Durmuş: Sağlık Çalışanları Tazminat Endişesi Taşımamalı
07 Nisan 2019, Pazar

Genel Başkanımız Semih Durmuş, sağlık çalışanlarının kamu adına hizmet verdiğini belirterek sağlık hizmeti alan vatandaşların zarar görmesi durumunda çalışanların tazminat endişesi taşımaması gerektiğini ifade etti.

Adıyaman Şubemizin düzenlediği İl Divan Toplantısı Genel Başkanımız Semih Durmuş’un katılımıyla gerçekleşti.

Toplantıda konuşan Semih Durmuş sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının sorunlarına ve sendikal mücadelenin önemine vurgu yaptı. Malpraktis uygulamasını eleştiren Durmuş, hastanın doktor seçme hakkı olduğunu ancak doktorun hasta seçme hakkının bulunmadığını belirterek hastanın hayatını kurtarmak için her türlü riski alan sağlık çalışanlarının tazminata mahkum edilmesinin yanlış bir uygulama olduğunu dile getirdi. Sağlık çalışanlarının mesleklerini icra ederken yapmış olduğu hatalardan dolayı suçlu ilan edilmesinin adaletsiz olduğunu aktaran Durmuş, bu durumlarda davanın Sağlık Bakanlığı’na açılması gerektiğini belirtti.

KAZANIMLAR SENDİKAL MÜCADELEYLE ELDE EDİLİR

Sendikal mücadelenin önemine değinen Durmuş, neden sendikalı olmalıyız sorusunun cevabının işçilerle memurların ekonomik, özlük ve sosyal hakları kıyasladığında ortaya çıkan tabloda olduğunu kaydetti. İşçi sendikalarının memur sendikalarına göre daha büyük mazisi olduğunu hatırlatan Durmuş,  işçilerin siyaset yapma, ticaret yapma gibi haklara sahip olduklarını ancak memurların bu haklardan mahrum kaldıklarını ifade etti. Bu hakların sendikal mücadeleyle kazanıldığını dile getiren Durmuş, “Ek ödemelerimizi ayın 15’inde maaşımızla birlikte alıyorsak, banka maaş promosyonu alıyorsak, toplu sözleşme primi alıyorsak, sözleşmeliler kadroya geçmişse, nöbet ücretlerini yüzde 100 zamlı alıyorsak, ön lisans mezunlarına lisans tamamlama hakkı verilmişse; bu haklar tamamen sendikal mücadele ile kazanılmıştır. Bu tablo Memur-Sen’in, Sağlık-Sen’in çok şey yaptığının ve yapabileceğinin göstergesidir” dedi.

BAKİ: SAĞLIK ÇALIŞANLARI AİLELERİNE ZAMAN AYIRMAKTA ZORLANIYOR

Programda konuşan Genel Başkan Vekilimiz Durali Baki ise sağlık çalışanlarının en elzem sorunlarından biri olan istihdam yetersizliğine değindi. Yoğun iş yükü nedeniyle sağlık çalışanlarının sosyal hayatına ve ailesine zaman ayırmakta zorlandığını belirten Baki, yapılacak yeni istihdamlarla çalışanların üzerindeki yükün hafifletilmesi gerektiğini dile getirdi.  

KARADOĞAN: SAĞLIK ÇALIŞANLARI HEM MADDİ HEM DE MANEVİ OLARAK YIPRANIYOR

Konuşmasında döner sermaye sistemindeki adaletsizliğe değinen Genel Başkan Yardımcımız Şemsettin Karadoğan ise bu durumun sağlık çalışanlarını olumsuz etkileyen bir döngüye dönüştüğünü ifade etti. Emeklerinin karşılığını alamayan sağlık çalışanlarının hem maddi hem de manevi olarak yıprandığını söyleyen Karadoğan, sendikamızın çalışmaları dikkate alınarak sistemin yeniden oluşturulması gerektiğini belirtti.

BARUTÇU: ŞİDDETE KARŞI ÖNLEYİCİ VE KALICI TEDBİRLER ALINMALI

Adıyaman Şube Başkanımız Yasin Barutçu da Adıyaman’da sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının sorunlarına değindi. Özellikle bölgelerinde sağlık çalışanlarına uygulanan şiddet olaylarına dikkat çeken Barutçu, şiddete karşı önleyici ve kalıcı tedbirlerin alınması gerektiğini belirtti.

Genel Başkanımız Semih Durmuş’un yanı sıra programa Genel Başkan Vekilimiz Durali Baki ve Genel Başkan Yardımcımız Şemsettin Karadoğan katıldı.

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo