Riskli Birimlere Sunulan Hizmet Riskli Birim Katsayından Hesaplanacak

 

Sendikamızın hukuk zaferi sonrası Bakanlık yeni bir genelge yayınlayarak, sağlık çalışanlarının riskli birimlere verdikleri hizmetlerin riskli birim katsayından değerlendirileceğini duyurdu.

 

Sağlık Bakanlığı, Döner Sermaye Gelirlerinden Ek Ödeme Yapılmasına Dair Yönetmelikte 01 Eylül 2007 tarihinden geçerli olmak üzere yapılan bazı değişikliklerin uygulanmasına ilişkin yayımladığı genelgede özellikli birim haricindeki birimlerde çalışan sağlık personelinin riskli (özellikli) birimlere verdiği hizmetlerin riskli birim katsayısından değerlendirilmeyeceğini ilan etmişti.

 

Sendikamızın açtığı dava sonucu Danıştay sağlık çalışanlarının riskli birimlere verdikleri hizmetleri riskli birim katsayından değerlendirmeyen Bakanlık genelgesini iptal etmişti.

 

Sağlık Bakanlığı Danıştay Kararı çerçevesinde, 05/10/2007 tarih ve 11971 Sayılı 2007/87 Nolu Genelgenin 8. maddesinde düzenleme yaparak, riskli birimlere verilen hizmetlerin riskli birim katsayısından hesaplanacağını ilan etti.

 

Döner sermaye ek ödeme dağılımındaki adaletsizliğe karşı her platformda etkili bir mücadele yürüten Sağlık-Sen, elde ettiği yeni hukuk zaferi ile on binlerce sağlık çalışanını ilgilendiren büyük bir hizmete daha imza atmış oldu.

 

Danıştay'ın kararı çerçevesinde yapılan düzenleme ile birlikte örneğin tek röntgen ve laboratuar birimi bulunan hastanelerde bu birimlerindeki sağlık personelinin, tuttuğu nöbet süresince acil servislere verdiği hizmetler riskli birim katsayından değerlendirileceği için aylık ek ödeme gelirinde ortalama 100 ila 300 TL arasında artış yaşanacak.

Genelge için TIKLAYINIZ

 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo