Sağlık-Sen’den Adli Tıp Kurumu Başkanlığı’na Ziyaret

 

Sağlık-Sen Genel Sekreteri Metin Memiş ve Genel Mali Sekreteri Mustafa Örnek, Adli Tıp Kurulu Başkanı Doç. Dr. Cengiz Haluk İnce’yi ziyaret  etti.

Adli Tıp Kurumu çalışanlarının sorunlarının ele alındığı görüşmede, Kurum Başkanı Doç. Dr. İnce’ye döner sermaye dağılımında yaşanan adaletsizlikler başta olmak üzere çeşitli konulardaki Sağlık-Sen’in sendikal görüşleri ve önerileri aktarıldı.  Sağlık-Sen Genel Sekreteri Metin Memiş, Adli Tıp Kurumunun faaliyet alanı açısından taşıdığı zorluklar ve taşıdığı mesleki riskler nedeniyle diğer kamu kurumlarından farklılık arz eden bir kurum olduğunu belirterek, kurum çalışanlarının son derece zor, stratejik ve yıpratıcı bir görev yürüttüklerine dikkat çekti. Adli Tıp Kurumu çalışanlarının ekonomik ve özlük haklar noktasında yaşadıkları sorunların ve adaletsizliklerin çözüme kavuşturulması gerektiğini kaydeden Memiş, yakın zamanda TBMM'de kabul edilen ve Adli Tıp Kurumu çalışanlarına ödenen döner sermaye ek ödeme oranlarının dağılımını yeniden belirleyen yasal düzenlemenin çalışanlar arasında eşitsizliği ve adaletsizliği büyüttüğünü, döner sermaye adaletsizliğinin mutlak surette çözüme kavuşması gerektiğini söyledi. Memiş görüşmede ayrıca, Sağlık-Sen olarak, Sağlık Bakanlığı ve üniversite hastanelerinde sağladıkları ek ödemede aylık mahsuplaşma hakkının Adli Tıp Kurumu’nda da uygulanması için girişimlerde bulunacaklarını dile getirdi.

 

Adli Tıp Kurumu Çalışanlarının tuttukları nöbetlerin karşılığında nöbet izni kullandırılmaması veya nöbet ücreti alamaması sorunu da görüşmede gündeme gelen bir diğer konu oldu. Görüşmede ayrıca çalışanların servis ihtiyaçlarının karşılanması talebi gündeme getirildi. 

 

Adli Tıp Kurumu Başkanı Doç. Dr. Cengiz Haluk İnce de ziyaretten duyduğu memnuniyeti belirterek kurum çalışanlarının yaşadıkları sorunların çözümü konusuna hassasiyetle  yaklaştıklarını ifade etti. İnce, çalışanların döner sermaye dağılımında adalet, nöbet izni ve servis gibi taleplerin çözümü üzerine çalıştıklarını söyledi.  Görüşmeye İstanbul 1 No’lu Şube Başkanı Durali Baki de katıldı.

 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo