Yüzbinler İstanbul’da Teröre Karşı Yürüyecek

 

Hakkari/Çukurca'daki terör saldırısının ardından iktidar ve muhalefet partilerini ziyaret eden sivil toplum örgütleri, dev bir miting organize etme kararı aldı. MEMUR-SEN, TOBB, TÜSİAD ve TUSKON gibi kuruluşların yer aldığı yürüyüşte, sadece Türk bayrağı taşınması kararı alındı.

 

 

 

Türkiye çapında örgütlü 25 büyük sivil toplum kuruluşu (STK), teröre karşı 'birlik ve kardeşlik' mesajı vermek üzere bir araya geldi. AralarındaMEMUR-SEN, TOBB, TUSKON veTÜSİAD gibi iş dünyasının çatı örgütlerinin yanı sıra ticaret odaları ile meslek birliklerinin yer aldığı STK'lar, 30 Ekim Pazar günü İstanbul'da büyük bir yürüyüş düzenleyecek. 'Kirli Oyuna İnat Birlikte Yürüyoruz' sloganı ile yapılacak yürüyüş, teröre karşı bütün kesimlerin bir ve beraber olduğu mesajını vermeyi hedefliyor. Yürüyüşün bir diğer sloganı; 'Sensiz Olmaz'. Böylece tek tek her vatandaşın yürüyüşe destek vermesi isteniyor. Farklı kesimlerden ve ideolojilerden STK'lar, bu organizasyon için 'Birliğe Çağrı Platformu' çatısı altında birleşti. Bu kadar büyük bir organizasyonun ilk kez bir araya geldiği belirtiliyor.

 

 

 

STK'ların hafta içi Ankara'da devletin zirvesiyle yaptığı istişarelerin sonucunda yürüyüş kararı alındı. 25 kuruluş, istişare sonuçlarını paylaşmak üzere dün Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Genel Merkezi'nde ortak bir basın toplantısı düzenledi. Açıklamayı, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu okudu. Açıklamada, "Türkiye'nin her bölgesinde örgütlü, toplumun bütün kesimlerini temsil eden kuruluşlar olarak bir aradayız. Hassas bir süreçten geçiyoruz. İçimizi yaralayan, ciğerimizi yakan olaylarla karşı karşıyayız. Bu vahim olayların tek hedefi milletimizin birliğini ve bütünlüğünü bozmaktır. Bu olaylar karşısında sessiz kalmayacağız. Terörü nefretle kınıyoruz." denildi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi: "İşçiyiz, işvereniz, esnafız, memuruz, emekliyiz, çiftçiyiz, doğuyuz, batıyız, kuzeyiz, güneyiz. Biriz, beraberiz. Oynanan kirli oyuna hep birlikte karşı duracağız. Birlikteliğimizi savunacağız. Hepimiz biliyoruz ki bu milletin tarihinde kirli oyunlar eksik olmamıştır. Bu kirli oyunları, her zaman milletimizin azim ve kararlılığı bozmuştur. Bizim en büyük gücümüz kardeşliğimiz olmuştur. Bugün kardeşlik bağlarımızı zayıflatmak isteyenler bilmelidir ki bu toprakların mayası çok güçlüdür."

 

 

 

Rifat Hisarcıklıoğlu, yürüyüş güzergâhının henüz netleşmediğini, İstanbul Valiliği ile görüşmelerin devam ettiğini ve kesin bilginin hafta içi duyurulacağını bildirdi. Yürüyüşte sadece Türk bayrakları taşınacak. Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) ve Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) platformda yer almayacak.

 

 

 

Yürüyüşe destek veren kuruluşlar:

 

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON), Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD), Memur Sendikaları Konfederasyonu (Memur-Sen), Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş), Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK), Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB), HAK-İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Hak-İş), Türkiye Kamu Çalışanları Sendikaları Konfederasyonu (Kamu-Sen), Türkiye Barolar Birliği (TBB), Türkiye Noterler Birliği (TNB), Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği (TÜRMOB), Türk Veteriner Hekimleri Birliği (TVHB), Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB), Türk Eczacıları Birliği (TEB), Türk Diş Hekimleri Birliği (TDB), Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD), Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜMSİAD), Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON), Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED), Doğu ve Güneydoğu Sanayici ve İşadamları Dernekleri Federasyonu (DOGÜNSİFED), Türkiye İşçi Emeklileri Derneği (TİED).

 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo