Ek Ödemede Aylık Mahsuplaşma Genel Kuruldan Geçti

 

Sağlık-Sen'in en önemli toplu görüşme kazanımlarından olan ek ödemede aylık mahsuplaşma TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

 

SAĞLIK-SEN'İN HİZMET SENDİKACILIĞI FARKI

         Sağlık-Sen, sağlık çalışanlarının yıllardan beri yaşadığı döner sermaye sorunlarının çözümü için kararlı bir mücadele verdi. Bu mücadelenin sonunda ilk defa yetkiye ulaştığı 2009 yılında ek ödemede aylık mahsuplaşmayı mutabakata aldırdı. Hükümetin Sağlık Bakanlığı dışındaki kurumlarda çalışanları da kapsayan genel bir düzenleme yapılacağı gerekçesiyle geciktirdiği aylık mahsuplaşma konusunu Sağlık-Sen, 2010 yılı toplu görüşmelerinde daha kararlı bir şekilde gündeme getirmesiyle sağlık çalışanları için ayrı bir düzenleme yapılması konusunda mutabakat sağlandı.

 

 

 

  Sağlık-Sen'in hizmet sendikacılığı farkının en önemli kazanımlarından olan ek ödemede aylık mahsuplaşmanın 2010 yılı sonu itibariyle yasalaşması için kararlı bir mücadele ortaya konularak, Torba Yasa ile 209 Sayılı Döner Sermaye Kanununda aylık mahsuplaşmanın yer alması sağlandı.

         Aylık mahsuplaşma hakkının yürürlüğe girmesiyle birlikte Sağlık çalışanları Ocak 2011 zamları da hesaba katıldığında her ay en az 420 TL ek ödemeyi garanti gelir olarak almaya hak kazandı.

         Bu rakamın üzerinde döner sermayesi olan çalışanlar ise ayrıca fark alacak. 2011 Temmuz ayında yapılacak zamla, ek ödeme 440 TL'ye çıkacak.

 

 

 

İZİN VE RAPOR DÖNEMLERİNDE 420 EK ÖDEME

         Döner sermayeleri kesildiği için yıllık izne çıkamayan, sağlık sorunları nedeniyle çalışamadığından ötürü döner sermayeleri kesilen sağlık çalışanlarının mağduriyeti de sendikal mücadelemiz sonucu büyük oranda giderilmiş oldu. Ek ödemede aylık mahsuplaşma hakkının yürürlüğe girmesi sonucu sağlık çalışanları izin ve rapor dönemlerinde ek ödeme tutarında döner sermaye alabilme imkanına kavuştu.

 

VEKİL EBE VE HEMŞİRELER, KIZILAY'DAN GEÇEN PERSONEL VE GEÇİCİ İŞÇİLİKTEN 4/B'YE GEÇEN PERSONELE DÖNER SERMAYE HAKKI GELDİ

   Döner sermaye hakkı bulunmayan vekil ebe ve hemşireler, Kızılay'dan geçen personel ve geçici işçilikten 4/B'ye geçen personel Sağlık-Sen'in hizmet sendikacılığı farkıyla döner sermaye hakkına kavuştu.

 

 

 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo