BEKLENTİMİZ, ÜCRETTE ADALETİN TESİS EDİLMESİ
07 Mart 2020, Cumartesi

Sağlık-Sen Genel Başkanı Semih Durmuş, Sağlık Bakanlığı tarafından yeni hazırlanan döner sermaye sistemini eleştirerek, "Beklentimiz; ücrette adaletin tesis edilerek makul bir seviyeye çıkarılmasıydı. Maalesef, yeni yönetmelik bu beklentiyi karşılamaktan çok uzak kalmıştır” dedi.

Sağlık-Sen Trabzon Teşkilat Toplantısı, Genel Başkan Semih Durmuş’un katılımıyla gerçekleştirildi. Toplantıda konuşan Durmuş, güncel meselelere ve sağlık çalışanlarının sorunlarına değindi. Sağlık Bakanlığı tarafından yeni hazırlanan Ek Ödeme Yönetmeliği'nin, adaletten uzak olduğunu dile getiren Durmuş, devamında şunları kaydetti; "Döner sermayenin kurgusu daha çok çalışana daha çok ücret vermek üzere kurulmuştur. Bugüne kadar daha çok çalışana verilen ücret hep başkasının cebinden alınarak verilmiştir. Bu sistem mağduriyetleri giderek arttırıyor. Acilen yeni yönetmelik yürürlüğe girmeden herkesi kapsayacak bir sistem hazırlanmalı. "

“Sorunlara Yönelik Strateji Ve Politikalar Geliştirilmeli”

Durmuş, sözleşmeli istihdam türünden istihdam yetersizliğine, döner sermaye sisteminde yaşanan adaletsizlikten şehir hastanelerinde yaşanan sorunlara kadar birçok unsurun sağlık çalışanları açısından olumsuzluğa yol açtığını ifade etti. Çalışan memnuniyetini olumsuz etkileyen unsurların tespit edilmesi gerektiğini belirten Durmuş, yetkililerin bunlara yönelik strateji ve politikalar geliştirmesi gerektiğini vurguladı.

"Adalet Ataletle Sağlanmaz”

Genel Başkan Yardımcısı İdris Baykan’da, döner sermaye sisteminin pansuman tedbirlerle dönmeyeceğini ifade etti.  Baykan, Sağlık-Sen’in mücadelesini sonuna kadar yürüteceğinin altını çizdi. Baykan devamında şunları kaydetti. “Her işte olduğu gibi sendikacılıkta da aslolan kaynaşmak, kucaklaşmak, hasret gidermek yani samimi olmaktır. Algılara kapılmak gibi bir durumumuz olmaz.Ani tepkiler genelde fayda değil zarar getirir. Adalet ataletle sağlanmaz. Sahip olduğumuz en değerli şeylerden birisi de hayattır. Sağlık çalışanları yaşatmayı şiar edinmiş kahramanlardır. Bu alanda hizmet edenlerde her şeyin en iyisini hak etmektedir. Ezcümle Sağlık-Sen ve Memur-Sen’in imzası olmayan kazanım olamaz."

Şube Başkanı Aydın: Sorumluluğumuzu Hakkıyla Yerine Getiriyoruz

Sağlık-Sen Trabzon Şube Başkanı İdris Aydın ise, Trabzon'da sağlık çalışanlarının görevlerini zorlu iklim koşullarına rağmen büyük özveri ile yaptığını belirterek, "Biz sorumluluğumuzu hakkıyla yerine getirmek için mücadele ediyoruz. Bu kutsal mücadelede temsilciden başkana kadar herkes alın terinin hakkı için mücadele ediyor. Bu mücadelede bizimle yol yürüyen arkadaşlarıma teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Toplantıya Bayburt Şube Başkanı Cemil Demir, Giresun Şube Başkanı Kerim Süral, Gümüşhane Şube Başkanı Engin Karabulut, Ordu Şube Başkanı Ahmet Yılmaz ve çok sayıda teşkilat mensubu katıldı.

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo