EMEK MÜCADELEMİZLE EKMEĞİMİZİ BÜYÜTMEK İSTİYORUZ

Gelecekte nasıl hatırlanacağımız, bugün yaptığımız işlere bağlıdır. kalıcı eserler bırakırsak, bıraktığımız izler de asırlarca kalıcı olacaktır. hayat, bir iş bölümünden ibarettir. bize düşen alan ise, değerlerimiz doğrultusunda sendikacılık yapmaktır. söylemekten bıkmadığımız ve gurur duyduğumuz sendikal anlayışımız; sendikacılığı üyemiz, ülkemiz ve insanlık için yapmaktır. bu anlayışımız, bizi dar bir alana hapsolmaktan kurtarmaktadır. günü kurtarmaya yönelik, tribünleri coşturmak için sendikacılık yapsaydık işimiz ne kadar kolay olurdu.

 

Temsil ettiğimiz değerler kendini çanakkale ruhunda bulan, komşusu açken tok yatan bizden değildir öğretisinden güç alan, nil kıyısında bir kuzuyu kurt kapsa bunun hesabından korkan destansı hayatların mirasını devralan bir anlayıştır.

 

Birlik ve beraberliğimizin mayasının içinde medeniyet değerlerini de barındıran sağlık-sen olarak, sorumluluğumuzun farkındayız ve o bilinçle hareket ediyoruz. merhum mehmet akif inan’ın kudüs şairi olarak bilinmesi, temellerimizin ne kadar sağlam atıldığının da bir göstergesidir. yedi güzel adam’dan biri olan inan’ın;

 

Mescidi aksa’yı gördüm düşümde,

Götür müslümana selam diyordu.

Dayanamıyorum bu ayrılığa,

Kucaklasın beni islam diyordu…

 

Dizeleri bizim derdini çektiğimiz davanın önemini ve hitap ettiğimiz kitlenin ve uğruna mücadele edilecek değerlerimizin sendikal alanla sınırlı olmadığını ortaya koymaktadır.

 

Değerler sendikacılığının gereği olarak, inandığımız demokrasi yolunda önümüze çıkan engelleri, ‘yırtarım dağları enginlere sığmam taşarım’ diyen mehmet akif ersoy’un kendinde bulduğu güç ve imanla kaldırmak için çalıştık. millet iradesini her şeyin üstünde tuttuk.temel hak ve özgürlüklerin elde edilmesinde, destanlar yazdık. bu destanlar, çanakkale’de verilen özgürlük mücadelesindeki gibi asırlarca hatırlanacak ve emek sahipleri hayırla, saygıyla ve minnetle hatırlanacaktır. bu destanı biz yüzbinlerce üyemiz ve bize güvenen, destek veren milletimiz sayesinde, onlarla omuz omuza yazdık. bunun yanı sıra, milletimizin yazdığı destanların içinde yer aldık.

 

Millet iradesine kurulan en büyük kumpaslardan 28 şubat sürecinde yaşananları da unutmadık. o zamanın sivil toplum örgütlerinin bir kısmını tarih ‘çete’ olarak yazarken, bizleri demokrasi mücadelesinin öncüleri olarak yazacaktır.

 

Bıraktığımız izlerin asırlarca silinmeyeceğini söylerken, asırlar önce bırakılan ve silinmeyen izlere bakıp, iz sahiplerini rahmet ve şükranla anıyoruz. bunlardan biri de çanakkale’de şehit olan tıbbiyelilerdir. çanakkale savaşları’nda, 18 mayıs’ı 19 mayıs’a bağlayan gece kırmızı sırt’tan anafartalar’a kadar olan dar, sarp ve engebeli cephede taarruza geçen türk askerleri arasında bulunan ve şehit düşen tıp öğrencilerini her yıl düzenlediğimiz törenlerle anıyoruz. onların mirasçıları olduğumuzu ve uğruna şehit oldukları bu ülkenin ve özgürlüğümüzün yılmaz savunucuları olduğumuzu her yıl çanakkale’den haykırıyoruz. bu yıl da, aynı heyecan ve coşkuyla bir kez daha haykıracağız. sağlık-sen olarak düzenleyeceğimiz etkinlikle uğruna şehit olunan değerlerimizi bir kez daha hatırlayıp, hatırlatırken omuz omuza mücadele edip, gözünü kırpmadan ölüme koşan ve şehit olan tıbbiyelilerin örnek mücadelesinin asırlarca yaşatılmasını sağlayacağız.inancı gereği başını örten ve başını örtmesinden dolayı eğitim ve çalışma hayatının dışında tutulan kadınlarımızın özgürlük mücadelesinin bayraktarlığını yapanlar olarak, çalışanların bayramı olan 1 mayıs’ı da tehlikeli bir alan olmaktan çıkarmanın mücadelesini de verdik. 1 mayıs’ın emek ve dayanışma bayramı olarak kutlanması için verdiğimiz mücadelenin gereğini her yıl düzenlediğimiz etkinliklerle de gösterdik. taksim’de bütün emek örgütlerinin ortak kutlamasıyla başlayan 1 mayıs’ı daha sonra ankara ve çanakkale’de kutladık. bu yıl ise bu coşkuyu diyarbakır’da yaşayacağız.

 

Ne ankara, ne çanakkale ne de diyarbakır tesadüf olarak seçilmiş yerlerdir. demokrasi ve millet iradesinin sembolü olarak ankara’da kutladığımız 1 mayıs’ı daha sonra çanakkale’de kutladık. çanakkale ruhu’nu tekrar yaşatmak, birlik ve beraberliğimize vurgu yapmak için çanakkale’de emeğin ve özgürlüğün sesini haykırdık.

 

Bu yıl ise kardeşliğimizin tesisi adına atılan adımların pekişmesi, bu yolda bir adım daha atmak için diyarbakır’da olacağız. ülkemizin ve milletimizin birlik ve beraberliği adına attığımız bu adımlar, yıllarca hatırlanacak ve bizden sonraki nesillere bırakılacak en değerli izler olacaktır.

 

Birlik ve beraberliğimizi her zaman önceledik. bizi biz yapan değerlerin etrafında bir ve beraber olmayı seçtik. ayrıştırıcı unsurlar yerine ortak değerlerimiz ve inancımızı önde tuttuk.

 

Mehmet akif ersoy diyor ki;

Girmeden tefrika bir millete, düşman giremez; 

Toplu vurdukça yürekler onu top sindiremez.

 

Çok şükür ki, bugün yüreklerimiz toplu atıyor. ve biz biliyoruz ki, bu devam ettikçe, bizi değerler mücadelemizden kimse alıkoyamayacak.

bütün bunların yanı sıra yaptığımız önemli bir çalışmayı da sizlerle paylaşmak istiyorum. sağlık-sen bugün 200 binden fazla üyesiyle sağlık ve sosyal hizmet kolunda türkiye’nin genel yetkili sendikasıdır. sağlık-sen, sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının çalışma ortamlarının ve çalışma şartlarının iyileştirilmesi kadar, sağlık ve sosyal hizmetler alanında yaşanan sorunların çözümü için her türlü araştırma ve çalışmayı dikkate alarak bilimsel temelli sonuçları da ortaya koymaktadır. 2013 yılında sağlık-sen stratejik araştırmalar merkezi’ni (sasam) kurduk. şu ana kadar çok sayıda araştırma ve çalışma yaptık. bu çalışmalar ile sendikamız ilgili alanlarda politikaların belirlenmesine ve uygulanmasına yön vermiştir.

 

Bu bağlamda ayrıca sendikamız sağlık bakanlığı ile işbirliği içinde, “türkiye toplumunda sağlık okur-yazarlığı oranlarının belirlenmesi (soya)” araştırmasını konunun önde gelen bilim insanları ile birlikte gerçekleştirmektedir.

 

Sağlık-sen soya projemizin temel amaçları arasında; türkiye toplumundaki sağlık okur-yazarlığı oranının, sağlık okur-yazarlığına etki eden faktörlerin ve okur-yazarlık oranı, sağlık düzeyi arasındaki ilişkinin belirlenmesi ve sağlık-okuryazarlığı oranının artırılmasına yönelik politika önerilerinin yapılması ön plana çıkmaktadır.

 

Bu anlamda, sağlık okur-yazarlığı araştırmamız tamamlandığında sonuçları başta bakanlığımız olmak üzere kamuoyuyla paylaşacağız ve sağlığın sürdürülebilirliğine katkı sunmayı hedefliyoruz. acil servislere gelen hastaların yüzde 85’inin acil servis vakası olmadığını düşünürsek, bu insanların bilgilendirilerek, sağlık hizmetini nasıl alması gerektiğine yönelik bir çalışmanın yapılmadığının farkındayız. bizim yapacağımız sağlık okur-yazarlığı araştırmasının sonucu, bakanlıkla ortak çalışmalar yapmak kaydıyla, bilinçli bir toplum oluşturmak, gereksinim duyulduğu zaman sağlık hizmeti alan vatandaşın hem kendi sağlığı, hem sağlık hizmetinin kalitesinin artması hem ve sağlık çalışanlarının daha iyi şartlarda sağlık hizmeti sunması açısından da önemli bir projedir.

 

Son olarak yetki dönemiyle ilgili görüşlerimi de sizlerle paylaşmak istiyorum.

 

Kavramlara anlam kazandıran, içinin boşluğu veya doluluğudur. sağlık-sen olarak, ‘biz büyük bir aileyiz’ ve ‘birlikte başardık, birlikte başaracağız’ sözlerinin karşılık bulduğu bir sendika olduğumuzu görmek bizleri son derece mutlu etmektedir. gerçekleştirdiğimiz büyük türkiye buluşması ve temsilciler toplantılarımızda bu coşkuyu hep birlikte yaşadık. nasıl büyük bir aile olduğumuzu gösterdik. biz kaynağını değerlerinden, gücünü ise teşkilatından ve üyelerinden alan bir sendikayız. bu bakımdan, her yıl yetkimizi üye sayımızın artırılarak perçinlenmesi, masada bizim, sahada sizin elinizi güçlendirmektedir. ne kadar büyük bir aile olursak, sesimizin o kadar yüksek çıkacağı hepimizin malumudur.

 

Daha fazla kazanım, daha fazla sendikal mücadele için sizleri bir kez daha göreve davet ediyorum. yeni destanlar yazmaya davet ediyorum. sizin sahadaki kazanımınız, bize masada elde edeceğimiz kazanımların kapısını açacaktır. temsilcisi olduğumuz değerlerin savunuculuğunu daha gür bir sesle yapma hakkı verecektir. şimdiye kadar yaptığınız fedakarlıkları biliyorum. eşinizden, çocuklarınızdan uzak kaldınız, zamanınızı bu davanın daha da yücelmesi için harcadınız. bir üyenin bile, hz. ibrahim’in ateşine su taşıyan serçe misali önemli olduğunun farkındalığı ile gece gündüz çalıştınız. elde edilen mali ve sosyal kazanımlar, başörtüsü özgürlüğü, meydanlardan yükselen birlik ve beraberlik sesleri, mısırlı, suriyeli, filistinli, arakanlı, doğu türkistanlı müslümanların feryadının temsilcisi olmak, hep sizlerin sağladığı bu güç ile oldu.

 

Davasını günlük meşgalelere endeksleyen değil, geleceğe yatırım olarak gören bir anlayışın temsilcileriyiz. bugün ailemize kazandırılan her üye, birlik ve beraberliğimizin, kazanımlarımızın ve haklı davamızın harcının çimentosu olacaktır.

 

Emek mücadelemizin yerini bulduğu, taleplerimizin kazanıma dönüştüğü, ekmeğimizin daha büyüdüğü günlerde görüşmek ümidiyle; her zaman bizimle olan, beraber yürüyen ve bize güç veren sağlık-sen ailesinin siz değerli mensuplarını en derin saygı ve sevgiyle selamlıyorum.

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo