18 İlde Yüksek Lisans Eğitimleri Başladı

 Sendikamızın sağlık çalışanlarına yönelik yüksek lisans hamlesi bütün hızıyla sürüyor. Sağlık-Sen'in THK Üniversitesi, Gazikent Üniversitesi ve İ.K. Enstitü ile yaptığı Yüksek Lisans Protokolü ile 900 sağlık çalışanı Ankara Rixos Otel'de gerçekleştirilen bir törenle yüksek lisansa başladı.18 ilden röportajlar ve canlı yayınların gerçekleştirildiği "Yüksek Lisans Programları Açılış Töreni"ne Sağlık Bakanlığı Bakan Yardımcısı Agah Kafkas, Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, TBMM Sağlık Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Cevdet Erdöl, Genel Merkez yöneticilerimiz, Diyanet-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktutar, Toç Bir-Sen Genel Başkanı Günay Kaya, Eğitim Bir-Sen Genel Sekreteri Ahmet Özer, Bem-Bir-Sen Genel Teşkilatlanma Sekreteri Medeni Sevinç Ankara Şube Başkanlarımız, yüksek lisans öğrencilerimiz ve çok sayıda üyemiz katıldı.

 

 

 

Klasik ücret sendikacılığı anlayışını çalışanların sorunlarına odaklı hizmet sendikacılığına dönüştürdüklerini belirten Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş "Sağlıkta Vizyon" çalışmaları kapsamında 900 sağlık çalışanını daha bugün yüksek lisansa başlatmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.


Hizmet sendikacılığının milleti için risk almasını bilen, hedeflerini bilimsel temellere oturtan, değişim süreçlerini takip eden değil bu süreçlere yön vermeyi bilen bir anlayış olduğunu kaydeden Memiş, Memur-Sen ve Sağlık-Sen'in bu anlayışla yoluna devam ettiğini belirtti.

 

 

 

 

Sağlık-Sen olarak yaptıkları çalışmaların sahada heyecan uyandırdığını, dinamik ve yenilikçi bir anlayışla bu hizmetleri sürdüreceklerini ifade eden Memiş sözlerini şu şekilde sürdürdü:

 

 

 

"Sağlık Sen ile İK Enstitüsü'nün ortaklaşa gerçekleştirdiği yüksek lisans programı vizyonel bir yaklaşımdır. Memur-Sen Konfederasyonu bünyesinde çalışma prensiplerimiz bizi farklı bir konuma getirmektedir. Memur-Sen ve Sağlık-Sen hizmet sendikacılığı anlayışının bayraktarıdır. Sendikacılığımızın birikimini geliştirmeyi temel politika haline getirdik. Değişim süreçlerini takip eden değil, yön vermeyi hedefleyen sendikacılık anlayışı ortaya koyduk. Bu vizyonla 2009 yılında yetkiye sahip olduk. Biz bu alanda faaliyet gösteren 16 sendikanın sahip olduğu üye sayısında 30 bin daha fazla üyeye sahibiz ve her geçen gün büyüyoruz. Ebelik, Hemşirelik alanlarında 40 bin arkadaşımızın lisans tamamlamasına vesile olduk. Önümüzdeki süreçlerde lisans tamamlamada diğer bölümlerde lisans tamamlayamayanlara, lisans tamamlama hakkı verilmesi mücadelemiz devam edecektir.

 


İki yıl önce uzaktan eğitim yüksek lisans için 100 kişilik kontenjana 800 kişi başvurdu. Bunun büyük bir ihtiyaç olduğunu gördük ve yüksek lisans hizmetlerimizi genişlettik. Bugüne kadar 630 arkadaşımızı mezun ettik. Türkiye'nin her tarafından gelen yoğun istek üzerine İK Enstitüsü ile bugün 18 ilimizde 900 öğrenci için eğitimlere başlıyoruz. Bu ay içerisinde de 22 ilimizde 32 ayrı sınıfta 1100 öğrencimiz daha eğitime başlamak üzere kayıtlarını yaptırmıştır. 50 ilimizde 3000'e yakın öğrencimiz sağlık alanında uzmanlaşmak için eğitim görmeye başlamıştır."

 

Törene katılan Sağlık Bakanlığı Bakan Yardımcısı Agah Kafkas, 10 yılda en büyük dönüşümü gerçekleştirmiş bir bakanlık olmanın gururunu yaşadıklarını belirterek, sağlıkta dönüşüm sürecinde Memur-Sen ve Sağlık-Sen'in verdiği desteklerden dolayı teşekkür etti. Bu süreçte bazı sivil toplum örgütlerinin ideolojik davranarak sürece katkıda bulunmak yerine engellemeye çalıştıklarını ifade eden Kafkas, Sağlık-Sen'in vizyon sendikacılığını, sağlıkta dönüşüm projesine entegre ederek katkıda bulunmasından memnun olduğunu belirtti. Kafkas, yüksek lisans programının hayırlı olmasını diledi.

 

Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu da törende yaptığı konuşmada darbecilerin çarkına su taşıyan rektörlere ve sözde sendikalara artık milletin söz hakkı vermediğini söyledi. Çağdaş vizyonu ile Memur-Sen ve Sağlık-Sen'in pek çok ilke ve başarıya imza attığını belirten Gündoğdu: "Solumuzdakiler İmralı'ya, sağımızdakiler Silivri'ye selam çakmaya devam etsinler. Memur-Sen ve Sağlık-Sen milleti esas alan anlayışla yoluna devam edecektir. Sağlık-Sen'in yaptığı bu yüksek lisans hamlesi de bunun bir göstergesidir" dedi.

 

TBMM Sağlık Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Cevdet Erdöl de sağlıkta dönüşümün çok zor gerçekleştiğini, bu konuda yapılan mevzuatların pek çok engelle karşılaştığını belirtti. Yüksek lisans eğitiminin önemli bir adım olduğunu kaydeden Erdöl, tıp fakültesini bitiren herkesin çok iyi doktor olsa bile iyi bir yönetici olamayacağını belirtti. Sağlık-Sen'in öncülüğünde gerçekleştirilen bu imkanla, bu alanda yetişmiş bir çok çalışanın olacağını belirten Erdöl, öğrencilere yüksek lisanstan sonra doktora yapmalarını tavsiye etti.

 

Ülkemizde sorunun yetişmiş insan gücünün eksikliğinden kaynaklandığını belirten İ.K Enstitü Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Kesim, Türkiye de eğitim seferberliği konusunda önemli bir adım atıldığını, Sağlık-Sen ve İ.K Enstitü işbirliği ile bunu sürdüreceklerini belirtti. Yüksek Lisans eğitimleri konusunda yoğun talep aldıklarını belirten Kesim, talebe göre bu süreci tüm Türkiye'ye yaymak istediklerini ifade etti.

 

Gazikent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Demir de yaptığı konuşmada 21. yüzyılda yüksek öğretimin önemine dikkat çekti. Lider ülke olmak için eğitimin önemli olduğunu belirten Demir, yüksek lisans programı ile amaçlarının sadece insanlara diploma sağlamayı değil, insanların kendilerini güncellemesini ve geliştirmesini amaçladıklarını ifade etti.

 

Türkiye'nin ilk Havacılık ve Uzay Üniversitesi'ni kurduklarını belirten Türk Hava Kurumu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ünsal Ban, otomobil üretmeden uçak yapan bir milletin pek çok şeyi başarabileceğini ifade etti. Yüksek lisans eğitimleri ile insanların kendilerini bilime adamasına yardımcı olmayı amaçladıklarını belirten Rektör Ban, dünyanın her ülkesinden öğrenci okutmak istediklerini ifade etti.

 

Konuşmaların ardından Afyon, Amasya, Bartın, Bolu, Burdur, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Düzce, Edirne, Kastamonu, Karabük, Kütahya, Sakarya, Tekirdağ, Zonguldak illerinde yüksek lisans yapan öğrencilerin ve şube başkanlarımızın röportajları dev ekranda gösterildi. Eskişehir, Samsun, İzmir illerinden Yüksek Lisans Açılışı'nın canlı bağlantıyla yapıldığı tören Ankara'da eğitim gören yüksek lisans öğrencileri ile fotoğraf çekiminin ardından tamamlandı.

 

 

 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo