“KAZANIMLARIMIZ SAĞLIK-SEN'İN FARKINI GÖSTERMEKTEDİR"

 

 Sağlık-Sen Kırıkkale Şubesi tarafından İl İstişare Toplantısı düzenlendi. Toplantıya Genel Başkan Metin Memiş'in yanı sıra, eski İçişleri Bakanı ve Ak Parti Kırıkkale Milletvekili adayı Prof. Dr. Beşir Atalay, Kırıkkale Belediye Başkanı Veli Korkmaz katıldı.

 


Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş toplantıda yaptığı konuşmada, sendikaların darbecilerin maşası olmaması gerektiğini belirterek, "birileri sendikacılığı çıkar hesaplı küçük dünyalarına hapsetmeye çalışırken, biz emeğin hakkını aradık ve arıyoruz. Yıllarca sendikacılığı sorunlardan nemalanma aracı olarak kullandılar. Bakanlık önünde önlük yakarak, hastane önünde döner keserek çalışanların sorunlarını gündeme getirelim ama çözüm olmasın diye düşünenlerden olmadık. Sağlık-Sen hiçbir zaman önlük yakmadı, yakmayacak her zaman bu önlüğün onuru için mücadele edecektir" dedi.


Önümüzdeki dönemin, hem memur sendikacılığı hem de kamu çalışanlarının hak mücadelesi bağlamında bir milat olduğunu söyleyen Memiş, "Hizmet sendikacılığı farkımızla kamu çalışanları, toplu sözleşme hakkına, toplu sözleşme primi ile birlikte kavuşmuştur" dedi.

 
Metin Memiş konuşmasına şöyle devam etti: "Sağlık-Sen'in farkını yansıtan önemli kazanımlarımız olan "Bu yıl itibariyle 45 TL olan toplu sözleşme primi, görevde yükselme eğitimi, 4/B'li personele kadro müjdesi, lisans tamamlama hakkı, giyim yardımının nakdi ödenmesi ve en önemlisi olan ek ödemede aylık mahsuplaşma hakkı sayesinde, birçok kurumda döner sermaye mağduriyeti yaşayan binlerce çalışanımız, artık en az ne kadar döner sermaye alacağını bilmektedir. Çalışanın hakkı olan izin dönemlerinde veya rapor kullanmak zorunda kaldığında, döner sermayesi kesilerek adeta cezalandırılan sağlık çalışanlarının yaşadığı mağduriyet de, ek ödemede aylık mahsuplaşma ile büyük ölçüde giderilmiştir. Farklı istihdam türleri nedeniyle ekonomik ve özlük haklar konusunda yaşanan adaletsizlikler ise yetki dönemimizde bizim en önemli mücadele alanımız olmuştur. Hizmet sözleşmelerinden damga vergisi kaldırılmıştır. Aile ve çocuk yardımı haklarından sözleşmeli personelin de yararlanması sağlanmıştır. Kamuya yeni alımlar öncesi, sözleşmeli personele nakil hakkı tanınması konusundaki girişimlerimizin sonuca ulaşması ise çok yakındır."


Sağlık-Sen teşkilatına, Sağlık-Sen'in kazanımlarından haberdar olmayan tek bir çalışan bırakılmaması çağrısında bulunan Memiş, bu kazanımların devam etmesi için demokrasinin önemine vurgu yaptı.


Genel Başkan Metin Memiş, seçimlerden sonra yeni bir demokrasi anlayışı içerisinde, yeni bir anayasanın yapılması gerektiğini de vurguladı. Demokrasinin tam anlamıyla hissedilebilmesi için bunun gerekli olduğunu vurgulayan Memiş, seçimlerden sonra oluşacak yeni parlamentonun, bu konuda büyük bir sınav vereceğini söyledi.


SEÇİMLER DEMOKRASİNİN OLMAZSA OLMAZIDIR

 

Eski İçişleri Bakanı ve Kırıkkale Milletvekili Adayı Prof. Dr. Beşir Atalay ise, konuşmasında demokrasi vurgusu yaptı. Seçimlerin demokrasinin vazgeçilmez unsuru olduğunu belirten Atalay, vatandaşın hür iradesi ile oyunu kullanması gerektiğini belirtti.


Sağlık alanında yapılanların ortada olduğunu belirten Prof Dr. Beşir Atalay sözlerine şöyle devam etti: "Böyle bir toplantıda olmaktan dolayı gururluyum, çünkü sağlık alanında yaptığımız icraatları sizlerde takdir edeceksinizdir. Bunların devamı için, üçüncü defa sizden yetki istiyoruz. Bu 8,5 yıllık istikrar ülkemize çok şey kazandırdı. Ülkemiz hem demokratik hem de zengin bir ülke oldu. Uluslararası alanda itibarımız arttı. Biz Türkiye de umutların tükendiği, siyasete güvenin kalmadığı, Türkiye'de gelecek umudunun azaldığı bir dönemde iktidarı teslim aldık. 28 Şubat gibi siyasi müdahaleler oldu, 2001'de ağır bir ekonomik kriz yaşandı. Ülkenin nerede ise ayakta kalacak durumu kalmamıştı. Öyle bir dönemde iktidar olduk. Hamdolsun bu 8,5 yılda bütün o yaraları tamir ettik, telafi ettik."

 

Kırıkkale İl İstişare Toplantısına, Sağlık-Sen Genel Teşkilatlanma Sekreteri Murat Özdemir, Çankırı Sağlık-Sen Şube Başkanı, Amasya Sağlık-Sen Şube Başkanı, Yozgat Sağlık-Sen Şube Başkanı, Kırıkkale Memur-Sen İl Temsilcisi İsmet Köksal, Kırıkkale Memur-Sen'e bağlı sendikaların başkanları, temsilciler ve diğer üyeler katıldı.

 

Toplantıdan Görüntüler:

 

 

 

 

 

 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo