MEMUR-SEN’DEN BAKAN SELÇUK’A ZİYARET
05 Şubat 2020, Çarşamba

Memur-Sen heyeti, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’u ziyaret etti. 

Bakanlıkta gerçekleştirilen görüşmeye Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Memur-Sen Genel Sekreteri ve Sağlık-Sen Genel Başkanı Semih Durmuş, Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Soner Can Tufanoğlu ve Memur-Sen Kadınlar Komisyonu Başkanı Sıdıka Aydın katıldı.

Görüşmede Memur-Sen Heyeti, çeşitli başlıklardaki talep ve beklentilerini Bakan Selçuk’a iletti. 

Mart Ayında Yapılacak KPDK Gündeme Geldi

Memur-Sen Genel Başkan Ali Yalçın, Mart ayında yapılacak olan Kamu Personeli Danışma Kurulu (KPDK) toplantısı öncesi yapılması planlanan gündem belirleme toplantısı için sürecin başlatılması talebini Bakan Selçuk’a iletti.

Hatırlanacağı üzere, 2019’un sonunda gerçekleştirilen KPDK toplantısında Bakan Selçuk, Memur-Sen’in KPDK toplantılarının gündemli olarak icra edilmesi talebini kabul etmişti. Bu kapsamda da Memur-Sen Konfederasyonu, Memur-Sen’e bağlı sendikalar ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından oluşturulacak komisyonla, gerçekleştirilecek olan KPDK’nın gündeminin Şubat ayında yapılacak teknik çalışmayla belirlenmesine ve kamu görevlilerinin ivedi çözüm beklediği sorunların öncelik sırasına göre gündeme alınmasına karar verilmişti.

Açıkta Bekletilen Kamu Görevlilerinin Sorunları Görüşüldü
Görüşmede ayrıca haklarında yeterli derecede bilgi ve belge olmamasına rağmen açığa alınan ancak 3 buçuk yıldır herhangi bir işlem yapılmayan kamu görevlilerinin durumları da değerlendirildi. Bakan Selçuk, konuya ilişkin Memur-Sen’in talebi doğrultusunda inceleme yapacaklarını aktardı.

Konuya ilişkin Yalçın, mağduriyetlerin bir an önce giderilmesinin elzem olduğuna dikkat çekti ve çözüm beklentisini yineledi.

"Yerel Yönetimlerde Sendikal Baskıları Sona Erdirecek Düzenleme Yürürlüğe Konulmalı"

Yalçın, 31 Mart seçimlerinden sonra partisi değişen belediyelerde yaşanan sendikal baskı ve sürgünlere ilişkin de, bu türden uygulamaların son bulması adına yeni bir düzenlemenin gerekliliğine vurgu yaptı. Yalçın, “Bazı belediyelerin geçici görevlendirmeye yönelik kötü uygulamaları çalışanları mağdur etmemelidir. Bazı belediyelerin kendi aralarında anlaşarak personel izni olmadan 800 km üzeri yerlere geçici görevle göndermeleri kabul edilir bir durum değildir. Böylesine yanlış bir uygulamanın bir daha yaşanmaması için gerekli mevzuat düzenlemesi acilen yapılmalıdır” ifadelerini kullandı.

 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo