Memur-Sen Kamu Hakem Kurulu Heyeti'ne Başvurdu

 

Toplu Sözleşme görüşmelerinde hükümetle anlaşamayan Memur-Sen ve hizmet kollarında yetkili sendikalar, Kamu Görevlileri Hakem Kurulu'na başvurdu. Memur-Sen Genel Merkezi önünde toplanan Memur-sen üyeleri, burada sloganlar atarak hükümetin memura önerdiği 3,5+4'lük zam teklifini protesto etti.

 

 

Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu ve konfederasyona bağlı sendikaların yönetim kurulu başkanlarının gelmesiyle yüzlerce kişi sloganlar atarak Başbakanlık Devlet Personel Başkanlığı önüne geldi.

 

 

 

Ahmet Gündoğdu, burada yaptığı açıklamada, herkesin Regaip Kandili'ni kutladığını belirterek, hükümet içinse "Regaip Kandili'nde Cenab-ı Hak onların kalplerini yumuşatsın" temennisinde bulundu. Gündoğdu, hükümetin ilk zam teklifini açıkladığı 14 Mayıs'ta ‘dağın fare bile doğurmadığı' bir teklifle karşılaştıklarını ifade ederek, bundan sonraki aşamada memurun hak ettiği zam teklifini beklediklerini ifade etti.HAKEM KURULU'NU BASKI ALTINA ALMAYIN

 

Gündoğdu, Toplu Sözleşme görüşmelerinde ilk muhatapları olan hükümetten istediklerini alamadıklarını belirterek, "Şimdi ise ikinci muhatabımız olan Kamu Görevlileri Hakem Heyeti'ne başvuruyoruz. Diliyoruz ki Toplu Sözleşme masasında alamadığımızı burada alırız" diye konuştu. Ahmet Gündoğdu, Toplu Sözleşme sürecinin henüz bitmediğini, bundan sonraki sürecin Kamu Hakem Kurulu Heyeti'ne kaldığını hatırlattı. Bazı bakanların basına yansıyan ifadeleriyle kurulu baskı altına aldıklarına dikkat çeken Gündoğdu, "Kamu Görevlileri Hakem Kurulu'nu baskı altına almayın. Ali Babacan'ın açıklaması bile Kamu Görevlileri Hakem Kurulu'na mobing uygulamasıdır" dedi.Son durumda memurun istediği zammı alamaması durumunda kamu çalışanıyla vatandaşın karşı karşıya gelebileceği uyarısında bulunan Gündoğdu, bunun telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğurabileceğini vurguladı. Gündoğdu, olası bir durumda memurla vatandaşın karşı karşıya gelmesi halinde bunun sorumlusunun hükümet olduğunu vurguladı.

 BÜYÜYEN EKONOMİDEN HAKKIMIZ OLANI İSTİYORUZ

 

 

 

Dünya genelinde yaşanan krizlere rağmen Türkiye ekonomisinin önemli bir ölçüde büyüdüğünü hatırlatan Gündoğdu, bu büyümeden kamu çalışanlarının pay alamadığını söyledi. "Türkiye büyüyorsa verin memurun hakkını" diyen Gündoğdu, hükümetin zam teklifinin enflasyonunun altında bir oran olduğunu belirtti. Gündoğdu, "Yanlış hesap Bağdat'tan döner, atasözümüzdür. Çağrıda bulunuyorum. Yanlış hesap Hakem Kurulu'ndan dönsün" diye konuştu. Memur-Sen'e bağlı Eğitim Bir-Sen'in dünkü iş bırakma eylemine de değinen Ahmet Gündoğdu, şöyle devam etti: "Memur-Sen kurulduğu 1992'den bu yana hiçbir zaman iş bırakmak zorunda kalmamıştır. Sabır taşımızı çatlamıştır. Düzeltiyorum sabır taşımız çatlatılmıştır! Bu uyarı dikkate alınmazsa bundan sonra yapılacak eylemlerin sorumlusu da kulaklarını tıkayanlar olacaktır."

 


Gündoğdu başta referandum olmak üzere yeni eğitim sistemi olan 4+4+4 gibi düzenlemelerde hükümete destek verdiklerini anlatarak, bugün de memurun kendi talepleri için mücadele edeceklerini, gerekirse bu uğurda bedel ödeyeceklerinin altını çizdi.Gündoğdu, basın mensuplarının sorularını cevapladıktan sonra Toplu Sözleşme görüşmelerinde kabul etmedikleri zam teklifini Kamu Görevlileri Hakem Kurulu'na sunmak üzere Devlet Personel Başkanı Mehmet Tekinarslan'a sundu.

 

 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo