Sağlık-Sen Türkiye Buluşmalarının Üçüncü Durağı Nevşehir Oldu

 

Sağlık-Sen 2011 Türkiye buluşmalarının üçüncüsü, Nevşehir'in Kozaklı ilçesinde gerçekleştirildi. Toplantıda konuşan Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, 15 Mayıs'ın önemi üzerinde durarak, "Bu 15 Mayıs'ın önceki 15 Mayıs'lardan daha sevinçli geçmesi için elimizden ne geliyorsa yapmaya ahdetmeliyiz" dedi.

 

19-20 Mart 2011 tarihlerinde Nevşehir'in Kozaklı ilçesinde gerçekleştirilen toplantıya, 26 şube başkanlığından yaklaşık 600 temsilci katıldı.

 

Sıcak bir atmosferde gerçekleştirilen toplantıda, teşkilatın geliştirilmesi için, geleceğe dönük yapılması gerekenler konuşuldu. Sağlık-Sen Genel Başkanı olarak ilk toplantısını gerçekleştiren Metin Memiş'in konuşmaları teşkilat mensupları tarafından dikkatle dinlendi.

 

15 MAYIS TARİHİNİN ÖNEMİ VURGULANDI

 

18 Mart Çanakkale Zaferi'ni anarak konuşmasına başlayan Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, Çanakkale'deki birlik ve beraberlik ruhunun önemi üzerinde durdu. Sağlık-Sen teşkilatının gönül erlerinin, Çanakkale ruhunun mirasçıları olduğunu belirten Memiş, "Millete hizmet, Hakka hizmettir' düsturuyla Sağlık-Sen teşkilatının onurlu bir sendikal mücadele yürüttüklerini söyledi.

 

 

 

Kamu sendikacılığında 15 yıllık bir tecrübeyle yola devam ettiklerini belirten Genel Başkan, bu çerçevede sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının haklarını, hizmet sendikacılığı anlayışı içinde her zaman ön planda tuttuklarını dile getirdi.

 

Sağlık-Sen için 15 Mayıs tarihinin öneminden bahseden Memiş, "Buradaki birçok arkadaşımız evlilik yıldönümünü bile hatırlamaz belki ama 15 Mayıs'ın stresini ve mutluluğunu asla aklından çıkaramaz. O nedenle, bu 15 Mayıs'ın önceki 15 Mayıs'lardan daha sevinçli geçmesi için elimizden ne geliyorsa yapmaya ahdetmeliyiz" dedi.

 

"40 BİN FARKLA YETKİYE KOŞUYORUZ"

 

Sağlık-Sen'in Türkiye'nin en hızlı büyüyen sendikası olduğunu hatırlatan Memiş, konuşmasını şöyle sürdürdü: "2008 yılında yönetime gelmemizin ardından 8-9 Mart'ta Kızılcahamam'da 1500 teşkilat mensubumuzla bir araya gelmiş ve yetki için kenetlenmiştik. Bir buçuk ay gibi kısa bir sürede 25 bin üye artışı ile Türkiye'nin en çok büyüyen sendikası olarak dikkatleri üzerimize çekmiştik. Yine aynı heyecanla 2009 yılında 22 bin gibi rekor üye artışı ile Yetkiye ulaşmıştık. Toplu görüşme priminin Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edildiği 2010 yılında, diğer konfederasyonlar küçülürken Memur-Sen 17 bin büyümüştü. Bu 17 binin 10 bini yine Sağlık-Sen teşkilatının başarısı olarak tarihe yazılmıştı. Artık herkes Sağlık-Sen'in 2011 yılında kıracağı rekoru beklemektedir." Genel Başkan, teşkilat mensuplarından yeni dönemde yetkiye en az 40 bin farkla ulaşmak için söz aldı.

 

Konuşmasında Sağlık-Sen'in yetkili olduğu iki yılda elde ettiği kazanımları da anlatan Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, kazanımları şöyle sıraladı: 
"Toplu sözleşme priminin 45 TL'lik ilk taksidi 15 Mart itibariyle sendika üyesi çalışanların maaşlarına yansımıştır. İkinci ödeme Nisan 15 itibariyle maaşlara yansıyacaktır. Tüm sendikalı kamu çalışanlarına hayırlı olsun.

 

Ek ödemede aylık mahsuplaşma hakkı sayesinde, birçok kurumda döner sermaye mağduriyeti yaşayan binlerce çalışanımız artık ayda en az ne kadar döner sermaye alacağını bilmektedir. En tabi bir hak olan izin ve rapor dönemlerinde döner sermayesi kesilerek adeta cezalandırılan sağlık çalışanlarının yaşadığı mağduriyet de, ek ödemede aylık mahsuplaşma ile büyük ölçüde giderilmiştir.

 

Farklı istihdam türleri nedeniyle ekonomik ve özlük haklar konusunda yaşanan adaletsizlikler ise yetki dönemimizde Sağlık-Sen'in en önemli mücadele alanı olmuştur. Hizmet sözleşmeleri nedeniyle damga vergisi ödemekten kurtarılan sözleşmeli personelin, aile ve çocuk yardımı haklarından yararlanması sağlanmıştır.

 

2009 yılında becayiş, eş durumu tayini, askerlik dönüşü işe başlama gibi haklar elde eden sözleşmeli personele kamuya yeni alımlar öncesi nakil hakkı tanınması konusundaki girişimlerimizin sonuca ulaşması ise çok yakındır.

 

 

 

Sağlık ve sosyal hizmet çalışanları, somut olarak hissettikleri ekonomik kazanımların yanı sıra, sosyal sendikacılıca örnek hizmetleri de Sağlık-Sen farkıyla yaşamaktadır.

 

Yıllardır Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesinin kapısında umudu sömürülen sağlık çalışanları, Lisans Tamamlama Hakkına Sağlık-Sen farkıyla ulaşmıştır. Bu dönem sağlık teknikerliği önlisans programını bitiren arkadaşlarımız için de lisans tamamlama programına kayıt hakkı verilmiştir. Hizmet kolumuzdaki tüm branşlarda çalışanların; eğitim standartlarını ve özlük haklarını yükseltmeye büyük önem veriyoruz. Bu nedenle, tüm branşlarda lisans tamamlama hakkı konusunda büyük çaplı projeler yürütüyoruz."

 

"TOPLU SÖZLEŞME DÖNEMİ MİLAT OLACAK"

 

Konuşmasında toplu sözleşme hakkına da değinen Memiş, bu hakkın Memur-Sen'in ve Sağlık-Sen'in kazanımı olduğunu ifade etti. Memiş, sözlerine şöyle devam etti: "Toplu sözleşme dönemi Sağlık-Sen teşkilatı için de bir milat olacaktır. Bugüne kadar bu işin yükünü çeken, üye yapmak için türlü zorluklara göğüs geren teşkilat mensuplarımız, gelecek dönemde toplu sözleşme masasına oturacak Sağlık-Sen'in farkını ve rahatlığını hissedeceklerdir. Sağlık ve sosyal hizmet çalışanları, somut olarak hissettikleri ekonomik kazanımların yanı sıra, sosyal sendikacılığa örnek hizmetleri de Sağlık-Sen farkıyla yaşayacaklardır. Sendikal gücümüzü, enerjimizi, sinerjimizi, bugün olduğu gibi yarın da hizmet sendikacılığı vizyonumuzu güçlü tutmaya, sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının haklarını korumaya, varlığımızı ülkemizin ve milletin geleceğine adamaya devam edeceğiz."

 

GENEL MERKEZ YÖNETİCİLERİ DE BİRER KONUŞMA YAPTI

 

Sağlık-Sen'in Nevşehir'de gerçekleştirilen Teşkilat Buluşmaları'nın üçüncüsünde Sağlık-Sen Genel Merkez Yöneticileri de teşkilata hitaben birer konuşma yaptı. Sağlık-Sen Genel Sekreteri Semih Durmuş konuşmasında inanmışlığın başarı üzerindeki etkilerine değindi. Dünya tarihinde zaman zaman büyük değişimlerin yaşandığını hatırlatan Durmuş, bu başarılara imza atan mucitlerin hedeflerine inandıklarını ve hayattaki hiçbir şeyin onları yıldırmadığını ifade etti. Semih Durmuş, Sağlık-Sen teşkilatının da aynı özveri ile çalıştığını vurguladı.

 

Genel Teşkilat Sekreteri Murat Özdemir ise son hizmet sendikacılığının kazanımları üzerinde durdu. Sendikacılığın kağıt parçasına atılan formalite bir imzadan ibaret olmadığını kaydeden Özdemir, bu imzaların Türkiye'yi yeniden inşa etme adına ortaya konulan doğruların altına atıldığını belirtti. Hedeflerinin Sağlık-Sen ailesini genişletmek ve büyütmek olduğunu ifade eden Özdemir sözlerine şöyle devam etti: "Biz ne kadar büyürsek, bu ülkede doğrunun sesi, hakkaniyetin sesi, inancın sesi; yani bizim sesimiz o kadar güçlü çıkar, teşkilat olarak bunun inancında ve bilincinde olmalıyız."

 

 Sağlık-Sen Genel Mali Sekreteri Mustafa Örnek de Sağlık-Sen teşkilatının kararlı ve çalışma heyecanı içerisinde olduğunu ifade ederek, bu heyecanın Sağlık-Sen'i 15 Mayıs'ta bir kez daha Türkiye'nin en büyük sivil toplum örgütü yapacağını kaydetti. Sağlık-Sen'in, gücünü üyelerinden aldığını söyleyen Örnek, var olan sorunları bütün boyutlarıyla ele alıp, çözüm önerilerini de beraberinde sunan bir anlayışa sahip olduklarını ve bu özellikleriyle de kamu hizmet sendikacılığının bayrağını başarı ile taşıdıklarını kaydetti.

 

Genel Basın ve İletişim Sekreteri Fatih Kocur da göreve yeni geldiğini ifade ederek, bu görevi layıkıyla yerine getirmek için elinden gelen gayreti göstereceğini vurguladı. Kocur, teşkilatında desteğiyle, hep birlikte çok iyi yerlere geleceklerini kaydetti. Sağlık-Sen'in basın ve iletişim alanındaki başarısının herkes tarafından bilindiğini ve takdir edildiğini söyleyen Fatih Kocur, içerikli yayınlar yapan gazete ve dergimizin, sendikanın kurumsal imajını olumlu anlamda güçlendirdiğini ifade etti. Kocur, çalışmaların yeni dönemde daha da ileri taşınacağını söyledi.

 

Sağlık-Sen Genel Mevzuat ve Toplu Sözleşme Sekreteri Mustafa Kulluk ise "Bizler, Çanakkale'de destan yazmış bir neslin evlatlarıyız" diyerek, Çanakkale ruhunun birlik ve beraberliğin teminatı olduğunu vurguladı. Kulluk, ". Bizler tüm insanlığın barış içerisinde yaşaması için,73 milyon insanımızın insanca ve kardeşçe yaşaması için,400 bin sağlık ve sosyal hizmet çalışanının hak ettiği gibi ve huzur içerisinde yaşaması için,110 bin üyemizin ve 1500 e yakın teşkilat mensubumuzun mutluluğu, birliği ve kardeşliği için mücadele eden muhabbet fedaileriyiz. Hiçbirimizin husumete ayıracak vakti de yok, husumete vakit ayırmaya hakkı da yok" dedi.

 

Genel Eğitim ve Sosyal İşler Sekreteri Menderes Turbay da demokrasinin önemi üzerinde durdu. Temsilcilik görevinin önemini de anlatan Turbay, temsilcilerin özelliklerini şöyle sıraladı: "Güvenilirdir, sorumluluğu iyi bilir. Dilini çok iyi kullanır, boşa konuşmaz. İyi karar verir, sezgi gücü dinamiktir. Grup çalışmasını sever, kolay diyalog kurar. Hareketlerine çok dikkat eder. Nerede ve nasıl davranacağını çok iyi bilir. Cesurdur, karşılaşacağı sorunlar onu yıldırmaz. Yöneticisini iyi tanır, onu dikkatle takip eder. Herkesle dost ama herkesle mesafelidir. Zamanı çok iyi değerlendirir. Mesafeyi korumasını bilir ‘doz' üstadıdır. Her şeyi dozunda yapar."

 

ESKİ GENEL BAŞKAN MAHMUT KAÇAR TEŞKİLATLA VEDALAŞTI

 

Toplantıda milletvekili adaylığı nedeniyle görevinden ayrılan eski Genel Başkan Mahmut Kaçar da kısa bir konuşma yaptı. Sürecin istişare neticesinde alınan bir karar olduğunu hatırlatan Kaçar, teşkilat mensuplarının yeni dönemde de aynı heyecan ile çalışacaklarını vurguladı. Kaçar, yeni dönemin hayırlar getirmesini temenni ederek, konuşmasına son verdi.

 

 

Toplantıdan Notlar:

 

Sağlık-Sen'in Nevşehir Kozaklı'da gerçekleştirilen teşkilat buluşmasının ilk gününde Genel Merkez Yöneticileri şube yönetimlerinde bulunan sekretaryalarıyla toplantı yaptı. Toplantılarda yeni dönem hedefleri üzerinde duruldu.Toplantıya; Aksaray, Amasya, Bartın, Çorum, Gaziantep, Kahramanmaraş, Kastamonu, Kayseri, Kırıkkale, Kırşehir, Kilis, Nevşehir, Niğde, Samsun, Sinop, Sivas, Tokat, Yozgat, Zonguldak, Şanlıurfa, Hatay, Düzce, Bolu, Çankırı, Karabük ve Adıyaman şubelerinin başkan, yönetim kurulu üyeleri ve temsilcileri katıldı.

 

Toplantıdan Görüntüler:

 

 

 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo