Değerlerine Bağlı, Gelişmelere Açık Bir Nesil Yetiştirmek Hepimizin Görevidir

 

Bağımsızlık yolunda ilk adımın atıldığı 19 Mayıs, daha sonra Gençlik ve Spor Bayramı olarak kutlanmaya başlamıştır.

 

Bir milletin geleceği, genç nüfusla doğru orantılıdır. Geleceğimizi, genç nüfusumuzla teminat altına almalı, gençlerimizi bu hedefe doğru tercihlerle yönlendirmemiz gerekmektedir. Kendi değerlerine bağlı, dünyadaki gelişmelere açık bir nesil yetiştirmek toplum olarak hepimizin görevidir. Bu doğrultuda, gençlerin eğitimine gerekli önem verilmeli, eğitimde fırsat eşitliğini kaldırmak gibi eğitimin önüne çekilen setleri de kaldırmalıyız.

 

Bugün, övüncünü yaşadığımız destanlar ve kahramanlıklar o zamanın gençleri tarafından gerçekleştirilmiştir. Gelecekte, günümüzden bu şekilde övgüyle bahsedilmesini istiyorsak, demokratik bir ortam hazırlanması ve demokrasinin güvence altına alınmasına yönelik çalışmalarda bulunmalıyız. Bunun en önemli vasıtası ise sivil ve demokratik bir anayasadır.

 

Gençlerimiz ise,  Necip Fazıl Kısakürek’in “”Kim var?” diye seslenilince, sağına ve soluna bakmadan fert fert “ ben varım!” cevabını verici, her ferdi “ benim olmadığım yerde kimse yoktur!” fikrini besleyici bir dava ahlakına kaynak bir gençlik…” anlayışına sahip olmalıdır. Gençler,  oluşturulan bu sağlam zemin üzerinde kendi ahlak, kültür ve medeniyet değerlerinden de güç alarak ülkemizi aydınlık yarınlara daha güçlü taşıyacaklardır.

 

Bir ülkenin zenginlikleri sayılırken, en büyük zenginlik olarak o ülkenin genç nüfusu gösterilmektedir. Bu çerçevede, yaşlanan Avrupa ülkeleri içinde en genç nüfusa sahip ülkelerin başında Türkiye gelmektedir. Bu, ülkemiz için büyük bir avantajdır. Ancak, bu genç nüfus iyi yetiştirilmediği takdirde sorunları çözen ve sorumluluk alan bir kesim olmak yerine bizzat sorunun kendisi haline gelebilir ve avantaj dezavantaja dönüşür.

 

Milli mücadelenin büyük bir kısmını gençlerle tamamlayan Mustafa Kemal Atatürk, ilk adımın atıldığı 19 Mayıs tarihini de gençlere armağan etmiştir. Bir bayram olarak kutlanan bu gün, sadece stadlarda yapılan kutlamalarla sınırlı kalmamalı, gençlere yönelik çalışmaları da yeniden gözden geçirmemize vesile olmalıdır.

 

Bu duygu ve düşüncelerle, başta gençlerimiz olmak üzere milletimizin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutluyor, muasır medeniyet seviyesinin üstünde aydınlık bir gelecek diliyoruz.

 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo