Memur-Sen Başkanlar Kurulu, 11 Maddelik Talep Listesiyle Sona Erdi

 

Konfederasyonumuz Memur-Sen’in Genişletilmiş Başkanlar Kurulu, 11 maddelik sonuç bildirisi ile sona erdi. Toplantı sonrası yapılan açıklamada, referanduma ‘EVET’ oyu kullanılacağı vurgulanırken, hükümetten istekler de maddeler halinde sıralandı.

 

Toplantının içeriğine yönelik yapılan değerlendirmede ise, tam demokratik Türkiye, sivil anayasa, bağımsız yargı, üstünlerin hukuku değil, hukukun üstünlüğü gibi istek ve beklentilerini gündemde tutan Memur-Sen’in bu tavrının teşkilat tarafından desteklendiği kaydedildi.

 

·         Hukuk önünde herkesin eşitliği ilkesinin hiçe sayıldığının vurgulandığı Genişletilmiş Başkanlar Kurulu toplantısında, Balyoz Davası sanıklarının haklarında tutuklama kararı olmasına karşın, milletle ve yargıyla dalga geçtikleri görüşünün benimsendiği vurgulandı.

 

·         Toplantıda ayrıca, referandum sürecinin uzatılmasıyla geçen yıl son kez yapılan toplu görüşmenin bir yıl daha uzamasına karşılık, hükümetin bu yılki toplu görüşmelere, Anayasa değişikliği paketinde yer aldığı şekilde, toplu sözleşme muamelesi yapması yönündeki beklenti dile getirildi.

 

·         Memur-Sen’e bağlı sendikaların genel merkez yönetim kurulu üyeleriyle, Memur-Sen İl Temsilcileri’nin oy birliğiyle kabul ettiği sonuç bildirisinde, ilk olarak jakoben anlayış ve tek tipçi yaklaşımların son bulması yolunda önemli bir adım olması açısından, Memur-Sen olarak,  tüm vesayet anlayışlarının son bulması için EVET denileceği açıklandı.

 

 

 

·         Hakim karşısına çıkmaya cesaret edemeyenler başta olmak üzere, onların siyaset zeminindeki destekçilerinin hepsine 12 Eylül’de “Hakimiyetin kayıtsız şartsız millete” ait olduğu cevabı verileceğinin ifade edildiği bildiride, toplu sözleşme hakkına da vurgu yapıldı.

 

·         Açıklamada, toplu sözleşme hakkını Anayasa değişikliğine dahil eden hükümetin 2010 yılı toplu görüşmelerine toplu sözleşme yapıyormuş gibi davranması istendi.

 

·         Kamu çalışanlarının, maaş promosyonunun yüzde yüzünü almasını sağlayacak Başbakanlık Genelgesine yönelik beklentinin dile getirildiği açıklamada, emeklilerin de maaş promosyonu alması için yapılacak düzenleme için Başbakan Erdoğan’ın talimatının bir an evvel yerine getirilmesi istendi.

 

·         2010 YPK Kararının yol açtığı ek ödeme dengesizliğini giderecek yeni bir düzenleme isteğinin belirtildiği Memur-Sen bildirisinde, 2010 yılı Kararı’nın ek ödemeyle ilgili hükmünün yargıya taşınacağı ifade edildi.

 

·          Konfederasyonumuz Memur-Sen'in bildirisinde ayrıca, 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nda değişiklik öngören Kanun Tasarısı’nın oluşturulacak bir Komisyon tarafından tartışılması, özelleştirme mağdurlarının sorunlarıyla ilgili toplu görüşme kararlarının uygulanması, kamu kurumlarındaki kuralsız istihdama son verilmesi, 4/B, 4924, 4/C ve vekil uygulamalar gibi farklı istihdam uygulamalarının sona ermesi ve 2008 yılında ilk ödemesi yapılan ve 2012 yılına kadar tamamlanacağı hükümetler tarafından taahhüt edilen ek ödemelerin miktar ve takviminin açıklanarak, kalan kısmın ödenmesi istendi.

 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo