izin veremezdik. Vermedik… Gücünü milletten alan Memur-Sen, tüm teşkilatları ve üyeleriyle taksim'de milletimizin özlediği bir tablonun ortaya çıkmasına vesile olmuş, karanlık zihinlerin, karanlık tertip ve beklentilerinin boşa çıkması için üzerine düşen hassasiyet ve sorumluluğunu yerine getirmiştir.

ÜLKENİN NORMALLEŞMESİ VE DEMOKRATİKLEŞMESİ, TAKSİM TABUSUNUN YIKILMASI İÇİN…

 

"Biz iyi niyetle ülkenin normalleşmesine sürecine katkı sunmak ve Taksim tabusunun yıkılması için alanda yer aldık. Sürece katkımızı her platformda dile getirdik ve eylemlerimizle bunu ortaya koyduk.

 

Ancak, bu birlik ve beraberlikten rahatsız olan, ülkenin normalleşme sürecini istemeyen bazı güçler bayramı ağız tadıyla kutlatmadı. 1 Mayıs'ın buruk kutlanmasında, Tekel işçilerini kullanarak bu mutlu günü sabote etme girişiminde bulunanlar yaptıklarından utanmalıdır.Emek ve Dayanışma Günü, birilerinin kişisel hırs ve çıkarlarına alet edilmek istenmiş ancak sağduyu galip gelerek olayların büyümesine fırsat verilmemiştir. Gösterilen tepkinin, Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu’nun şahsında Türkiye’nin normalleşmesine katkı sunmak isteyen diğer konfederasyon genel başkanlarına yönelik olduğu açıktır. 1 Mayıs’ın birlikte kutlanması yönünde 6 konfederasyon tarafından oluşturulan ortak hukuk ekseninde Taksim’de yer almasına rağmen Mustafa Kumlu’nun konuşmasına izin verilmemesine tepki olarak biz de platformdan ayrıldık. Bizimle birlikte Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu da tepkisini ortaya koyarak konuşma yapmadan alanı terk etmiştir. Böylece 3 konfederasyonun terk etmiş olduğu platformu isteklerince kullanan diğer 2 konfederasyonun yaşananlar sonrası hiç bir şey olmamış gibi davranarak, Türk-İş Başkanı Mustafa Kumlu’nun konuşturulmaması ve Memur-Sen Genel Sekreteri ve Sağlık-Sen Genel Başkanı Mahmut Kaçar’ın arbede sırasında kolunun kırılmasını görmezlikten gelerek kürsüye çıkıp konuşma yapmalarını ise, anlaşılmaz ve kabul edilemez bir tutum olarak değerlendiriyoruz.

 

Ayrıca, birlikte hareket edileceği ve etkinliklere ortak imza atılacağı federasyonlardan oluşan kutlama tertip komitesi tarafından belirlenmesine karşın DİSK Başkanı bir bahane ile Taksim Anıtı’na ortak çelenk bırakma programını terketmiş, biz alandan ayrıldıktan sonra tek başına çelenk bırakmıştır. Bütün bunlara karşın, kendisinin heyete alınmadığı ve dışlandığı yönünde görüş beyan etmesini de kabul etmediğimizi ifade etmek istiyoruz. Ortak çelenk bırakma eyleminden son anda vazgeçen ve bireyselliği tercih eden kendisi olmuştur.

 

6 Konfederasyon ile ortak hareket ederek hazırlandığımız 1 Mayıs'ta ortaya çıkan üzücü olayın, 1 Mayıs'ın bayram havasında gerçekleşmesi için verdiğimiz sözün ve toplumsal sorumluluğumuzun önüne geçmesine izin veremezdik. vermedik.. Gücünü milletten alan Memur-Sen, tüm teşkilatları ve üyeleriyle Taksim'de milletimizin özlediği bir tablonun ortaya çıkmasına vesile olmuş, karanlık zihinlerin, karanlık tertip ve beklentilerinin boşa çıkması için üzerine düşen hassasiyet ve sorumluluğunu yerine getirmiştir.

 

Gelinen noktayı, Türkiye'nin demokratikleşmesi ve normalleşmesi açısından önemsiyoruz. Ayrıca arbede sırasında kolu kırılan Memur-Sen Genel Sekreteri ve Sağlık-Sen Genel Başkanı Mahmut Kaçar ve kürsüden indirilen Mustafa Kumlu'ya geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz."

 

 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo