SAĞLIK HİZMETİ EKİP İŞİ

Sağlık hizmetleri sunumu farklı görev tanımları olan belirli bir eğitim, deneyim ve ehliyet sahibi kişiler tarafından verilmek zorundadır. Oldukça karmaşık olan sağlık hizmetlerinin üretim süreci ise çok yönlü olduğu kadar, kontrol edilebilir ve nitelikli bir sonucu da gerekli kılar. Sağlık profesyonelleri “hata yapmak, eksik bırakmak ve yeniden denemek” gibi sağlık literatüründe kabul edilmesi mümkün olmayan bir terminolojiyi de benimsemek zorundadır. Çünkü insanlara sağlığını geri kazandırmak için en ince ayrıntıya kadar her şeyi hesaba katmak zorundasınız. O yüzden tıbbi malzemelerin sterilizasyonundan kesintisiz enerji kaynaklarına, hasta nakillerinden taburcu hizmetlerine, ilaç depolarından yangın merdivenlerinin güvenliğine kadar saymakla bitiremeyeceğimiz çeşitlilikteki birbirini tamamlayıcı sorumluluk alanları, sağlık hizmetleri üretim süreçlerinin kapsamı içindedir. Peki bu süreçlerin tamamının sorumluluğunu sadece hekimler mi üstlenmektedir? Elbette mümkün değil…

Elbette sağlık hizmetleri sunumu bir ekip işidir. Her meslek mensubunun diğerini asiste eden veya her meslek mensubunun ortaya koyduğu becerinin diğerini tamamlayan bir yönü bulunmaktadır.

zellikle insan sağlığına müdahale eden sağlık çalışanlarımız açısından belirli bir uyum ve kurallar çerçevesinde,  yüksek motivasyonla, fedakârlıkla ve ekip ruhu içerisinde hareket edilmesi gerektiğini söylemek zorundayız. Hayat kurtarma peşindeyseniz, dünyanın neresinde olursa olsun bu işin gerçeği böyle olacak. Ancak ne yazık ki sağlığın kahramanlarını birbirine daha fazla kenetlemek yerine onları daha fazla ayrıştıracak düzenlemeleri gördüğümüzde “One minute!” demek zorundayız.

Hekiminden hemşiresine, teknisyeninden hizmetlisine, memurundan amirine 7 gün 24 saat omuz omuza çalışan ve kesintisiz hizmet veren sağlık çalışanlarımızın, mesleklerini icra ederken tıpkı polisler, itfaiyeciler ve gazeteciler gibi yıprandıklarını artık herkesin kabul ettiğini düşünüyoruz.

Ekip işi olan sağlık hizmetleri sunumunun bütün mekanizmalarının unvan faktörü gözetilmeden yıpranma payından geçmişe yönelik faydalanması ekip içinde doğabilecek haksızlığı engelleyeceği gibi sunulan sağlık hizmetlerinde hasta memnuniyetinin de yükselmesini sağlayacaktır. Bu arada; bahsi geçen tüm ekip arkadaşlarımız yıpranma payı çıktığı için yıpranmaya başlamadığına göre geçmişten gelen yıpranmışlıklarının da adının konması gerekecektir. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın 2014 yılındaki Sağlık-Sen programımızda yaptığı konuşmasında “5 yıla 1 yıl” olması talimatını verdiği yıpranma payının “6 yıla 1 yıl” şeklinde yasalaşması da er ya da geç lehimize değişmek zorundadır. Yıpranma payı hakkını elde etmiş olmamız tüm eksikliklere rağmen ezberleri bozduğumuz bir kazanım olarak sendikacılık tarihine geçmiştir. Önümüzdeki süreçte yıpranma payının eksikliklerinin giderilmesi de sendikal mücadelemizin kapsama alanı içinde olacaktır.


Sağlık çalışanlarına ilişkin pozitif mesajlar içeren beyanatlar vermek olumlu ancak yeterli değildir. Alınacak kararların tüm kadrolardaki sağlık çalışanlarımızı kapsadığına emin olduğumuz ve herkesi motive edebilecek şekilde hayata geçmesi için önerilerimizi sunmaya ve sendikal çalışmalarımızı sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

 

 

 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo