“Emperyalist Emellere Hizmet Eden Kararları Reddediyoruz”
01 Kasım 2019, Cuma

Sağlık-Sen Genel Başkanı Semih Durmuş, ABD Temsilciler Meclisi ile Fransa Senatosu ve Ulusal Meclisi’nin, Türkiye aleyhine almış oldukları kararlar nedeniyle aşağıdaki açıklamayı yapmıştır:

“ABD Temsilciler Meclisi ile Fransa Senatosu ve Ulusal Meclisi’nin ülkemiz aleyhine almış olduğu kararları, şiddetle reddediyoruz.

Alınan kararlar, tarihi gerçekler ve uluslararası hukukla bağdaşmadığı gibi evrensel vicdana da aykırıdır. Çünkü kararların alınmasının arkasındaki temel neden ne insanidir ne de hukukidir. Kararlar, tamamen siyasi saiklerle alınmıştır ve bu saiklerin ne olduğu ortadadır.

Kararlar, ülkemizin ulusal güvenliğini bertaraf etmeyi amaçlayan terör unsurlarına karşı başlatılan Barış Pınarı Harekatı’nı ve onun arkasındaki siyasi iradeyi hedef almıştır. Hür ve bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’nin vatandaşları olarak, buna sessiz kalmamız ve bu durumu kabul etmemiz mümkün değildir.

ABD ve Fransa meclisleri, almış olduğu kararlarla ülkemize zarar vermeyi amaçlıyorsa, yanılıyorlar.

Çünkü bizlerin yani milletimizin bu tür kararlar karşısındaki tavrı; daha fazla birlik, beraberlik ve dayanışma olacaktır. 

Bölgemizde sürdürülen emperyalist emellere hizmet etmeyi amaçlayan bu kararlar yerine, keşke milyonlarca mülteci için kayda değer kararlar alsalardı. Ya da tüm terör örgütlerini lanetleyip, terör örgütlerine aktarılan silahların önüne geçmek amacıyla kararlar alsalardı.

Böylece hem bölge hem de dünya barışına bir nebze de olsa hizmet etmiş olurlardı. Her iki ülke meclisi de bu kararlarıyla, ülkemizi ve milletimizi tehdit eden terör unsurlarını cesaretlendirmişlerdir. O nedenle şiddetle kınıyoruz ve yanlıştan dönmeye davet ediyoruz. 

Sağlık-Sen olarak;  başta bu kararlar olmak üzere ülkemize ve milletimize yönelik her türlü dış müdahale ve yaptırım girişimi karşısında, meşru Hükümetimizin yanında kararlılıkla duracağımızın bilinmesini isteriz. Bizim için aslolan ülkemizin bütünlüğü, milletimizin birliği ve güvenliğidir.”

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo