Kadroya Geçen Sözleşmelilerin Maaşlarının Genel Bütçeden Ödenmesi İçin Başvurduk

 

 Sağlık Bakanlığı ve üniversite hastanelerinde ücreti döner sermayeden karşılanan sözleşmeli personelin, kadroya geçişleri ile birlikte maaşlarını, tüm kadrolu memurlarda olduğu gibi genel bütçeden alması konusunda ilgili kuruluşlar nezdinde girişim başlattık.

 

 

Maaşları döner sermaye işletmeleri tarafından karşılanan yaklaşık 40 bin sözleşmeli personel, kadroya geçirilirken, maaşlarını döner sermaye üzerinden almaya devam edeceklerini öğrendi.


Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, kadroya alımlarda ayrımcılık yapılmasının kabul edilemez olduğunu ifade ederek, "Kadroya alırız, maaşlarını ödemeyiz yaklaşımını doğru bulmuyoruz" dedi.

 

Memiş, başta üniversite hastaneleri olmak üzere pek çok sağlık kurumunun çalışanlara döner sermaye ödemekte zorlandığını kaydederek şunları söyledi:

 

"Devlet kadroya alırken, 'maaşı döner sermayeden karşılanan kadrolu personel' gibi bir kadro türünü yaşatmak istemektedir. Bunu kabul etmiyoruz. Çalışanlar arasında ayrımcılığa neden olacak ve sağlık kurumlarının işleyişini zora sokacak bu uygulamadan vazgeçilmelidir."


Memiş, yetkili sendika olarak Sağlık-Sen'in girişimleri sonucu, 2010 yılında ücreti döner sermayeden karşılanan 4 bin 4/A'lı sağlık çalışanının genel bütçeye geçirildiğini hatırlatarak, "Yapılan hatanın düzeltilmesi için her türlü girişimde bulunacağız" dedi.

 

Bu arada Sağlık-Sen, Sağlık Bakanlığı'na uygulamanın düzeltilmesi yönünde başvuruda bulundu.

 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo