TARİHİ TOPLU SÖZLEŞME!

Bu yıl “Hizmet Sendikacılığında 20 Altın Yıl” sloganıyla kuruluşumuzun 20. yılını doldurmuş bulunuyoruz. Hizmet verdiğimiz her yıl birbirinden güzel hizmetlere hep birlikte imza attık. Teşkilatımızla, üyelerimizle birlikte hem niteliği hem de niceliği her yıl artırarak, Türkiye’nin alanında en büyük sivil toplum örgütü olduk. 

 

Bu yıl Ağustos ayında Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanlarımızın 2016 – 2017 yıllarında faydalanacağı mali ve özlük haklarının belirlendiği 3. Dönem Toplu Sözleşme sürecini birlikte yaşadık. Özellikle Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları adına çok önemli ve tarihi kazanımların elde edildiği bu toplu sözleşme sürecinde; çalışanlar adına süreci yönetme yetkisine sahip yetkili sendika olarak “Proaktif Yönetim” anlayışıyla tüm süreci masaya sıkıştırmayıp, tüm tarafları sürece dahil ederek yapılan doğru ve ilkeli süreç yönetimiyle başarı elde edildi.

 

Bizim her zaman söylediğimiz ve temel düstur bildiğimiz, “Bizim için üyeliğe atılan imza sıradan bir imza değil, hak ve menfaatleriniz adına bize verilen emanettir” gerçeğiyle öncelikle teşkilatımızdan ve üyelerimizden çalışanlarımızın mali ve özlük haklarını ilgilendiren toplu sözleşme taleplerini genel merkez olarak topladık. Ardından 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu doğrultusunda ilk değerlendirmeyi yaptık ve farklı illerde yaptığımız çalıştaylarla taleplerimizi belirledik.

 

Müzakereyi önemseyen sendikacılık yaklaşımıyla sahadan gelen talepleri Sağlık Bakanlığı ile Bağlı Kuruluşları ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bürokratlarıyla çalışarak olgunlaştırdık. Bürokratları sürece dahil etmek Toplu Sözleşme Masasından önce farkındalık oluşturmak açısından önemliydi ki, masada bu müzakerelerin avantajını yaşadık. 

 

Daha sonra yönetimimizin, uzmanlarımızın, bakanlık bürokratlarının, Devlet Personel Başkanlığı yetkililerinin olduğu son bir çalıştay gerçekleştirdik ki, bu çalıştay Toplu Sözleşme Masası provası şeklinde gerçekleşti. Bu toplantı sayesinde ilk kez bu toplu sözleşmede Toplu Sözleşme Masası kurgusuna hizmet kolu toplantıları entegre edildi. Hizmet Kolu toplantıları ile her sendika kendi alanındaki bürokratlarla, Maliye Bakanlığı ve Devlet Personel Başkanlığı yetkilileriyle sadece kendi hizmet kolu alanında özel toplantılar yapabildi. Bu kazanım da Sağlık Sen’in Toplu Sözleşme uygulamalarına bir katkısı olarak tarihe geçti.

 

Sağlık Sen’in proaktif yönetim anlayışının bir sonucu olarak doğru talep belirleme ile Toplu Sözleşme Hizmet Kolu Toplantısında 82 talebimizin 54’ü ilk ön değerlendirmeden geçerek nihai listeye dahil edildi. Yani hizmet koluna girmiş talep sayısı ile de yeni bir rekor kırdık. Özelikle maaş zammı oranı ve döner sermaye katsayılarının artış olmak üzere kıran kırana pazarlıklar neticesinde şu ana kadar ki en başarılı toplu sözleşmeye imza attık.

 

Masada sizin sesiniz olduk, birlikte başardık. Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları için yüz akı Toplu Sözleşme kazanımlarımız:

 

- 2016 yılında 6+5, 2017 yılında 3+4 olmak üzere iki yıllık toplamda ise yüzde 19,2 zam aldık ki bu oran toplu sözleşme ve toplu görüşme pazarlıklarının şu ana kadarki en yüksek oranıdır.

 

-Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşlarında çalışan personelin döner sermaye tavan katsayısının 1.50’den 1.70’e çıkarılmasını ve hizmet alanı kadro unvan katsayılarının 0,05 puan artırılmasını sağlayarak döner sermaye çıktığı günden bu yana ilk kez sağlık çalışanları lehine artış yaparak tarih yazdık.  

 

-Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşlarında, Üniversite Hastaneleri’nde ve Adli Tıp Kurumu’nda görev yapanların ayda 5 güne, yılda 10 güne kadar olan yıllık izinlerinde döner sermayeden kesinti yapılmamasını sağladık.

 

- 2016 yılından itibaren uygulanmak üzere sağlık çalışanlarına yıpranma payı verilmesi için bilim kurulu kurulmasını sağladık.

 

-Emekli ikramiyesinin 3800 TL, emekli maşlarının 100 TL artırılmasını sağladık.  

 

-Hizmet kolumuza bağlı Sağlık Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Adli Tıp Kurumu ve Üniversite Hastanelerinde 2005 yılından sonra göreve başlayan 300 bin çalışanımıza 1 Derece kazandık.  

 

-Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nda nöbet tutan çalışanların nöbet ücretlerinin her nöbet günü için 4 saate haftada 12 saate çıkarılmasını sağladık.  

 

-Kanunla belirtilen uzman hemşirelik ve uzman ebelik şartlarını taşıyanların özel hizmet tazminatlarının 5 puan artırımlı ödenmesini(40 TL) sağladık.  

 

- 4/C’lilere 150 TL ek ödeme yapılmasını sağladık.  

 

-AFAD’a bağlı kampların bulunduğu illerde görev yapan hekim dışı sağlık çalışanlarının tavan katsayılarını 1.80’e çıkarılmasını sağladık.  

 

-Yemek hizmetinden faydalanamayan 112 personeline nakdi yemek yardımı(174 TL) yapılmasını sağladık.  

 

-Üniversite hastanelerinde ve Adli Tıp Kurumunda görev yapan sağlık personelinin tavan katsayılarının 1.50’den 1.70’e çıkarılmasını sağladık.  

 

-Üniversite hastanelerinde görev yapanların döner sermaye katsayılarının YÖK ile birlikte daha adil bir şekilde yeniden değerlendirilmesi kararını aldırdık.  

 

-Adli Tıp Kurumu’nda ölüm raporu ve otopsi nöbeti tutan çalışanların tavan katsayılarının yüzde 10 artırılmasını sağladık.  

 

-Halk Sağlığı Kurumu’na bağlı entegre hastanelerin özellikli birim kadro unvan katsayıları 0,40’dan 0,50’ye çıkarıldı.  

 

-Üçüncü seviye acil servis ve üçüncü seviye yoğun bakımlara döner sermayede 0,10 ek puan aldık.  

 

-Üçüncü basamak sağlık tesislerinde görev yapan uzman hekimlerin hizmet alanı kadro unvan katsayılarını 2.50’ye çıkarılmasını sağladık.  

 

-112 Acil Sağlık İstasyonu sorumlu sağlık personelinin hizmet alanı kadro unvan katsayısını 0.50’ye çıkarılmasını sağladık.  

 

-Çevre Sağlığı ve tütün denetimi yapan personele yüzde 5 ek puan aldık.  

 

- Cuma Namazı saatinde kamu görevlilerinin 2 saat izinli sayılmasını sağladık.  

 

-Kazanımımız sayesinde Şef ve Sivil Savunma Uzmanlarının özel hizmet tazminatlarına ek 5 puan(40 TL) aldık.  

 

-4/C’lilerin ve memur görevi ifa eden işçilerin ve diğer sözleşmelilerin kadroya geçirilmesi ile ilgili çalışma yapılmasını mutabakata aldırdık.

 

BÜTÜN SAĞLIK VE SOSYAL HİZMET ÇALIŞANLARINA HAYIRLI OLSUN.

 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo