Taleplerimiz Arasında Yer Alan 4/C’li Çalışanlar ve Aile Hekimlerinden Alınan Damga Vergisi Kaldırılıyor

 

2010 yılı toplu görüşmelerinde talep ettiğimiz ve torba yasa taleplerimiz içinde de yer alan 4/C'li çalışanlar, aile hekimleri ve aile sağlığı elemanlarından damga vergisi alınmaması talebimiz gerçekleşiyor. Sağlık-Sen'in girişimleri sonucu 2010 yılında çıkarılan torba yasayla birlikte kaldırılan 4/B'li çalışanlardan alınan damga vergisi, 4/C'li çalışanlar, aile hekimleri ve aile sağlığı elemanları için de uygulamaya konuluyor.

 

 

 

 

Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş'in, damga vergisinin 4/C'li çalışanlar, aile hekimliği ve aile sağlığı elemanlarından da alınmaması konusundaki talebini toplu sözleşme oturumunda yinelemesi üzerine Maliye Bakanlığı Müsteşarı Naci Ağbal, konuyla ilgili olarak, "Hazırlıklarımızı bitirdik, en kısa zamanda uygulamaya koyacağız" dedi.

 

Memur-Sen, toplu sözleşmeler öncesinde de Devlet Personel Başkanlığı'na sunduğu tekliflerinde damga vergisinin kaldırılması konusunu bir kez daha gündeme getirerek, "(Madde 44) Birinci fıkrada belirtilen Karar ve 657 sayılı Kanunun 4/C maddesi kapsamında istihdam edilen kamu görevlilerinin istihdamlarına esas sözleşmeler, damga vergisinden muaf tutulur" ifadesine yer verdi. 4/C'lilerle ilgili tekliflerin yer aldığı aynı bölümün devamında ise yine, 4/C grubunda çalışanların iş sonu tazminatında da damga vergisi dahil herhangi bir kesinti yapılmaması talep edildi.

 

Konuyla ilgili olarak bir değerlendirme yapan Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, Sağlık-Sen'in girişimleri sonucunda sorunun çözümüne bir adım daha yaklaşıldığını belirtti. Yeni hazırlanan torba yasa içerisinde 4/C'li çalışanlar, aile hekimleri ve aile sağlığı elamanlarından alınan damga vergisinin kaldırılması için bir düzenleme yapılmasını istediklerini kaydeden Memiş, toplu sözleşme talepleri arasında da yer alan "Sözleşmeli aile hekimleri ve aile sağlığı elemanları ile 4/C'li personelin hizmet sözleşmeleri damga vergisinden muaf tutulmalıdır" talebinin uygulamaya konulacak olmasının çalışanlar açısından sevindirici bir gelişme olduğunu ifade etti.

 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo