Yargıtay Kararı: 2009 Yılında Yetkili Sendika Sağlık-Sen’dir!

 

Yargıtay, Kamu-Sen'e bağlı sendikanın 2009 yılında yapılan üye sayımlarında sağlık ve sosyal hizmet kolunda ortaya attığı "Yetki" tartışmasına son noktayı koydu.

 


Söz konusu sendika, Ankara 12. İş Mahkemesine yaptığı başvuruda, yaklaşık 5 bin 300 Sağlık-Sen üyesinin sayımlara dâhil edilmemesini, yok sayılmasını talep etmiş ve bu konuda geç de olsa istediği kararı elde etmişti. Bu karar üzerine konuyu Yargıtay'a taşıyan sendikamız, yapılan üyeliklerin iptalinin hukuka aykırı olduğunu ve 5 bin 100 üye farkı ile yetkili sendikanın Sağlık-Sen olduğunu tüm gerekçeleri ve belgeleri ile bir kez daha ortaya koymuştu.


Yargıtay, yaptığı incelemeler sonucunda Kamu-Sen'e bağlı sendikanın başlattığı yetki tartışmasına son noktayı koydu. Buna göre 2009 yılında Resmi Gazete'de de yayımlanan ve sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının o yıl için yetkili sendikasının Memur-Sen'e bağlı Sağlık-Sen olduğu bir kez daha tescillendi. Kamu-Sen'e bağlı sendikanın ise ikinci sırada yer aldığına hükmedildi. Yargıtay kararına göre 2009 yılı için Sağlık Bakanlığı'nda Sağlık-Sen'in üye sayısı 87 bin 987 olurken diğer sendikanın üye sayısı ise 82 bin 869 olarak kesinleşti.

 

420 bin kamu çalışanının görev yaptığı sağlık ve sosyal hizmet kolunda 2010 yılında 10 bin, 2011 yılında 42 bin farkla genel yetkili olan sendikamızın 2012 yılı üye sayısı tespitleri sonucunda söz konusu sendika ile arasında 100 bine yakın üye sayısı üstünlüğünün olacağını bekliyoruz.


Sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının genel yetkili sendikası olan Sağlık-Sen, üyelerinden aldığı güçle hizmet sendikacılığı alanında ortaya koyduğu vizyonunu her geçen gün daha da geliştirecektir. Bu sayede hizmet kolumuzdaki çalışanlarımızın sorunları için bilimsel temelli çözüm önerilerimizi kamuoyu ile paylaşmaya, sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarını temsil ettiğimiz resmi platformlarda sesimizi en güçlü şekilde çıkartmaya, haklarımız için etkin şekilde mücadele etmeye ve elde ettiğimiz kazanımlarımızı sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo