Durmuş: Döner Sermaye Sistemi Yalpalıyor
03 Mayıs 2019, Cuma

Sağlık-Sen Genel Başkanı Semih Durmuş, adil ve adaletli bir döner sermaye sisteminin inşa edilmesi gerektiğini belirterek şuan ki sistemin yalpaladığını dile getirdi.

Sağlık-Sen Kayseri Şubesi'nin düzenlediği toplantıda konuşan Sağlık-Sen Genel Başkanı Semih Durmuş, döner sermaye sistemindeki sorunları dile getirdi. Semih Durmuş, "Çok çalışanın çok ücret alması gerekirken, çok çalışanın az ücret aldığı; az çalışanın çok ücret aldığı, eşit düzeyde çalışanların dahi eşit ücret alamadığı bir sistemin adil ve adaletli olması beklenemez" dedi. Performans sisteminin sağlık çalışanlarını memnun etmediğini kaydeden Durmuş, sistemin günümüzde çok ücret vaadeden bir aldatmacaya dönüştüğünü dile getirdi. 

TÜRKİYE'DEKİ TÜM EBE VE HEMŞİRELER, YILIN EBE, HEMŞİRESİDİR

Yarın 5 Mayıs Dünya Ebeler Günü olduğunu hatırlatan Durmuş, ebe ve hemşirelerin yoğun iş yükü altında ezildiğini aktardı. Özellikle ebe ve hemşirelerin kendi görev tanımı dışında doktorun, sekreterin yapması gereken işi de yaptığını kaydeden Durmuş, AB ülkelerindeki meslektaşlarına göre 5 kat daha fazla çalışan ebe ve hemşirelerin buna rağmen hak ettiği ücreti alamadığını söyledi.  Durmuş, "10-14 defa nöbet tutmak sureti ile bir ayda 310 saat çalışan, iş yerinde ebe, hemşire, eşine eş, evinde aşçı ve çocuğuna öğretmen olan tüm ebe  ve hemşireler, yılın ebe, hemşiresidir" dedi.

KARARLARIMIZDA ADİL VE ADALETLİ OLACAĞIZ

Memur-Sen ve Sağlık-Sen'in Mehmet Akif İnan'ın erdemliler hareketi olarak tanımladığı sendikal mücadeleyi temsil ettiğini söyleyen Durmuş, "Kararlarımızda adil ve adaletli olacağız, adaleti talep edecek, adaleti teklif edeceğiz" şeklinde konuştu. Gayelerinin hem erdemli olmak hem de erdemli kişileri yetiştirmek olduğunu kaydeden Durmuş, "Biz teşkilat olarak bu sayede birbirimizle kaynaşabiliriz. O zaman eylemlerimiz, Sağlık-Sen'i  istenilen istikbale taşıyabilir. Buna göre ideal bir toplumu meydana getirmek için bize düşen; bu erdemleri hayatımıza sokmak suretiyle birlikte uyum içinde çalışan, kötülükleri kaldırıp, iyilikleri kazanmak üzere iş birliği yapabilen insanlar olmayı amaçlamaktır" ifadelerini kullandı.

DOĞAN: CAMİA OLARAK EL ELE VERİP, BİRLİKTE YÜRÜMELİYİZ

Konuşmasında birlik ve beraberlik vurgusu yapan Sağlık-Sen Genel Başkan Yardımcısı Mahmut Faruk Doğan ise öze dönüş hareketiyle birlikte birlikteliğin fitilini ateşlediklerini ifade etti. Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası olarak, camia olarak el ele verip, birlikte yürümeleri gerektiğini belirten Doğan, Sağlık-Sen Kayseri Şubesi’nin bu şiarla yoluna devam ettiğini söyledi.

KARADOĞAN: EBE VE HEMŞİRELER SAĞLIK HİZMETİNİN MİHENK TAŞI

Sağlık-Sen Genel Başkan Yardımcısı Şemsettin Karadoğan da konuşmasında ebe ve hemşirelerinin önemine ve ne kadar değerli bir meslek icra ettiklerine vurgu yaptı. Ebe ve hemşirelerin sağlık hizmetinin mihenk taşlarından olduğunu söyleyen Karadoğan, "Yüreği ülkesinin insanına her zaman en iyi, en kaliteli sağlık hizmeti sunmak için atan, gecesini gündüzüne katan, sağlık hizmetinin hep daha ileriye gitmesi için çırpınan, saygıya ve sevgiye, hatta emeği karşısında eğilmeye en çok layık olan şefkat ordusu; sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarıdır" dedi.      

KESER: SENDİKAL MÜCADELEMİZ ARTARAK DEVAM EDECEK

Sağlık-Sen Kayseri Şubesi olarak zor dönemlerden geçtiklerini aktaran Sağlık-Sen Kayseri Şube Başkanı Hakan Keser, bu zor dönemde yanlarında yer alan herkese teşekkür etti. Şube olarak her zaman sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının sorunlarını ve taleplerini gündeme aldıklarını dile getiren Keser, sendikal mücadelerinin artarak devam edeceğini belirtti. 

Toplantıya ayrıca Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Kayseri İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Ali Ramazan Benli, Kayseri Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Nevzat Özer, Sağlık-Sen Sivas Şube Başkanı Adem Yaşin, Sağlık-Sen Mersin Şube Başkanı Hasan Özer ve Sağlık-Sen Nevşehir Başkanı Hakan Gündüzpolat da katıldı.

Toplantı öncesi Sağlık-Sen heyeti Kayseri'de bir dizi ziyaretlerde bulundu.

112 Komuta Kontrol Merkezi ve Şehir Hastanesi'ni ziyaret ederek sağlık çalışanlarıyla bir araya geldi.

Semih Durmuş ve beraberindeki heyet Şehir Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. İlhami Çelik'le görüşerek hastane hakkında bilgi aldı.

Kayseri İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Ali Ramazan Benli'yi ve Kayseri Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Nevzat Özer'i de ziyaret eden heyet sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının sorunları ve talepleri hakkında istişarelerde bulundu.

Üniversite hastanesi çalışanlarımızın sorunları ile ilgili görüş alışverişinde bulunmak üzere Sağlık-Sen heyeti Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çalış'ı da ziyaret etti.

Daha sonra heyet Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç'ı ziyaret ederek hayırlı olsun dileklerini iletti.

Son olarak Durmuş ve beraberindek heyet Kayseri Valisi Şehmus Günaydın'ı ziyaret ederek Kayseri'deki sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının sorunlarını aktardı.

 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo