Memiş: Sağlıkta Dönüşüm Reformunun Yükünü Sağlık Çalışanları Taşıyor
10 Mayıs 2017, Çarşamba

Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, Türkiye’nin son 12 yılda, sağlıkta tarihi dönüşümlere imza attığını, sağlık hizmetlerinin halkımızın en çok memnun kaldığı kamu hizmeti olduğunu söyledi.

Sağlık-Sen tarafından bu yıl 5. si düzenlenen Hemşirelik ve Ebelik Sempozyumu, Ankara’da yapılıyor. Sempozyuma TBMM Aile ve Sağlık Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Vural Kavuncu, Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Eyüp Gümüş de katıldı.

Sempozyumun açılışında konuşan Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, sağlıkta dönüşüm reformların yükünü bugüne kadar çok büyük fedakârlıklarla sağlık çalışanlarının taşıdığını ifade etti. Ancak gelinen noktada, sağlık hizmeti üretim sürecini sıkıntıya sokacak, başarı hikâyesini kesintiye uğratacak bazı olumsuzluklarla karşı karşıya olduklarını söyleyen Memiş, reform sürecinin bu sorunları yönetecek politikaların güçlendirilmesi ve desteklenmesi gerektiğini kaydetti.

Sağlık-Sen olarak, sağlık emeğine bakışta köklü bir paradigma değişiminin kaçınılmaz olduğu konusunda yapıcı eleştirileri olduğunu hatırlatan Memiş, “Hayata geçmesi gereken değişimlerden biri, sağlık çalışanlarının mesleki saygınlığını gözeten ve ekip anlayışını zedeleyici politikaların gözden geçirilmesidir. Özellikle; performans uygulamaları başta olmak üzere