Onbinler, Sıhhiye Meydanı'ndan İsrail’e Lanet Yağdırdı

 

Konfederasyonumuz Memur-Sen, Hak-İş, AGD, Mazlumder ve Alperen Ocakları tarafından düzenlenen, ‘Katil İsrail’e Lanet, Filistin’e Özgürlük Mitingi, Ankara Sıhhıye Meydanı’nda yapıldı. Yağmura rağmen meydanı dolduran onbinler, İsrail terörüne lanet yağdırırken, Filistin’e özgürlük çağrısı yaptı.

 

Konfederasyonumuz Memur-Sen, Hak-İş, AGD, Mazlumder ve Alperen Ocakları tarafından düzenlenen, ‘Katil İsrail’e Lanet, Filistin’e Özgürlük' Mitingi, Ankara Sıhhıye Meydanı’nda yapıldı. Yağmura rağmen meydanı dolduran onbinler, İsrail terörüne lanet yağdırırken, Filistin’e özgürlük çağrısı yaptı.

 

Mitingde konuşan Konfederasyonumuz Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, Mavi Marmara’ya yapılan saldırının insanlığa yapılmış bir saldırı olduğunu söyledi. Haydut ve korsan devlet İsrail’in, insanlığın vicdanını boğmak isterken, kendisinin boğulduğunu kaydeden Gündoğdu, “İnsanlık vicdanı, Akdeniz’de yeniden doğmuştur. Bazı İsrail dostları, gemilerin o sularda ne işi var? diyor. Soruyu doğru sormak lazım. İsrail’in Gazze’de, Filistin’de, Kudüs’te; Çin’in Doğu Türkistan’da, ABD’nin Irak’ta, Afganistan’da ne işi var?” şeklinde konuştu.

 

 

 

İSRAİL YALANLARI MAVİ MARMARA İLE SONA ERDİ

 

Ahmet Gündoğdu, İsrail’in sistematik yalanlarıyla insanlığı kandırma operasyonlarının Mavi Marmara saldırısı ile sona erdiğini, tepki ve boykotun uluslararası boyutlara ulaştığını söyledi. Gündoğdu, İsrail’e haydutluğu, korsanlığı bırakıp, insanlık ailesine katılma çağrısı yaptı.

 

Saldırı sonrası hükümetin tavrını da destekleyen Gündoğdu, “Hükümet dünyayı ayağa kaldırdı. Siyasi partilerimiz ve sivil toplum kuruluşlarımız meydanlara indi. Millet ayakta, bütün insanlık ayakta. İsrail’e öfkemizi haykırmak için, İsrail’e katil demek için, İsrail’i lanetlemek için, Gazze’deki ablukayı kaldırmak için, Sıhhiye Meydanı’ndayız” dedi.

 

REFAH KAPISI SÜREKLİ AÇIK KALSIN

 

Konuşmasında, Mısır’a da çağrıda bulunan Gündoğdu, “Filistin’e uygulanan insanlık dışı, ahlak dışı ablukanın figüranı olmaktan vazgeçin. Mısır halkının Filistin duyarlılığına kulak tıkamayın. Dünyanın ayağa kalkmasıyla  geçici olarak açtığınız Refah kapısını sürekli açık tutun” şeklinde konuştu.

 

ABD Başkanı Obama’ya  ise, Türkiye ve Mısır’dan İslam alemine seslenirken verdiği sözleri hatırlatan Gündoğdu, ABD’nin İsrail’i frenlememesi halinde, Irak’da başlayan bocalamanın Gazze ve Filistin’de yok oluşa dönüşeceğini ifade etti.

 

 

 

BM, KARARININ ARKASINDA DURMALI

 

Şimdiye kadar aldığı hiç bir karara İsrail’in uymadığını da hatırlatan Ahmet Gündoğdu, BM’nin son aldığı kararın arkasında durmasını ve sahip çıkmasını istedi. AB ülkelerine İsrail’le her türlü işbirliğini kesmesi çağrısında bulunan Gündoğdu, Filistin’le ortak tarih ve inanca sahip İslam ülkelerini  daha çok ses vermeye davet etti.

 

Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, konuşmasının sonunda ise Türkiye’nin yapması gerekenleri şu şekilde açıkladı:

 

Heron uçaklarının teslimi dahil tüm askeri ihaleler ve anlaşmaları iptal etmeli.

Ekonomik ilişkileri tamamen durdurmalı.

İsrail menşeli firmalara ihalelere katılma yasağı getirmeli.

İsrail büyükelçisini sınır dışı etmeli.

İsrail Dostluk Grubu lağvedilmeli ve siyasi ilişkiler bitirilmeli.

Ülkemiz yargı organları tarafından da soruşturma ve yargılama süreci işletilmeli, bu vahşi saldırının müsebbipleri hak ettikleri şekilde cezalandırılmalı.

İsrail Hükümeti, bu saldırı dolayısıyla resmen özür dilemedikçe yaptırımları kararlılıkla devam ettirmeli.

Saldırının mağduru vatandaşlarımıza tazminat ödenmesini sağlamalıdır.

 

KAYTAN: İSRAİL ABLUKASININ KALDIRILMASI İÇİN BURDAYIZ

 

Mitingin açılışında Tertip Komitesi adına konuşan Ahmet Kaytan, “Aman dileyenler için yola çıktık. Biz, sizler gibi gazi olmayı beceremedik. Şehitlerimize şahit olmak için burdayız. İnsanlığın uluslararası sularda kaybedilen onurunu kurtarmaya söz verdik onun için buradayız. Terörist ve korsan Devlet İsrail’i lanetlendiğimizi belirtmek Başta Gazze halkı olmak üzere Filistin halkına uygulanan ablukanın kaldırılması için buradayız” şeklinde konuştu.

 

Geçtiğimiz yıl aynı meydanda, ‘Akan kan durana kadar her yer Filistin, hepimiz Filistinliyiz’ mitingi düzenlediklerini hatırlatan Kaytan, “Bu alanda Akan kan durana kadar her yer Filistin hepimiz Filistinliyiz demiştik. Demek ki anlamadılar duymadılar, yeniden haykırmak için buradayız” dedi.

 

Mitingde daha sonra, Hak-İş Genel Başkan Yardımcısı Mahmut Aslan, AGD Başkanı İlyas Tongüç, Alperen Ocakları Genel Başkanı Abdullah Gürgür, Mazlumder Başkanı Ahmet Faruk Ünsal da kurumları adına konuşma yaptı.

 

Mitingin sonunda, aralarında Memur-Sen Konya İl Temsilcisi Latif Selvi’nin de bulunduğu, Mavi Marmara’da bulunan bazı gönüllüler platforma davet edildi. Aktivistler adına konuşmayı ise Gazeteci-Yazar Hakan Albayrak yaptı. Miting, yapılan toplu dua ile sona erdi.

 

 

 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo