ÖTELERİN ÖTESİ

11 Ocak 2015’de Sağlık-Sen 5. Olağan Kongresi,  erdemli, vakarlı camiamıza yakışır bir şekilde gerçekleşti. Adanmış dava yüklü yürekler hep birden bu kutlu davanın yücelmesi yeni Türkiye yolunda hep bir ağızdan “Biz Büyük Bir Aileyiz” diye haykırdılar.

 

1996 yılında rahmetli M. Akif İnan abimiz ve onun dava arkadaşı sendikamızın ilk Kurucu Genel Başkanı Ahmet Aksu abimizin Konya’da bize görev vermesi ile bir avuç arkadaşımızla başladı bu yolculuğumuz. Sendikamızın kuruluş dilekçesine beş ismi yazmak için ne kadar zorlandığımızı daha dün gibi hatırlıyoruz. En samimi kardeşlerimizin dahi sendika ismini duyduklarında ne kadar ürktüklerini ve verdikleri tepkiler şimdi bir hatıra olarak kaldı. Büyük davalar garip başlar ama başı asla eğilmez. Allah (C.C )”İnanıyorsanız Üstünsünüz” buyuruyor. Bizler biliyoruz ki inanan insan zahirde kaybeder gibi gözükse d , asla kaybetmez her zaman kazanır.

 

Bizler bu duygularla başladık, bizim kaybedecek hiçbir şeyimiz yoktu, ama kazanacağımız, ulaşacağımız çok yerler çok şeyler vardı. 1996 yılında kurucu başkan yardımcılığı, 1999-2002 yılında Konya Şube Başkanlığımız döneminde, 28 Şubatları, Post-Modern darbeleri, “ANASOL-M” dönemini, IMF Türkiye Masası Şefi meşhur Cottarelli’yi gördük. 4688 sayılı yasanın çıkması ile birlikte, çalışanlarımızın kelle saymaca nasıl üye yapıldıkları hala hafızalarımızda. Sürgünleri, baskıları, fişlemeleri, ötekileştirmeleri, hakaretleri yaşadık. Afişlerimizin, bildirilerimizin asılmasına dahi tahammül edilemediği günlerimiz oldu.

 

Çalışanlarımızın bir kısmı, o günleri görmediler, yaşamadılar. Birçok arkadaşımız o zamanlarda baskı ve fişlemeden dolayı karşı safta yer almak zorunda kaldılar. Biz çok iyi biliyorduk ki onların gönlü de yüreği de bizimleydi.

 

Toplantılarımızda değişik bir sima, farklı bir kardeşimizi gördüğümüzde hemen bilinir, fark edilirdi büyüyoruz diye çok sevinirdik.

 

2003-2005 yılları arası Memur-Sen İl Temsilciği yönetimindeki görev yaptığımız dönemde sendikamızın yavaş yavaş büyüdüğünü gördük. 2009 –2011 yılları arasında tekrar sendikacılığa başkan yardımcısı olarak dönmemizle 2011 yılında olağanüstü kongre ile şube başkanlığına, 11 Ocak 2015 tarihinde Genel Merkezimizin Olağan Genel Kurulu’na kadar bu görevimizi yaptık.

 

Şimdi hamdolsun 1000’ler 10.000’ler 100.000’ler oldu meydanlar dar geliyor. Kemmiyet bizi asla keyfiyetsizliğe düşürmemelidir, Hz.Mevlana’nın dediği gibi ‘pergel gibi ayağımızı açarak’ bir ayağımız ana değerlerimize bağlı, diğer ayağımızla bütün çalışanları bütün insanlığı kucaklamaya devam edeceğiz. Bizim için asıl olan Hakk’ın rızası, ötelerin ötesi için sendikacılık yapmak.  

 

5. Olağan Kongremizde bize bu kutlu davada destek olan olmayan bütün kardeşlerime teşekkür ediyorum. Bu kutlu davaya hizmet yolunda Genel Başkanımız Metin Memiş liderliğinde hedeflerimize doğru yürümeye devam edeceğiz.

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo