Sağlık-Sen Başkanlar Kurulu Toplantısı “Toplu Sözleşme” Gündemiyle Yapıldı
10 Haziran 2021, Perşembe

Sağlık-Sen 6. Dönem 7. Başkanlar Kurulu Toplantısı “Toplu Sözleşme” gündemiyle Sağlık-Sen Yönetim Kurulu üyeleri ve 81 ilden gelen şube başkanlarının katılımıyla gerçekleştirildi.

Toplantıda, 1 Ağustos’ta başlayacak 6. Dönem Toplu Sözleşme talep taslağı ve sahadan gelen talepler üzerine değerlendirmeler yapıldı.Başkanlar Kurulu’nun açılış konuşmasını gerçekleştiren Sağlık-Sen Genel Başkanı Semih Durmuş, biriken sorunlarla yeni bir toplu sözleşme sürecine gidildiğini dile getirerek, “Pandemi sürecinde çalışanların yükü daha da arttı. Sorunlar giderek derinleşiyor. Böyle bir süreçte toplu sözleşme sürecinden herkesin beklentisi yüksek. Memur-Sen olarak toplu sözleşmede memurları memnun edecek kazanımları hayata geçirmek için mücadele veriyoruz” dedi.

“Enflasyon Artı Refah Payı Talebi Üzerinde Çalışıyoruz”

Memur-Sen’in 5. Dönem Toplu Sözleşme metnini imzalamadığını ve Hakem Heyeti’nden gelen karara da şerh düştüğünü hatırlatan Durmuş, ""6. Dönem Toplu Sözleşme masasında başta sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarımız olmak üzere kamu çalışanlarının emeklerinin karşılığını alması için mücadelemizden asla taviz vermeyeceğiz. Bu yıl enflasyon artı refah payı talebi, üzerinde çalıştığımız maddelerden biri" diye konuştu.

Sağlık-Sen’in sorunların çözümü için büyük bir mücadele verdiğini söyleyen Durmuş, “Bu süreçte Cumhurbaşkanlığı, Sağlık Bakanlığı, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı başta olmak üzere pek çok merci ile yaşanan sorunları ve çözüm önerilerini paylaştık” ifadelerini kullandı.

 “Toplu Sözleşme Masasında Olmazsa Olmazımız Ücret Adaletsizliğinin Giderilmesi”

Pandemi sürecinde sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının ücretlerinin pula döndüğünü dile getiren Durmuş, şunları kaydetti:

“Bizim olmazsa olmazımız, sağlık çalışanlarının ücretlerini eriten, canına tak eden, herkesin ortak sorunu döner sermaye adaletsizliğinin giderilmesi. Biz bu sistemin yeniden inşa edilmesi gerektiğini her platformda dile getiriyoruz. Kimse sağlık çalışanlarının emeğini ve alın terini görmezden gelemez. Toplu Sözleşme masasında bu sorunun muhakkak giderilmesi gerekiyor. Sağlık-Sen olarak bunun mücadelesini vereceğiz.”

Toplantı, şube başkanlarının gündem maddeleri üzerine görüş ve önerilerini dile getirmelerinin ardından sona erdi.


  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo