Çözümsüzlük Sağlık Çalışanlarının Kaderi Değildir!
29 Eylül 2020, Salı

Sağlık Sen, Türkiye genelinde arabalara giydirilen maskeler eşliğinde eş zamanlı basın açıklamaları yaparak sağlık çalışanlarının sorunlarını gündeme taşıdı. 

Basın açıklamalarının Ankara ayağında Sağlık Bakanlığı Ankara Şehir Hastanesi önünde Sağlık-Sen Genel Başkanı Semih Durmuş açıklamalarda bulundu. Durmuş, sağlık çalışanlarının yüzlerinin güldürülmesi için yetkililere çağrıda bulunarak, “Çözümsüzlük, aşırı iş yükü ve şiddet sağlık çalışanlarının kaderi değildir” dedi.

Sağlık çalışanlarının seslerinin artık duyulması gerektiğini belirten Durmuş, "Diyoruz ki; çok geç olmadan, yanlış üstüne yanlış yapmadan sağlık çalışanlarının sesi duyulmalı ve kangren halini almış sorunları çözülmelidir. Artık yeter! Alın teri ise alın teri, fedakârlıksa fedakârlık, cansa can! Biri de çıksın, sağlık çalışanları bunlardan beri desin. Elini vicdanına koyan hiç kimse, bunu diyemez! O halde neden sorunlar görmezden, duymazdan, bilinmezden geliniyor” tepkisini gösterdi.

“Çözüm İradesi Ortaya Konmalı”

Yıllardır süre gelen pek sorunun çözüme kavuşturulamadığını dike getiren Durmuş, “Her geçen gün sağlık çalışanlarının yükü daha da artmıyor mu, artıyor. Sözleşmeli istihdam modelinde çalışanlardan kadro güvencesi esirgenmiyor mu, esirgeniyor. Sağlık çalışanlarının çocuklarına kreş imkânları çok görülmüyor mu, görülüyor Hemen her gün bir ya da birkaç sağlık çalışanı kör şiddetin kurbanı olmuyor mu, oluyor. Yıllardır konuştuğumuz döner sermaye adaletsizliğinde ve performans uygulamasında bir arpa boyu yol alındı mı, alınmadı. Bunlar bilinmeyen, görülmeyen sorunlar değil! En çok da bu nedenle üzülüyoruz. Ortak akıl ve alternatif çözüm önerilerine kapı aralandığında çözülemeyecek sorun olmadığı inancındayız. Önemli olan çözüm iradesinin ortaya konmasıdır” ifadelerini kullandı,

“Yeni Düzenlemeyle Binlerce Sağlık Çalışanı Göz Ardı Edilmiştir”

“En altından en üstüne kadar hangi yetkili ile konuşsak, bize hak veriyor, ‘biliyoruz’ diyorlar” diyen Durmuş, sorunların çözümü noktasında yeterince hassas hareket edilmediğini söyledi.

Geçtiğimiz günlerde yayınlanan 3 aylık tavandan ek ödemeyle ilgili de konuşan Durmuş, “Ek ödeme yönetmeliğinin tümüne yönelik eleştirilerimiz bakidir. İhtiyacı karşılamak üzere geçtiğimiz hafta yapılan düzenlemeyle iyi niyet ortaya konmuş ancak sahanın haklı beklentileri yine karşılanmamıştır. Sağlık-Sen olarak öneri ve eleştirilerimizi her daim yetkililerle paylaştık, paylaşmaya da devam edeceğiz. Bizim bildiğimiz bir düzenleme, çalışanların hakkını hukukunu gözetmek, alın terlerinin karşılığını vermek için yapılır. Düzenlemede genel hatlarıyla bir takım iyileştirmeler yapılmış olsa da binlerce sağlık çalışanı yine göz ardı edilmiştir. Çalışma barışı ve huzurunu bozan bu durumu asla kabul etmiyoruz, etmeyeceğiz. Artık her seferinde tekrarlanan yanlışlıkların, haksızlıkların son bulması gerekiyor” şeklinde konuştu.

“Yetkililer Girdikleri Çıkmazdan Dönmeli”

Yetkililere çağrıda bulunan Durmuş, artık sorunlara yönelik adımlarını atılması gerektiğinin altını çizdi. Durmuş, “Biz, sağlık çalışanlarının hem gür sesi olmak hem de kazanım adresi olmak için bu yola çıktık. Üzerimize düşeni sonuna kadar yapmaya kararlıyız. Yetkililerden sesimizi duymalarını, artık biraz olsun sağlık çalışanlarının yüzlerini güldürmelerini bekliyoruz. Gidilen yol, yol değil, çıkmaz sokak! Sağlık çalışanları pandemi sürecinde bu ülkenin sigortası olduklarını bir defa daha kanıtladılar. O nedenle yetkililer, bu çıkmazdan bir an önce dönerek, sağlık çalışanlarının yüzlerini güldürmek mecburiyetindeler. Unutmamak gerekir ki çıkmaz sokakta geri adım atmak ilerlemenin ta kendisidir. Vakit çok geç olmadan, yetkilileri, sağlık çalışanlarının seslerini duyarak sorunlarını çözmek için girdikleri çıkmaz sokaktan geri adım atmaya davet ediyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.

 

 

 

 


FOTO GALERİ  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo