Sendikamızdan Sağlık Bakanı Recep Akdağ’a Ziyaret

 

Genel Başkanımız Mahmut Kaçar, sağlık çalışanlarının temel gündem konularını değerlendirmek amacıyla Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ'ı makamında ziyaret etti.

 

Genel Başkanımız görüşmede Bakan Akdağ'a 2010 yılı içinde Sağlık Bakanlığı ile çalışanları temsilen Sağlık-Sen'in gerçekleştirmiş olduğu Kurum İdari Kurul toplantıları ile toplu görüşmelerde sağlık çalışanlarını ilgilendiren gelişmeler hakkında görüşlerini aktardı. Sağlık-Sen'in çözüm odaklı bir sendikal vizyon takip ettiğini belirten Genel Başkan, sağlık çalışanlarının adil ve güvenli çalışma koşullarına kavuşması noktasında var olan sorunların diyalog yoluyla çözümüne büyük önem verdiklerini kaydetti.

 

Kaçar, 2010 yılı içinde gerçekleştirilen görevde yükselme sınavı ile ilgili Bakan Akdağ'a teşekkür ederek, 2011 yılı için de görevde yükselme sınavı açılmasını bekleyen önemli sayıda çalışanın olduğunu söyledi. Kaçar, "Görevde yükselme için 2010 yılında belirlenen kadro sayısı bizi memnun etmiştir. Bakanlık, görevde yükselme eğitimlerinden sınav sürecine kadar her aşamada katılımcılara nitelikli bir hizmet sunmuştur. 2011 yılında da beklentileri karşılayacak düzeyde bir kadro ilanıyla görevde yükselme sınavı açılmasını bekliyoruz" dedi.

 

AYLIK MAHSUPLAŞMA MUTLAKA 2011'DE BAŞLAMALI

 

Genel Başkanımız Mahmut Kaçar, Bakan Akdağ ile görüşmesinde ek ödemede aylık mahsuplaşma konusundaki yasal düzenlemenin Hükümet açısından ertelenemez bir sorumluluk haline geldiğini kaydetti. Anayasa Mahkemesi'nin 209 Sayılı Döner Sermaye Kanunu'nda çalışanlara yapılacak döner sermaye ödemelerinde taban oranlarının belirlenmesi gerektiği yönündeki kararının da önemine değinen Kaçar, " Sağlık Bakanlığı'nın bu konunun çözümü noktasındaki yoğun girişimlerine teşekkür ediyoruz. Sağlık-Sen olarak bu konudaki yasal düzenlemenin mutlak surette 2010 sonu itibariyle çıkartılmasını bekliyoruz" şeklinde konuştu.

 

BAKAN AKDAĞ: "BAKANLIĞIN YASA TASLAĞI HAZIR"

 

Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ, ek ödemede aylık mahsuplaşmanın yasalaşması için Bakanlığın gereken yasa taslağını hazırladığı bilgisini verdi. Bakan Akdağ, Anayasa Mahkemesi'nin Tam Gün Yasası'nda iptal ettiği 209 Sayılı Döner Sermaye Kanunu'nun döner sermaye tavan oranlarının belirlendiği 5. Maddesinin 4. fıkrasına, 375 Sayılı KHK ile belirlenen ek ödeme tutarlarının döner sermaye taban oranı olarak eklenmesi yönünde bir yasa taslağının hazırlanarak, ilgili bakanlıklara gönderildiğini ifade etti. Akdağ, ek ödemede aylık mahsuplaşma sorununun bu yıl içinde çözüme kavuşacağına inandığını kaydetti.

 

"GÖREVDE YÜKSELME SINAVI YENİDEN AÇILACAK"

 

Sendikamızın 2011 yılı için görevde yükselme sınavı açılması talebini de değerlendiren Bakan Akdağ, ilgili bürokratlara, 2010 yılında sınavı kazananların yerleştirme işlemi bittikten sonra yeni bir görevde yükselme sınavı açılması için çalışma yapılması talimatı verdi.

 


LİSANS TAMAMLAMA

 

Sendikamızın üzerinde önemle durduğu ve çeşitli projeler gerçekleştirdiği lisans tamamlama da görüşme gündemi arasında yer aldı. Genel Başkanımız Mahmut Kaçar, ebelik, hemşirelik, sağlık memurluğu ve sağlık eğitim enstitüsü mezunlarının 2009 yılı itibariyle yararlanmaya başladığı lisans tamamlama hakkının tüm sağlık çalışanlarını kapsaması noktasında sendikanın İstanbul Üniversitesi ile üzerinde çalıştığı "Sağlık Lisansiyerliği" projesi ve sağlık meslek lisesi mezunu ATT'lerin paremedik olması için "uzaktan öğretim yoluyla önlisans eğitimi" projesi hakkında Bakan Akdağ'ı bilgilendirdi.

 

İstanbul Üniversitesi Senatosu tarafından onaylanarak YÖK'e gönderilen proje konusunda Bakanlığın da desteğini isteyen Kaçar, ayrıca sağlık memurluğu lisans tamamlama programından yararlanmak için bir yıldır protokol yapılmasını bekleyen sağlık teknikerlerinin sorununun da çözüme kavuşturulması talebini iletti.

 


Bakan Akdağ da sağlık çalışanlarının eğitim düzeyinin yükseltilmesi konusunu önemsediklerini, Bakanlık olarak YÖK nezdinde girişimlerde bulunulması konusunda Sağlık Eğitim Genel Müdürlüğü'nü görevlendireceğini ifade etti. Bakan Akdağ sağlık teknikerliği mezunlarının da lisans tamamlama hakkından yararlanması için gereken protokolün bir an önce tamamlanması talimatı verdi.

 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo