Damga Vergisi Uygulaması Maliye Bakanlığı’na Taşındı

 

 Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, 25 Şubat 2011 tarihinde yayımlanan torba yasa ile hizmet sözleşmelerinden damga vergisi uygulamasının sona erdiğini belirterek, aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanlarının hizmet sözleşmelerinden damga vergisi alınmasının da kaldırılması amacıyla Sağlık-Sen'in açtığı davalar ve kurumsal başvurular olduğunu söyledi.

 


Memiş, Sağlık-Sen'in Torba Yasanın yürürlüğe girmesinin hemen akabinde Maliye Bakanlığı'na aile hekimi ve aile sağlığı çalışanlarının hizmet sözleşmelerinin de damga vergisinden muaf tutulması talebinde bulunduğunu hatırlatarak, "Torba Yasanın yayımlanması ile birlikte Sağlık-Sen aile hekimleri ve aile sağlığı elemanlarından kesilen damga vergilerinin geriye dönük iadesi için dava açmıştır. 2009 yılında hizmet sözleşmelerinden damga vergisi alınması uygulamasının iptali için açılan davamız ise devam etmektedir. Üyelerimiz adına açtığımız davalardan birisinde Gaziantep İdare Mahkemesi, damga vergisinin iadesi kararı vermiştir. Yargı tarafından da damga vergisi uygulamasındaki hukuksuzluk tescil edilmiştir" şeklinde konuştu.


MALİYE BAKANI İLE GÖRÜŞTÜK


Genel Başkan Metin Memiş, geçtiğimiz hafta içinde Memur-Sen yönetimi olarak Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile görüştüklerini belirterek, bu görüşmede, sözleşmeli personelin giyim ve yiyecek yardımlarından kadrolularla aynı şekilde yararlandırılması konusu başta olmak üzere çeşitli konuların müzakere edildiğini söyledi. Memiş bu görüşmede, aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanlarının hizmet sözleşmelerinden damga vergisi uygulamasının kaldırılması ve kesilen damga vergilerinin geriye dönük iadesi konusunda da sendika talebini ilettiklerini kaydetti.


Memiş, hizmet sözleşmelerinden damga vergisi uygulamasının aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanları açısından devam ediyor olmasının hukuksuzluk olarak değerlendirerek, Sağlık-Sen'in yetkili sendika olarak; idarenin keyfiyetinden kaynaklanan bu mağduriyeti ortadan kaldırmak için gereken her türlü mücadeleyi sürdürmeye devam edeceğini dile getirdi.

 

 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo