YÖK Başkanı ile Sağlık Çalışanlarına Lisans Tamamlama Konusunu Görüştük

 

 

 

Memur-Sen heyeti, YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya'ya 'hayırlı olsun' ziyaretinde bulundu. Ziyarette konuşan Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, 28 Şubat sürecinin dayatması olan katsayı uygulaması ve başörtüsü yasağının YÖK'ün önceki başkanı zamanında gösterilen kararlılıkla sona erdirildiğini belirterek, "Üniversiteler, özgür eğitim kurumları olmalı. Kimse düşüncesi, yaşam tarzı, kılık ve kıyafeti yüzünden yargılanmamalı" şeklinde konuştu. Üniversitelerin her türlü bilimin öğretildiği, bilimsel çalışmanın geliştirildiği mekânlar olduğuna dikkat çeken Gündoğdu, buna karşılık üniversitelerdeki sendikal örgütlenmenin seviyesinin düşük olmasının şaşırtıcı olduğunu ifade etti. Özgürlüğü savunan kurumlardaki bu durumu anlamakta zorluk çektiklerini ifade eden Ahmet Gündoğdu, sendikaların çalışma hayatına yönelik elde ettiği kazanımlardan bazı örnekleri YÖK Başkanı Prof. Çetinsaya'ya aktardı.


YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya ise konuşmasında ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, yükseköğrenim mensuplarının sorunlarının çözümünde her türlü işbirliğine hazır olduklarını kaydetti. Tabandan gelen taleplerin kendilerine iletilmesinden memnuniyet duyacaklarını belirten Çetinsaya, üniversitelerle sivil toplum örgütleri arasındaki işbirliğini geliştirmek için de ortak çalışmalar yapılabileceğini ifade etti. Prof. Çetinsaya, kendilerine iletilen taleplerle ilgili olarak da, ilgili birimlerle görüşeceğini, yükseköğrenimin artmasına yönelik işbirliklerinin kendilerini de sevindireceğini kaydetti.


Memur-Sen Genel Teşkilatlanma Sekreteri ve Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş ise sağlık çalışanlarına lisans tamamlama programı açılması konusundaki taleplerini YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya'ya iletti. Sağlık Bakanlığı ve Sağlık-Sen'in bu konuda yaptığı çalışmalar hakkında bilgi veren Memiş, "Farklı üniversitelerle alt yapı çalışmalarımız devam ediyor. Şu anda 50 binin üzerinde önlisans mezunu olan sağlık çalışanları uzaktan öğretim yolu ile lisans tamamlamak istiyor" şeklinde konuştu. Memiş, Sağlık-Sen'in girişimleri sonucunda tüm acil tıp teknisyenlerinin paramedik olmasına imkan tanıyan bir çalışmanın da farklı üniversiteler tarafından YÖK Başkanlığı'na iletildiğini söyledi. "Başkanlığınız tarafından bu konuların bir an önce çözüme kavuşturulmasını bekliyoruz" diyen Memiş, sağlık çalışanlarının eğitim taleplerinin karşılanmasını istedi. YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya ise sağlık çalışanlarının eğitime olan ilgilerinin kendilerini de memnun ettiğini dile getirdi. Prof. Dr. Çetinsaya, üniversiteler tarafından lisans tamamlama konusunda yapılan çalışmaların titizlikle değerlendirileceğini ve sonuçlandırılacağını söyledi.


Ziyarette Memur-Sen Genel Sekreteri ve Toç-Bir-Sen Genel Başkanı Günay Kaya, Memur-Sen Genel Mali Sekreteri ve Diyanet-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktutar, Memur-Sen Genel Mevzuat ve Toplu Sözleşme Sekreteri ve Enerji Bir-Sen Genel Başkanı Hacı Bayram Tonbul ile Eğitim Bir-Sen Genel Sekreteri Ahmet Özer de hazır bulundu.

 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo