Dağ Fare Bile Doğurmadı, Yarın 81 İlde Alanlardayız

 

Memurlar ile hükümet arasındaki toplu sözleşme görüşmeleri kapsamında dördüncü oturum bugün yapıldı. Kamu Görevlileri Sendikaları Heyeti Başkanlığını Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu'nun yaptığı toplantıda, kamu işveren heyeti zam teklifini açıkladı. Buna göre hükümetin memurlara zam teklifi bu yıl için yüzde 3+3, gelecek yıl için yüzde 2+3 oldu.

 


Hükümetin teklifini iletmesinin ardından kameralar karşısına geçen Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, 4.5 milyon memur ve memur emeklisinin hükümetten beklediği zam teklifinin kendilerini tatmin etmediğini kaydetti. Gündoğdu, "Dağ fare bile doğurmadı. Bu teklif bizim için yok hükmündedir" diyerek tepki gösterdi.


Yarın 81 İlde Alanlarda Olacağız


Gündoğdu, "Türkiye'nin gerçek fotoğrafını yansıtan bir teklifle gelmelerini bekliyorum. Bu rakamlar uzlaşı habercisi rakamlar değil. Memur-Sen olarak bir değerlendirme yaptık, yarın 81 il ve ilçede bu teklifi kabul etmediğimizi söyleyeceğiz. Yarın saat 11 ile 14 arası alanlarda olacağız. Türkiye'de işler madem bu kadar yerinde, teklif neden Afrika ülkesi gibi? Bu teklifi kesinlikle kabul etmeyeceğiz. Türkiye büyüyor. Biz de büyümeden payımızı istiyoruz. Asgari geçim indirimi belli, geçim standardı belli. Büyüyen Türkiye'nin memura da yansıması gerekiyor. Öğretmen ve öğretim elemanlarının ek ödeme mağduriyetine ilişkin teklif yok, 4/C ile ilgili hiçbir teklif yok. Bu insanlar 12 ay evlerine ekmek götürürler ama bu ekmek çok küçük" dedi.


Türkiye'nin 2011'de yüzde 8.5 büyüdüğünü, enflasyonun şu anda yüzde 11'lerde olduğunu kaydeden Gündoğdu, "Bu rakamlara bakarsak bizim teklifimizde bir sorun yok. Hükümetin teklifini yeniden gözden geçirmesini öneriyoruz. 666 sayılı KHK ile müsteşar maaşına bir gecede 720 TL zam yapıldı. Böylece 10 yıl boyunca düşük memur maaşı ile yüksek memur maaşı arasındaki uçurumu kapatma çabamız sona erdi. Bu makasın yeniden daraltılması gerekmektedir" şeklinde konuştu.


Hizmet Kolları Önemsizleştirilmeye Çalışılıyor

 

Diğer taraftan hükümet, hizmet kollarına ilişkin tekliflerini yetkili sendikalara sundu. Sağlık ve sosyal hizmetler kolunda hükümetin Sağlık-Sen' ilettiği teklifler şu şekilde:


-Yataklı tedavi kurumları ile yatılı sosyal hizmet kuruluşlarında görev yapan sözleşmeli personelinde yemek servislerinden ücretsiz yararlanması.


-Asli görevinin yanında sürekli ambulans şoförlüğü yapan Sağlık Teknikeri (Acil Tıp Teknikeri) ve Sağlık Memuru (Acil Tıp Teknisyeni) unvanlı personele Sağlık Bakanlığı ek ödeme mevzuatı çerçevesinde ilave performans puanı verilmesi.


Hükümetin verdiği teklifin hizmet kollarını önemsizleştirme amacı taşıdığını belirten Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, bunu asla kabul etmeyeceklerini söyledi. Sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının toplu sözleşme görüşmelerinden beklentilerinin yüksek olduğunu kaydeden Memiş, yarın 81 ilde sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarıyla birlikte alanlarda olacaklarını belirterek tekliflerin düzeltilmemesi halinde alanları ısıtmaya devam edeceklerini sözlerine ekledi.

 

 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo