Sağlık-Sen Anı, Fotoğraf ve Kısa Film Yarışması Ödülleri Sahiplerini Buldu
29 Haziran 2021, Salı

Sağlık-Sen Geleneksel Anı, Fotoğraf ve Kısa Film Yarışması’nın ödülleri, düzenlenen törenle sahiplerine verildi.

Memur-Sen Konferans Salonunda düzenlenen ödül törenine; TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Recep Akdağ, Sağlık Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Sabahattin Aydın, Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar, Ak Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Sağlık Sen Onursal Başkanı Mahmut Kaçar ile Sağlık-Sen şube başkanları katıldı.

 

Sağlık Komisyonu Başkanı Akdağ: “İstihdam Açığı Kapanmış Değil”

Ödül töreninde konuşan Sağlık Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Recep Akdağ, sağlık çalışanlarının sayısının yetersiz olduğunu dile getirerek, “Sağlık Bakanı olduğum dönemde büyük açık vardı. AK Parti olarak sağlık çalışanlarına yönelik istihdamı artırdık ama bu açık henüz kapanmış değil” dedi.

Polislere ve öğretmenlere göre sağlıkçıların kıyaslanmayacak kadar eksik kadroyla çalıştığına değinen Akdağ, OECD rakamlarına göre Türkiye’nin sağlık çalışanları sayısı bakımından en alt sırada yer aldığını vurgulayarak, daha fazla sağlık çalışanı istihdamının yapılması gerektiğini kaydetti.  

Sağlık-Sen ve Memur-Sen’e çalışmaları için teşekkür eden Akdağ, “Çalışan sorularını gerektiği yerde gerektiği şekilde davranarak dile getirdiler. O yüzden sendikalarımızın itibarları yüksek, üye sayıları çok fazla” diye konuştu.

“Ücretler İyileştirilmelidir”

Toplu sözleşme sürecinin başlayacağını hatırlatan Akdağ, şunları söyledi:

“Toplu sözleşmede, hem çalışanlar arasındaki adaletsizlik açısından hem de toplu olarak ücretlerin iyileştirilmesi açısından gerekenler yapılmalıdır. Yanınızdayız. TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı olarak, süresiz sözleşmeli durumunun diğer süreli sözleşmelilerle eşitlenmesi taraftarıyım.”

Malpraktis yasasının kendisinin bakan olduğu dönemde sadece doktorları kapsayacak şekilde çıkarıldığını dile getiren Akdağ, “Çünkü bizim zamanımızda diğer sağlık çalışanlarına ciddi sayılabilecek tazminat sorunları gelmiyordu. Eğer durum değişmişse, eğer diğer sağlık çalışanları da ağır tazminatlar altında eziliyorsa, bu yasanın içine tüm sağlık çalışlarının dahil edilmesi taraftarıyım” şeklinde konuştu.

Sağlık Bakan Yardımcısı Aydın: “Gerçek Ordu Sağlık Çalışanları”

Törene katılan Sağlık Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Sabahattin Aydın ise pandemi döneminde ülke olarak savaş verildiğini ama ön safhada sağlık çalışanları olduğuna dikkat çekti. Resmi olarak doğrulanmış bilgilere göre 50 bin kişinin pandemi nedeniyle hayatını kaybettiğini söyleyen Aydın, “Ancak daha fazla kaybımız olduğunu biliyoruz, önümüzdeki yıllarda tahribat ortaya çıkacaktır” dedi.

Memur Sen Genel Başkanı Yalçın: “Toplu Sözleşme Masası Fırsat”

Sağlık çalışanlarının, pandemi döneminde en fazla yıpranan, kendi hayatını toplumun sağlığı için feda eden kişiler olduğunu dile getiren Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, “Sağlık çalışanları hayatı normale döndürmek için gayret gösterdi. Şimdi onların bütçelerini, maaşlarını normale döndürmek için toplu sözleşmede Hükümete görevler düşüyor” diye konuştu.

Döner sermaye, sözleşmeli personel, 3600 ek gösterge gibi sağlık çalışanlarının sorunlarına değinen Yalçın, 6. Dönem Toplu Sözleşme masasının bu sorunların çözümü için fırsat olarak değerlendirilmesinin en büyük temennileri olduğunu kaydetti.

Sağlık-Sen Genel Başkanı Durmuş: “Bu Sorunlar Reva Mı?”

Ödül töreninin açılış konuşmasını yapan Sağlık-Sen Genel Başkanı Semih Durmuş, pandemi illetini sağlık çalışanlarının gözüyle tarihe mal etmek amacıyla yarışmaya konu yaptıklarını söyledi.

Konuşmasında sağlık çalışanlarının sorunlarına da değinen Durmuş, Yahya Kemal Beyatlı’nın “Üstümüze zaman yağdı, hüznümüz ondan” sözünü hatırlatarak, şunları söyledi:

“Özellikle bu son pandemi sürecinde sağlık çalışanlarının üstüne öyle bir zaman yağdı ki hüzün kelimesi yaşadıklarını anlatmaya yetmez. Bir yanda bin bir türlü sorunla boğuştular, bir yanda virüs illetiyle. Can kurtarmak için can verdiler. Halkımız da onları “kahraman” diye bağrına bastı. İki gün sonra, normale dönülüyor. Kahraman sağlık çalışanlarının da nispeten ‘oh’ diyebilecekleri tarih olacak 1 Temmuz. Nispeten ‘oh’ diyecekler diyorum çünkü sağlık çalışanlarının pek çok sorunu var. Bu sorunlar bugünün meselesi de değil.”

Sağlık çalışanlarının, ücret adaletsizliği başta olmak üzere istihdam yetersizliği, tayin engeli, şiddet, malpraktis gibi pek çok sorunla boğuştuğuna dikkat çeken Durmuş, “Oysa bu insanlar ülkemizin, milletimizin kahramanları. Bu sorunlar reva mı? Sağlık-Sen olarak tüm bu sorunların son bulması için ‘artık yeter’ diyoruz. Çalışanlar sorunlarla boğuşmak yerine, kutsal görevleriyle bütünleşsinler, artık yüzleri gülsün. Biz, sağlık çalışanlarının yüzü gülerse, Türkiye’nin yüzünün güleceği inancındayız” şeklinde konuştu.

Sağlık-Sen Onursal Başkanı Kaçar: “Hak Ettiğinizi Alacağınıza İnanıyorum”

Ak Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Sağlık-Sen Onursal Başkanı Mahmut Kaçar da “Geçmişte biz sağlık çalışanlarını tanımlarken ‘canını riske atan insanlar’ olarak tanımlardık.  Pandemiyle birlikte bu tanım ‘hayatını feda eden sağlık çalışanları’ olarak değişti. Sağlık çalışanları halkın vicdanında çok büyük yer edindi. Toplu sözleşme masasında hak ettiğinizi alacağınıza inanıyorum” dedi.

ÖDÜLLER TAKDİM EDİLDİ
Konuşmaların ardından yarışmada dereceye girenlere, protokol ve Sağlık-Sen Genel Merkezi Yönetim Kurulu Üyeleri tarafından ödülleri takdim edildi.

10. Geleneksel Anı Yarışması’nda dereceye giren eserler:
1.  Karantina Günlükleri – Veri Hazırlama Kontrol İşletmeni İbrahim Şaşma 
2. Emanet – Diyetisyen İsmail Çevik 
3. Sarı Yeleğin Altındaki Vicdan – Paramedik Furkan Ali Çiftçioğlu
 Abdülaziz Aslan Vefa Ödülü- Akmihver – Sterilizasyon Uzmanı Ali Mutluay 


2. Geleneksel Fotoğraf Yarışması’nda dereceye girenler:
1.  Hemşire Belma Arslan 
2. Sağlık Memuru Serkan Kılıç 
3. Dr. Raşit Uzun 
Ceylan Yoldaş Vefa Ödülü- Dr. Aslı Çakır

2. Geleneksel Kısa Film Yarışması’nda dereceye giren eserler: 
1. Yemek -  Paramedik Ahmet Rasim Cesur 
2. Babam –Sağlık Memuru İsmail Aybey
3. Baba Ne Oldu – Hemşire Feyzi Baran
Adem Yaşin Vefa Ödülü- Annem - Öğretmen Özkan Çörek
  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo