BAŞLARKEN…

Yasin BARUTCU    


“Özel bir insandı Aziz Ağabey. Sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının emeği için verdiği mücadele kadar, tüm dünya mazlumlarının acılarını da kendine dert edinmişti ömrü boyunca. Gönlünün kapılarını sonuna kadar açardı dostlarına, kırgınlıklarını derinde yaşardı. “Ayrılıkta azap, birlik beraberlikte rahmet vardır” derdi. Öyle kolay kolay kimseye incitici söz söylemez, hayatı boyunca yaşadığı zorluklarda bile, her zaman ölçülü olmayı, kendini kontrol etmeyi başarırdı.

Aziz Ağabey, teşkilatımız için örnek biriydi. Yaşamı boyunca ortaya koyduğu ilkeli duruşuyla, sözleriyle, yazılarıyla hepimiz için güzel bir örnek bırakarak ayrıldı aramızdan. Aziz ağabeyimizi her daim rahmet ve özlemle anıyor, değerli eşine, çocuklarına, teşkilatımıza, ve tüm dava arkadaşlarına sabır ve başsağlığı diliyorum.

Bayrağı devraldığım yeni görevimle, biliyorum ki; sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının ve teşkilatımızın önceliklerine cevap verecek, çalışma hayatı ile ilgili zaruri adımların atılmasında yol gösterecek faaliyetlerle mükellefim.

Sağlık ve sosyal hizmet çalışanları, mesleklerinin getirdiği çok çeşitli zorluklarla birlikte, ekonomik zorluklar da yaşamaktadır.

Yaklaşık 1,5 yıldır ülkemizi kuşatan COVID-19 salgınının, sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının var olan iş yüklerine yüklediği yeni zorluklar karşısında gösterdikleri özveri her türlü takdirin üzerindedir. Sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarını mesleklerini yaparken can verir duruma getiren pandemi süreci, bu sektörde verilen emeğin ne kadar değerli olduğunu bir kez daha göstermiştir. Hiçbir dünyalık karşılıkla değeri ölçülemeyecek bu fedakarlık, sendikal mücadelenin sorumluluklarını da kat be kat artırmıştır.

Sağlık sistemimizin ulaştığı gelişmişlik düzeyi ile haklı bir gurur duyarken, vefanın ve fedakarlığın tarihini yazan sağlık çalışanları yalnızca takdir edilip, sorunları yok sayılmamalı ve yaşadıkları mağduriyetler bir an önce giderilmelidir. Sağlık çalışanlarının vatandaşlarımıza hizmet noktasında ki çelikten iradesini muhafaza etmek ve daha fazla çelikleştirmek için sorunları giderilmeli, motivasyonları artırılmalıdır.

Salgın bitse bile sağlık çalışanlarımızın yoğun mesaisi ve fedakarca çalışmaları son bulmayacaktır. Zaten OECD ülkeleriyle kıyasladığımızda mevcut sağlık çalışanlarımız yaklaşık 4 kişinin işini tek başlarına yapmaktadırlar. Bu kadar ağır iş yükü söz konusuyken özellikle ücretler konusunda yaşanan adaletsizlik, sağlık çalışanlarımızın kolunu kanadını kırmış durumdadır. Bu durumu tersine çevirmek mümkün. Sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarımızın memnuniyetini sağlayacak reçetenin ilaçları; yaşadıkları ücret adaletsizliğini gidermek, aile bütünlüğünü bozan sözleşmeli istihdama son vermek, yeterli istihdam sağlamak ve yaşanan şiddet hadiseleri karşısında gereken önlemleri almaktır. Sorumlu ve ilgili tüm tarafların görevi, bu reçeteyi uygulayarak 84 milyon vatandaşımızı doğrudan ilgilendiren sağlık sisteminin ayakta kalmasını sağlamaktır.

Kamu işvereni, geleceğin inşasında mutlu ve huzurlu bir sağlık sistemini tesis etme noktasında, fazla geç kalmadan çalışmalarını hızlandırmalı, 6. Dönem Toplu Sözleşme masasına sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının beklentilerini karşılayacak şekilde gelmelidir.

Sağlık-Sen her koşulda, çalışanların hak ve özgürlüklerinin takipçisi olmuş, göz ardı edilme ve dayatmaların karşısında olduğunu her fırsatta hatırlatarak dik bir duruş sergilemiştir.

Hukuka, sağlık çalışanlarının haklı taleplerine ve kurumsal sivil vicdana karşı sorumluluğunu her zaman diri tutmuştur.

Geçmişte olduğu gibi bu dönemde de, çalışma hayatındaki haksızlık ve kısıtlamalara dönük meşru mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz. Büyük Memur-Sen ve Sağlık-Sen duruşuna yakışır şekilde sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının refahı, mutluluğu, alın teri ve emeği için var gücümüzle seferber olacağız.

Tüm dünyayı kasıp kavuran pandemi mücadelesi esnasında, insanlığın canına can katmak için kendi canından olan tüm sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarımıza Yüce Allah’tan rahmet niyaz ediyorum.

Hala devam eden salgınla mücadelenin baş aktörleri olarak büyük bir özveri ile görev yapan tüm sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarına da kolaylık ve esenlikler diliyorum.

Göreve başlarken ve sonrasında dualarını ve iyi dileklerini esirgemeyen teşkilatımıza yürekten teşekkür ediyorum. Birlikte mücadele edeceğiz, birlikte kazanacağız…

 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo