Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir

 

Ülkemizde demokratik sürecin başlangıcı, millet iradesinin hakim olması, bundan 91 yıl önce TBMM'nin açılmasıyla başladı. Milletimiz, iradesinin yönetime yansımasını ilk olarak 23 Nisan 1920'de yaşadı.

 


Gazi Mustafa Kemal, milli iradenin ilk temsil edileceği TBMM'nin açılışını çocuklarımıza bayram olarak hediye ederken, millet egemenliğinin küçük yaşlardan itibaren üzerine düşülmesi gereken önemli bir konu olduğuna dikkat çekiyordu. Ancak, zaman içinde uygulanan eğitim sistemi çocukların özgür ruhlu birey olarak yetişmesine engel teşkil etmiş ve kendi tercihlerini yansıtmalarını sağlayacak özgüvenden yoksun bırakmıştır. Çocukların ve gençlerin özgürlükçü, kendi tercihlerini ortaya koymalarını teşvik edecek ve bunu ortaya çıkaracak eğitim sistemine de acilen geçilmelidir. Özgür bireylerin hakim olduğu sistem ve ülkelerde darbe korkusunun yaşanmayacağı, egemenliğe kast edileceği endişesi taşınmayacağı da aşikardır.


Kamu görevlilerinin ve milletimizin sözcüsü Memur-Sen Konfederasyonu olarak, daha mutlu, daha huzurlu ve daha özgür insanların yaşadığı, bölgesinde lider ve dünyada söz sahibi bir Türkiye idealine sahibiz. Bu ideali gerçeğe dönüştürmek için, öncelikle ve mutlaka yeni bir Anayasa yazmalıyız. 12 Eylül referandumuyla başlayan ileri demokrasi yolculuğumuzu, yeni Anayasayla tamamlamalıyız. Yeni Anayasa'da, kamu görevlilerine grev hakkı vererek sendikal haklardaki eksikliği gidermeli, siyaset hakkı vererek demokrasimize kalite kazandırmalıyız.


Bu duygu ve düşüncelerle, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı kutluyor, millet hakimiyetinin hiç bitmeyeceği yarınlar diliyoruz.

 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo