Suriyeli Misafirlerimizin Canı da Namusu da Bize Emanettir
08 Temmuz 2017, Cumartesi

Genel Başkanımız Metin Memiş, savaş mağduru aileleri ziyaret etti. Genel Başkanımız Metin Memiş, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da kardeşlerimize ev sahipliği yapacağımızı, kapımızı açacağımızı ve onların namuslarına sahip çıkacağımızı söyledi.

Genel Başkanımız Memiş, Genel Başkan Yardımcılarımız Himmet Bayar ve Abdülaziz Aslan ile Ankara Önder Mahallesi ve Solfasol’da bulunan savaş mağduru Suriyeli aileleri ziyaret etti. Memiş, ziyaret için gittiği evlerde bulunan çocuklara oyuncak ve çikolata dağıttı.

Memiş’ in ziyaretinin ilk adresi Suriye’deki savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan yetim çocuklar oldu. Memiş burada yaptığı açıklamada, kardeşlerimize kapılarımızı açtığımız bu dönemde maalesef bazı provokatörlerin provokasyonları ile birlikte Suriyeli kardeşlerimize karşı bir kampanya başlatılmak istendiğini söyledi. “Biz kadim bir medeniyeti temsilcisiyiz. Bugün maalesef ülkemizde Suriyeli kardeşlerimize ev sahipliği yaptığımız bir dönemde bunu iç siyaset malzemesi yapmak isteyenler, farklı yorumlamak isteyenler provokasyonlar ile karşı karşıyayız" diyen Memiş, vatandaşlarımızı provokasyonlara karşı uyardı.

Memiş, "Biz en yüce İslam dininin mensubuyuz. Biz paylaşmayı bilen bir dinin temsilcisiyiz. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da bu kardeşlerimize ev sahipliği yapacağız. Kapımızı açacağız, onların namuslarına sahip çıkacağız" şeklinde konuştu.

Milletimizin kadir şinas, vefakar ve değerlerine bağlı kadim medeniyetin temsilcisi olduğunu söyleyen Memiş, milletimizin şimdiye kadar kendisine uzatılan hiç bir eli geri çevirmediğini, hiç bir yardım çağrısına kulaklarını tıkamadığını kaydetti.

Savaş mağdurunun dini ve ırkına bakılmaması gerektiğine dikkat çeken Memiş, “Biz savaşta esirlerine bile merhametli davranmış bir dinin ve milletin mensuplarıyız. Ülkesindeki savaştan kaçarak bize sığınan, yardım isteyen, merhamet bekleyen insanlara karşı nefret oluşturmak, onlar üzerinden iç politika malzemesi üretmek ahlaksızlık ve adiliktir.” dedi.

Son günlerde ülkemizde misafir bulunan Suriyelilerin sıkça olumsuz şekilde gündem edilmeye çalışıldığını belirten Memiş, “Bunca yıldır konunun bu şekilde gündeme gelmeyip aniden gündem edilmesi üzerinde düşünülmesi gereken bir konudur. Milletimiz oynanan oyunlara gelmesin, tuzaklara düşmesin. Mensubu oldukları dinin ve milletimizin değerlerinin ölçüsüyle sağduyulu hareket ederek provokatörlere izin vermesin.” şeklinde konuştu. 

Sakarya’da yaşanan menfur olaya da değinen Memiş, bunu yapanların insan olamayacağını, hak ettikleri cezayı çekeceklerini söyledi. Ülkemizdeki Suriyeli kardeşlerimizin canı, malı ve namusunun bize emanet olduğunu ifade eden Memiş, “Milletimiz katledilen Suriyeli kardeşlerimizin cenazesine sahip çıkarak büyüklüğünü göstermiştir. Bundan sonra bu tür olayların yaşanmaması için herkesin sağduyulu olması gerekir. Buradan medyamızdan sivil toplum örgütlerimize kadar sorumluluk sahibi herkese sorumluluk çağrısında bulunuyorum.” ifadelerini kullandı. 

Genel Başkanımız Memiş, Suriyeli ailelerin yanı sıra, savaş sırasında evlerine atılan varil bombası sonucu vücutlarında yanıklar oluşan aileyi de ziyaret etti. Memiş, yaralı ailenin tedavisini yaptıracaklarını, ihtiyaç duyulan her konuda da yardım elini uzatacaklarını söyledi.

 
  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo