Genel Başkan “Sağlıkta Yeni Dönem” Sempozyumu’na Katıldı

 

Hayat Sağlık ve Sosyal Hizmetler Vakfı ile Sağlık Yönetimi ve Eğitimi Derneği tarafından düzenlenen "Sağlıkta Yeni Dönem" Sempozyumu İstanbul Zeytinburnu Belediyesi Kültür ve Sanat Merkezi'nde yapıldı. Toplantıya Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Nihat Tosun, Sağlık-Sen Genel Mali Sekreteri Mustafa Örnek, Hayat Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Ahmet Özdemir, SAYED Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Hayrettin Yekeler katıldı.

 

 


Sağlık Yönetimi ve Eğitimi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı (SAYED) Prof. Dr. Hayrettin Yekeler'in başkanlığını yaptığı oturumda bir konuşma yapan Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş Türkiye'de son 9 yıldır uygulanan "Sağlıkta Dönüşüm Programı" ile önemli aşamalar kaydedildiğini ancak bu programın sağlık çalışanlarına ne gibi açılımlar ve sıkıntılar getirdiğini de irdelemek gerektiğini söyledi.


Yapılan araştırmalara göre sağlık hizmetlerinde talebin 2002 yılından 2011 yılına kadar %265 artış gösterdiğini ancak istihdamın bu orana göre %45 gibi oldukça düşük bir artış gösterdiğini belirten Genel Başkan Metin Memiş, bu durumun hem hastalar açısından hem de sağlık çalışanları açısından olumsuz bir tabloya neden olduğunu söyledi.

 

 

 

Sağlık Bakanlığı Teşkilat Yasası'nda, çalışanların mesleki bağlılıkları ve motivasyonlarını olumsuz etkileyen sorunlar olmak üzere sağlık hizmetlerinin sunumu sürecindeki sorunlara ve çalışma şartlarının iyileştirilmesine yönelik adımlar atılmadığını ve yasadaki bazı maddelerin, çalışanlar arasındaf adaletsizliği büyüttüğünü kaydeden Memiş, performans sisteminde yaşanan sorunlar, sağlık çalışanlarının döner sermaye tavan oranlarının adil şekilde belirlenmesi gibi konuların Teşkilat Yasası'nda da yer almadığını ifade etti.
Performans sisteminin ödüllendirmeyi değil cezalandırmayı esas alan bir yaklaşıma dönmeye başladığını belirten Memiş, Sağlık-Sen'in sağlık çalışanlarının haklarını geriye götüren düzenlemelere asla müsaade etmeyeceğini dile getirdi.

 

Teşkilat Yasası'nda demokratik yönetim anlayışının temel dinamiklerinden ‘katılımcılık' ilkesinin göz önünde bulundurulmadığını ve bu yasa ile kurulan Yüksek Sağlık Şurası, Sağlık Politikaları Kurulu gibi organlarda çalışanların temsiline yer verilmediğini belirten Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, Teşkilat Yasası ile kurulan Kamu Hastane Birlikleri'nin pek çok soru işaretini de beraberinde getirdiğini söyledi.


Genel Başkan Metin Memiş Kamu Hastane Birlikleri ile ilgili sözlerini şöyle sürdürdü: "Genel Sekreterin yetki alanının ne olduğunu ve nerelere kadar uzanacağını bugün kimse net bir şekilde kestiremiyor. Personel istihdamı ve hareketliliği konusunda illerde ne gibi uygulamaların ne şekilde yapılacağı ile ilgili bilgilendirme yapılmalıdır. Eğer sağlık çalışanlarının çalışma şartları ve iş motivasyonlarını geriye götürecek bir düşünce hayata geçirilmek istenirse buna asla müsaade etmeyiz."


Sağlıkta Yeni Dönem Sempozyumu'na ayrıca Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof Dr Ali İhsan Dokucu, Kamu Hastaneleri Kurumu Başkanı Uzm. Dr. Hasan Çağıl, Özel Hastaneler ve Sağlık Kuruluşları Derneği (OHSAD) Genel Başkanı Dr. Reşat Bahat ile çok sayıda davetli katıldı.

 

 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo