“Kreş ve Vazife Malullüğü Mücadelemiz Sonuç Verdi”
15 Aralık 2020, Salı

Kabine Toplantısı sonrasında Cumhur-başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sağlık çalışanlarının gündemindeki kreş sorunu ve vazife malullüğü konusunda yaptığı açıklamaları değerlendiren Sağlık-Sen Genel Başkanı Semih Durmuş, "Kreş, okul öncesi eğitim kurumları ve vazife malullüğü konularında kararlı bir şekilde yürütmüş olduğumuz mücadele başarıyla sonuçlanmıştır. Diğer konularda da sonuç alıncaya kadar mücadele etmeye devam edeceğiz” dedi.

 

Kreşlerin ve okul öncesi eğitim kurumlarının açılması konusunda Genel Başkan Durmuş, yanlıştan dönüldüğünü ifade ederek, “20 gün önce kreşlerle ilgili yasak kararı geldiği andan itibaren çok yönlü bir mücadelenin içine girdik. Başta Cumhurbaşkanlığı olmak üzere TBMM, Sağlık Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve Bilim Kurulu nezdinde üst düzey girişimler gerçekleştirdik. Yapılanın yanlış olduğunu, on binlerce sağlık çalışanının mağdur olduğunu, çocukların evlerde hüzünle anne-babalarının yolunu gözlediğini ve tüm bunların da pandemi mücadelesine zarar verdiğini tüm çıplaklığıyla vurguladık. Sonuçta, haklılığımız teyit edildi ve yasak kararından vazgeçildi. Böylece yanlış bir uygulamadan dönüldü. Dolayısıyla da çocuk sahibi sağlık çalışanlarının omuzundaki önemli bir yük kalktı”  diye konuştu.

 

“Mücadelemizi El Birliği İle Yürütmeye Devam Edeceğiz”

“Vazife malullüğünün uygulandığını ancak bazı düzenlemeler yapılması gerektiğini ilk gündem bu yana savunuyoruz” diyen Durmuş, haklı çıktıklarının dün akşam görüldüğünü söyledi. Durmuş devamında şunları kaydetti: “5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'na göre, yasada vazife malullüğüyle ilgili bir düzenleme var. Bu düzenlemeye göre, malul hale gelen veya vefat eden sağlık çalışanları, kanunda öngörülen tüm haklardan yararlanabilmektedir. Ortada böyle bir durum olduğunu ve kanunda yapılacak bir takım ilave düzenlemelerle sağlık çalışanlarının malul veya vefat etmeleri halinde, yakınlarının çok önemli haklardan yararlanabileceklerini aylar öncesinden savunmaya başladık. Yaptığımız açıklamalarda bunu dile getirdik. Savunduklarımızın sonuç vermesi için yine Cumhurbaşkanlığından TBMM’ye, Sağlık Bakanlığından Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile SGK Başkanlığına varıncaya kadar birçok mercide girişimde bulunduk.

Nitekim daha geçen hafta Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı ile yüz yüze yapmış olduğumuz görüşmede, konuyu en ince ayrıntısına kadar paylaşarak, ilave adımlar atılması gerektiğini vurguladık. Bu süre zarfında birileri bizlere saldırsa da yolumuzdan dönmedik, sonuçta kazanan ve haklılığı teyit edilen yine sendikamız oldu. Mücadelemizin, diğer konularda da sonuç vermesi için el birliği ve güç birliği içinde yolumuza yürümeye devam edeceğiz.”

 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo