Kurucusunu Ebediyete Uğurlayan KKTC, Bağımsız Devlet Olarak Sonsuza Kadar Yaşayacak

 

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, bugün ebediyete uğurlandı. Selimiye Camii'nde namazı kılınan Denktaş'ın cenazesi, daha sonra Lefkoşa'daki Cumhuriyet Parkı'na defnedildi. Rauf Denktaş'a Allah'tan rahmet, ailesine, KKTC halkına, vatandaşlarımıza başsağlığı ve sabır diliyoruz.

 

 

Rauf Denktaş'ın uğruna ömrünü verdiği emaneti olan KKTC, daha güçlü bir şekilde ebediyete kadar yaşamaya devam edecektir. 1974 yılındaki Kıbrıs Barış Harekatı sonrası devlet kimliğine kavuşan KKTC'nin uluslararası platformda da hak edeceği yeri alacağına olan inancımız tamdır. Denktaş'ın emaneti olan KKTC, daha da güçlenecek ve geleceğe güvenle bakacaktır.DENKTAŞ KIBRIS'LA ÖZDEŞLEŞTİ

 


Ömrünü Kıbrıs davasına ve Kıbrıs Türklerinin devlet sahibi olmasına adayan Denktaş, 27 Ocak 1924 tarihinde, Kıbrıs Rum kesimi sınırları içinde bulunan Baf bölgesinde doğmuştu. 1957'de Türk Mukavemet Teşkilatını (TMT) kuran Denktaş, bu tarihe kadar da kamu görevinde bulundu, Kıbrıs davası için mücadele etti. 13 Şubat 1975'te Kıbrıs Türk Federe Devleti'nin ilanından sonra devlet ve meclis başkanı görevlerini de yürüten Denktaş, anayasa uyarınca 1976'da yapılan ilk genel seçimlerde devlet başkanlığına seçildi. Denktaş, 1981 yılında ikinci kez devlet başkanı oldu. 15 Kasım 1983'de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) ilan edildi. 22 Nisan 1990'da yapılan erken seçimde ikinci kez cumhurbaşkanı seçilen Denktaş, 1995'teki seçimlerde de cumhurbaşkanı oldu. 24 Nisan 2005'te, Annan Planı referandumun 1. yıl dönümünde, görevi 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'a devretti. Denktaş, cumhurbaşkanlığından ayrılmasının ardından, çalışmalarını, Lefkoşa'daki çalışma ofisinde sürdürüyordu.

 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo