SENDİKACILIK HIRKASINA SAKLANANLAR

Malûmunuz üzere Hz. Süleyman(as) hayvanlarla konuşabiliyordu. 
Bir gün yaralı bir kuş Hz. Süleyman’a(as)  gelir ve kanadının bir derviş tarafından kırıldığını söyleyerek şikâyetçi olur.

Derviş çağrılır ve kendisine sorulur;  “Bu kuş senden şikâyetçi, neden kanadını kırdın”?
Derviş kendini savunarak;
“Efendim ben bu kuşu avlamak istemiştim. Yanına kadar gittim ama kaçmadı.  Ancak tam yakalayacağım esnada kaçmaya çalıştı,  o esnada kanadı kırıldı”.
Hz. Süleyman(as)  kuşa döner ;
“O sana sinsice yaklaşmamış. Niye kaçmadın? Kaçabilir ve hakkını savunabilirdin. Şimdi kolum kanadım kırıldı diye şikâyet ediyorsun”?

Kuş kendini savunarak; 
“Efendim ben onu derviş kıyafetiyle gördüğüm için ve derviş olmuş birinden bana zarar gelmez düşüncesiyle kaçmadım.  Avcı kıyafetiyle olsaydı hemen kaçardım”.
Hz. Süleyman(as)  bu savunmayı haklı bulur ve cezanın kısas olarak yerine getirilmesi için dervişin bir kolunun kırılmasını emreder.

Kuş o anda;
“Efendim, sakın öyle bir şey yaptırmayın” diyerek öne atılır.

Sebebi sorulunca kuş sebebini şöyle açıklar;
“Dervişin kolunu kırarsanız, kolu iyileşince yine aynı şeyi yapabilir. Siz en iyisi mi, bunun üzerindeki derviş hırkasını çıkartın. Çıkartın ki, benim gibi kuşlar bundan sonra aldanarak kanatları kırılmasın”.

Şimdi bu hikâyeyi neden aktardık diye hepiniz merak ediyorsunuz biliyorum.  Hemen giderelim bu merakınızı o vakit. Bizim sendikacılıktaki düsturumuz "aldanmamak" ve "aldatmamak". Her sene nisan mayıs sendikacılığı yapanlar malumunuzdur. Kimse sizlerin iyi niyetinizle dalga geçmesin, buna izin vermeyin. Her şeye (olumlu-olumsuz) itiraz edip sonra şunu kazandık bunu kazandık diye naralar atanlara aldanmayın. Sizce artık ‘Sendikacı Hırkasıyla’ gezenlerin hırkalarını çıkarıp onları deşifre etme vakti gelmedi mi? 

Geldi diyorsanız o zaman gereğini yapmakla mükellefiz, mükellefsiniz.

Herkes giydiği hırkanın gereğini yapmalı veya yaptığı işe uygun hırkayı giymeli. Üstad Mevlana'nın tabiriyle: "Ya herkes göründüğü gibi olmalı ya da olduğu gibi görünmeli!"

Selâm taşıdığı hırkanın hakkını Hakk'iyla veren, en azından verme gayretinde olan yarenlerimiz üzerine olsun.
 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo