Şehit Tıbbiyelilerimizi Dualar Eşliğinde Yâd Ettik

 

 1915 yılı 18 Mayıs'ı 19 Mayıs'a bağlayan gece saat 03.30 sıralarında cephede taarruza geçen Türk askerleri arasında bulunan ve şehit düşen Tıbbiyeli öğrenciler için Sağlık-Sen Genel Merkezi tarafından Gelibolu Yarımadası'nda anma programı düzenlendi.

 

 

Gece başlayıp sabaha kadar süren ve sunuculuğunu Tiyatrocu Ahmet Yenilmez'in yaptığı "Tıbbiye'den Şehadete" programına Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ ve Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş'in yanı sıra Sağlık Bakanlığı Bakan Yardımcısı Agah Kafkas, Çanakkale Vali Vekili Hüseyin Kulözü, Memur-Sen İl Başkanı İsmail Temiz, AK Parti Çanakkale Milletvekili İsmail Kaşdemir, Sağlık Bakanlığı Bürokratları, Çanakkale Emniyet Müdürü Ali Ekber Bektaş, Eceabat Kaymakamı Mehmet Akçay, Eceabat Belediye Başkanı Kemal Dokuz, Sağlık-Sen Genel Merkez Yöneticileri, Şube Başkan ve yönetim kurulu üyeleri ile çok sayıda sağlık çalışanı katıldı.

 

 

Program öncesi UMKE ekipleri tarafından kurulan çadırda, 1915'deki savaş sırasında cephede kurulan sofrayı temsilen oluşturulan yer sofrasına oturan Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ, Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş ve beraberindeki heyet temsilen o gün yenilen bulgur pilavı, kavurma ve üzüm hoşafından oluşan yemeği yedi.

 

Şehitler için saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan program sağlık çalışanlarından oluşan koronun Çanakkale Türkülerini seslendirmesi ile devam etti. Bakan Akdağ, Genel Başkan Memiş ve salonda bulunanların türkülere eşlik ettiği görüldü. Konserin ardından şehitler için Kuran-ı Kerim okundu.

 

Program Sunucusu Tiyatrocu Ahmet Yenilmez'in Çanakkale Savaşlarına dair anlattığı hikayeler, salonda bulunanlara duygusal anlar yaşattı.

 

MEMİŞ: ŞEHİTLERİMİZİN HAKKINI ÖDEYEMEYİZ

 

 

 

Hatay ve Hakkari'de terör örgütünün düzenlediği saldırıları lanetleyerek sözlerine başlayan Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, saldırılarda şehit olan askerlerimize Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diledi.

 


Şehit Tıbbiyelilerin acısını bugün hala yüreklerinde hissettiklerini söyleyen Genel Başkan Metin Memiş, "Onlar, okullarını, kalemlerini, kağıtlarını, derslerini bırakarak cepheye koştular. Bugün ne yapsak onların hakkını ödeyemeyiz" dedi. Bu topraklar üzerinde yüzyıllar boyu farklı düşüncelerin bir arada barış içinde yaşadıklarını ve buna tarihin tanık olduğunu ifa eden Metin Memiş, bu sürecin kendi özümüze ve kendi değerlerimize bağlı kaldığımız sürece azalmaksızın devam edeceğini kaydetti.

 


Çanakkale Savaşları'nda önemli bir neslin kaybedildiğini belirten Memiş, "O gün Çanakkale'de her vatan evladı gibi kendi hayatlarını hiçe sayıp vatanın bağımsızlığı için tıbbiyeli öğrenciler de şehit olmak için and içtiler. Yine bugün ağır iş yükü ve çalışma şartlarının zorluğu ile maruz kaldıkları şiddete karşın sağlık çalışanlarımız da insanlarımızın sağlığı için cana can katmaya and içtiler" dedi.

 

 

Sağlık Bakanı Recep Akdağ ise insana hizmet etmenin önemini vurgulayarak sağlık çalışanlarının bu hissiyatla görevlerini sürdürdüklerini belirtti. Hayatlarının baharında iyi bir gelecek vaad eden bir mesleğin mensuplarının şehadeti için Çanakkale'de bulunduklarını belirten Bakan Akdağ, programın düzenlenmesinden dolayı Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş nezdinde emeği geçenlere teşekkür etti. Akdağ "Türkiye bugün sağlıkta bir dünya modeli oldu. Kendi insanı ve dünyanın diğer ülkeleri açısından. Biz bunu işte burada şehit olan Tıbbiyelilerin ruh dünyasından aldığımız aynı kararlılıkla yerine getiriyoruz. Çünkü biz biliyoruz ki Allah'ın yarattığı en şerefli mahluk olan insana hizmet etmek kadar değerli bir şey yok. İnsanların en hayırlısı, insanlara hizmet edenlerdir. Biz burada, hayatının baharında şehit olan bu mesleğin mensupları için toplandık. Onlara karşı vefa borcumuzu ifa etmenin yolu, bir gece onlar için buraya toplanmak değil. Bunu yapıyoruz, yapacağız, ama bunun yolu onlara layık olmaktan geçiyor. Bu kardeşlerimize binlerce rahmet diliyorum. Onlara layık nesiller olmayı Cenab-ı Allah'tan niyaz ediyorum. Tıbbiyeliler, ülkenin bütün gençleri gibi, kendilerine ihtiyaç duyulduğu bir zamanda Çanakkale'ye koştu. Ve çok kısa bir süre içerisinde, hayatlarının baharında şahadet şerbetini içtiler. Bu sebeple, o yıllarda tıbbiyenin mezun vermediği bir dönem var. Ülkeniz yoksa, özgürlüğünüz, bağımsızlığınız ortadan kalkmışsa hiçbir şeyin kıymeti kalmıyor. Onlar o zaman bunu hissetmişler. Ve büyük bir manevi güçle buralara koşup gelmişler. O ruhu gelecek nesiller adına yaşatmamız lazım. Ben Çanakkale'ye her geldiğimde bunu hissediyorum" diye konuştu.

 

 

 

Konuşmaların ardından Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi öğrencileri tarafından hazırlanan ve Çanakkale Savaşı'nı anlatan bir tiyatro oyunu sahnelendi.

 


Kızılay Çanakkale Şube Başkanı Mehmet Kaplan ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Burhan Sayılır "Çanakkale Savaşlarında Sağlık Hizmetleri'ni" konu alan bir sunum gerçekleştirdi.

 

Tarihçi-Yazar Talha Uğurluel de "Çanakkale Destanı ve Tıbbiyeli Şehitler" başlığı altında savaşın detaylarını içeren anlatımlarını katılımcılarla paylaştı.

 

 

"Tıbbiye'den Şehadete Anma Programı" taarruzun başladığı saat olan gece 03:30'da 57. Piyade Alayı Şehitliği'nde Kur'an-ı Kerim okunması ve dua edilmesi ile son buldu.

 

 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo