hükümetin teklifi müzakere edilebilir ama kabul edilemez

Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, hükümetin 2014 ve 2015'in ilk ve ikinci altı aylık dönemleri için 3+3 zam teklifinin müzakere edilebilir ama kabul edilemez olduğunu söyledi. Gündoğdu, hükümetten alanlara davetiye çıkartan değil masaya davet eden teklif beklediklerini kaydetti.

Toplu sözleşme görüşmeleri Kamu Görevlileri Sendikaları Heyeti Başkanı ve Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, hükümetin 2014 ve 2015'in ilk ve ikinci altı aylık dönemleri için 3+3 zam teklifine "Sayın bakana buradan çağrımız: Alanlara davetiye çıkartan teklif değil beklentileri karşılayan teklifle gelmesi" dedi.

Yaklaşık 2,6 milyon memur ile 1 milyon 900 bin memur emeklisini ilgilendiren ve memur sendikaları ile hükümet arasındaki toplu sözleşme görüşmelerine, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının Reşat Morali Toplantı Salonu'nda devam edildi. Görüşmelere, kamu işveren heyetine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, kamu görevlileri sendikaları heyetine ise Memur-Sen Genel Başkanı Gündoğdu, başkanlık yaptı. Hizmet kollarının tekliflerinin değerlendirilmesiyle başlayan görüşmelerde, hükümet 2014 ve 2015'in ilk ve ikinci altı aylık dönemleri için 3+3 zam veya 2014 yılı için taban aylığı tutarında 100 lira brüt artış yapılması, 2015 Ocak ve Temmuz aylarında ise yüzde 3+3 oranında artış yapılması teklifinde bulundu.

Görüşmelerin ardından, Gündoğdu, gazetecilere hükümetin teklifini değerlendirdi. Bakan Çelik ile iki gün önce yaptıkları görüşmede taban aylığını öne çıkarttıklarını belirten Gündoğdu, 2014 yılı için önerdikleri 6+6 zammı rafa kaldırarak taban aylığa 250 lira zam yapılmasını önerdiklerini bildirdi.

Bu önerilerine hükümetin 100 lira teklifte bulunduğunu ifade ederek, şöyle devam etti: "Bu tekliflerin tek iyi yanı, emeklilerin mağduriyetini dikkate alma gayretinin oluşu, öğretmenlerin ve 4/C'lilerin mağdur olduğu gerçeğinin görülmesi, yüzdelik zam yerine taban aylığa zam yapılarak bütün çalışanların emekli ikramiyesinin de artacak olması. Bu öneri, bu teklifin müzakere edilebilir olmasından öteye geçen bir öneri değil. Çünkü rakamlar kabul edilemez. Alanlar itibarıyla sıkıntıyı görmüş bir devlet aklı var. Ama bu sıkıntılı alanlara dair teklifler asla kabul edilebilir değil."

Gündoğdu, hükümetin "Memuru enflasyona ezdirmedik, ezdirmeyeceğiz" söyleminin olduğunu ama önerilen rakamların gerçekleşen enflasyonun altında kaldığını dile getirerek, Maliye'nin genel olarak enflasyon hedefini tutturamadığını ve temmuz ayı itibarıyla yıllık enflasyonun yüzde 8,8'i bulduğunu söyledi.

"Bakanlarımız ekonomi iyiye gidiyor diyor ama bu teklifler iyiye giden bir ekonominin teklifleri değil" ifadesini kullanan Gündoğdu, şöyle konuştu: "4/C'liler ne işçi ne de memur durumunda. 4/C'liler ile ilgili isteğimiz kadrodur. Aile ve çocuk yardımından yararlanamıyorlar. Hepsi 23 bin kişi. 4/C'liler bayram ettirecek tek teklif, kadroya geçirilmeleridir. Kadro verilmesi Meclis'in işi, bunu biliyoruz. Kadro talebimizden vazgeçmemek üzere, 4/C'liler kadroya geçirilinceye kadar eş ve çocuk yardımı ile 400 lira da seyyanen zam verilmesini istiyoruz. 300 bin kişiyi kadroyla kucaklayan devletimizin 23 bin kişiyi de kucaklamasını bekliyoruz. Sayın bakana buradan çağrımız: Alanlara davetiye çıkartan teklif değil beklentileri karşılayan teklifle gelmesi."

Gündoğdu, görüşmelerin yarın saat 13'00'e kadar imza atabilecek bir rakam gelmesi halinde anlaşmaya dönüşebileceğini sözlerine ekledi.

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo